Forum

Erişim kısıtlamalar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Erişim kısıtlamaları hk.

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Reactions
635 Görüntüleme
(@mahirulker)
Gönderiler: 133
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Şirkette Destegini aldıgımız firma tarafından bazı sitelere girişler kısıtlanıyor. Örneğin; chat ve download sitelerine erişilmiyor.Kendi bilgisayarım ve bilgi işlemdeki diger bilgisayarlarda öle bir engelleme yok.Genel müd. yrd. ında bilgisayarında kısıtlama var fakat girmesi gerektiği siteler olduğu için bunun kaldırılmasını istedi. ADC den kendi bilgisayarımı kontrol ettim.dhcp de bilgi işlem odasındaki tüm bilgisayarların ip leri rezerve edilmiş. Fakat herhangibir konfigurasyon göremedim. Bunu nerden yapabilirim acaba ?

Teşekkürler

Gönderildi : 24/03/2008 16:07

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

Bu kısıtlama genelde bir firewall üzerinden yapılır. Fakat firewall üzerinde bir deneyiminiz yok ise kurcalamanız KESINLIKLE tavsiye edilmez.

Gönderildi : 24/03/2008 16:10

(@mahirulker)
Gönderiler: 133
Estimable Member
Konu başlatıcı

Firewall linux kurulu ve evet hiç bi deneyimim yok.

Peki şöle bi durum daha var. Burdak bir notebook ta ip configurasyonunda alternarif yapılandırmada el ile girişmiş ip ve dns var. onu kaldırdığım zaman dedigim nsitelere giriş yapamıyor. bunu başka bi makinada daha denedim ama sonuç gene değişmedi.

Gönderildi : 24/03/2008 16:16

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

squid ile proxy yapılandırması yapmış olabilirler. Bu durumda ip yi whitelist e ekleyin. Bu kadar kolay değil bu iş. Eğer yapamayacağınıza kanaat getiriyorsanız söyleyin destek aldığınız firmaya uzaktan bağlanıp yada yerinde destek versinler.

Gönderildi : 24/03/2008 19:28

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

aslında kolaydır. biraz ingilizceniz varsa firewall menüsü içerisinde arama bölümüne en basitinden izin verilen bilgisayarın ip numarasını aratır ve bulunduğu bölgede izin verilmek istenen ip numarasınıda girerseniz işlem tamamlanır diye düşünüyorum.

Gönderildi : 24/03/2008 19:47

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 316
Reputable Member

Ömer beyin tavsiyelerini dikkate alin bilmiyorsanız calisan sistemede zarar verebilirsiniz.
Biraz bilgi toplayın sistem hakkında bakış açılarınız değişip çıkısyolu bulabilirsiniz..

Gönderildi : 24/03/2008 22:26

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

muhtemelen squid uzerinden yapilmistir,test amacli http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe  bu adresten putty indirin,ve SSH kullarak linux'e login olun sonrasinda konsol'da iken egere kurulu ise mc enter diyelim,sirasiyla etc/squid/squid.conf dosyasini F4 ile edit edip asagidaki satiri ekleyelim.

acl izin_verilen src 192.168.1.150

http_access allow izin_verilen

service squid restart.

sonrasinda .150 nolu ip'den test edip bilrdirirsiniz,uygulama nin hic bir sakincasi yoktur,

eger "mc" kurulu degilse vi /etc/squid/squid.conf seklinde ilgili dosya edip edilebilir.

tail -f /var/log/squid/access.log ile ilgili kural'i izleyebilrsiniz.

Gönderildi : 24/03/2008 22:58

(@cozumpark)
Gönderiler: 16308
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

ömer arkadaşımızın dediklerine katılıyorum...

bilene kolay bilmeyene zordur... o yüzden sisteminizi kurup konfigürasyonunu yapan firmadaki uzman arkadaş ile görüşürseniz sorun yaşamadan bu durumu atlatabilirsiniz.

kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim

Gönderildi : 24/03/2008 23:50

Paylaş: