Forum

2003 Server da inte...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 Server da internet..

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
532 Görüntüleme
(@EnginYALCINKAYA)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

her ne kadar önerilmese de 2003 server(DC+DHCP+DNS) üzerinde RRAS yapmadan ISA olmadan xp makinelere interneti nasıl dağıtabilirim?

Gönderildi : 18/11/2008 18:46

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Interneti dağıtmaktan kastınız nedir? Internete server üstünden çıksınlar mı yoksa ben belirli makinelere tam izin vereceğim belli makineler sadece şu sitelere gidecek gibi sınırlamalar koymak mı?

Gönderildi : 18/11/2008 18:51

(@EnginYALCINKAYA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tüm xp makinelerin internete kısıtlama olmadan 2003 server üzerinden çıkmalarını kastediyorum.

Gönderildi : 18/11/2008 18:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

modeminizi ayarlayın ve üzerindeki DHCP servisini kapatın.

daha sonra DHCP Serverınızda tanımlamış olduğunuz scope içinde Gateway olarak ve DNS olarak adsl modeminizin ip sini gösterin.

daha sonra bütün makinalar sizin DHCP Serverınızdan ip alacaktır ve internete erişeceklerdir.

kolay gelsin

Gönderildi : 18/11/2008 19:05

(@muratcan-2)
Üye

Benim anladığım kadarı ile server'ı gateway olarak gösterip çıkartmak istiyorsunuz? Yanlış mı anladım?

Gönderildi : 18/11/2008 19:13

(@EnginYALCINKAYA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet doğru...Kullanıcılar 2003 üzerinde domain kaynaklarına (paylaştırılmış klasörler vb..) erişirken aynı zamanda internete de çıksınlar istiyorum.Hem gateway hem de DC..

EDIT:Mümin Bey en kısa zamanda sonucu bildirecem.

Gönderildi : 18/11/2008 19:23

(@EnginYALCINKAYA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhabalar

modeminizi ayarlayın ve üzerindeki DHCP servisini kapatın.

daha sonra DHCP Serverınızda tanımlamış olduğunuz scope içinde Gateway olarak ve DNS olarak adsl modeminizin ip sini gösterin.

daha sonra bütün makinalar sizin DHCP Serverınızdan ip alacaktır ve internete erişeceklerdir.

kolay gelsin

Merhabalar Mümin Bey biraz geç döndüm;dediğiniz gibi modemin DHCP sini kapatıp 192.168.1.1 şeklinde sabit ip verdim....2003 server(direk modeme bağlı..) üzerinde DHCP scope da  DNS ve Router olarak modemi gösterdim ardından client makinede ipconfig /release  /renew yapıp internete çıkardım..Teşekkür ederim...Bir soru daha sormak istiyorum...Neden DC üzerinden internet paylaşımı önerilmez.?RRAS ve ISA olmadan ve DC yi  gateway olarak kullanmadan clientları nasıl internete çıkarabiliriz?Teşekkürler...

Gönderildi : 19/11/2008 23:23

(@muratcan-2)
Üye

RRAS ve ISA olmadan bunu yapamazsınız sonuç olarak bir iç bir dış network oluşturmanız gerekiyor. Bunu 2003 DC üstünden ancak RRAS veya ISA varsa yapabilirsiniz.

Gönderildi : 20/11/2008 00:04

(@EnginYALCINKAYA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

RRAS ve ISA olmadan çıkardım xp makineleri....Mümin Bey'in dediği gibi  sadece modemin dhcp sini kapatıp sabit ip verdikten sonra 2003 üzerinde dhcp scope da gateway ve dns olarak modemi ip sini gösterip xp leri internete çıkardım...Benim asıl sorum neden DC üzerinden clientları internete çıkarmak sakıncalı ve clientları RRAS,ISA olmadan ve DC makineyi GATEWAY olarak kullanmadan çıkarmanın Mümin Bey'in belirttiği yoldan başka bir yol var mı.?

Gönderildi : 20/11/2008 00:34

(@Anonim)
Gönderiler: 0

RRAS ve ISA olmadan çıkardım xp makineleri....Mümin Bey'in dediği gibi  sadece modemin dhcp sini kapatıp sabit ip verdikten sonra 2003 üzerinde dhcp scope da gateway ve dns olarak modemi ip sini gösterip xp leri internete çıkardım...neden 2003 üzerinde RRAS ve ISA olmadan çıkaramazsın diyorsun ki...Benim asıl sorum neden DC üzerinden clientları internete çıkarmak sakıncalı ve clientları RRAS,ISA olmadan ve DC makineyi GATEWAY olarak kullanmadan çıkarmanın Mümin Bey'in belirttiği yoldan başka bir yol var mı.?

Başka bir çözüm olarak mutlaka bir gateway cihazı kullanmanız gerekmektedir.Bu bir DC'de olabilir,bir DSL Modem'de.Veya bir XP client'da olabilir.

Neden DC'nin gateway olarak kullanılmaması tavsiye değildir diyorsanız,sebebi tamamen güvenlik.DC bizim her şeyimiz.Directory Service database'ine(ntds.dit)veya DNS üzerindeki Forward&Reverse zonelarımıza karşı yapılabilecek olan bir saldırı.

Gönderildi : 20/11/2008 01:00

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Şu anda Clientleriniz server üzerinden internete çıkmıyor ADSL modem üzerinden cıkıyor. Siz Sadece 2003 üzerinde yani DHCP de Clientlere gidin ADSL üzerinden internete çıkın dediniz. Hocalarımın dediği gibi RRAS olmadan Server üzerinde yani clientlere serverın gatewayini vererek internete çıkış yapamazsınız.

Gönderildi : 20/11/2008 01:00

(@EnginYALCINKAYA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

şimdi deneme yaptım.2003 ü kapattım ve xp ler internete çıkamadım..ancak 2003 ü tekrar açtıktan sonra xp ler internete çıktı..

Gönderildi : 20/11/2008 01:09

(@MasumARSLAN)
Gönderiler: 84
Estimable Member

eğer DHCP de clientlara dağıttığınız IP yapılandırmasında DNS olarak serverinizi göstermişseniz doğal olarak dns çözümlenemeyecek ve internete çıkamayacaklardır. Serverinizde DHCP konfigürasyonunuzda DNS olarak (örneğin 195.175.39.39 veya 195.175.39.40 şeklinde ) IP adresleri belirtin ve server'inizin LAN bağlantısını disable edin, bu şekilde clientlarınız internete sorunsuz çıkması gerek...

Gönderildi : 20/11/2008 01:28

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

şimdi deneme yaptım.2003 ü kapattım ve xp ler internete çıkamadım..ancak 2003 ü tekrar açtıktan sonra xp ler internete çıktı..

Sebebi Gateway Değildir Engin Bey, DNS dir. Bir Önceki Postumu DNS olarak ADSL modemi düsündügüm için kapatınca da girebilirsiniz dedim. Ama su anda Clientler DNSleri serverdan aldıgı için Serverı kapatınca internete cıkamazsınız .

Gönderildi : 20/11/2008 01:37

Paylaş: