Forum

Server 2016 Print S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2016 Print Server

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
694 Görüntüleme
(@GultekinKUS)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar İlginizden dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.

Sorunum yada sorum şu ; Server 2016 üzerine printer server rolunu ekleyip driverları yükledim.Yetkilendirme olarak kullanıcı adı değilde makinanın host name eklemek istiyorum.Fakat hostname eklediğimde ilginç bir şekilde kullanıcı adı şifre soruyor.Bir pc 3 vardiya olmak üzere 4 kişi yani toplamda 12 kişi kullanıyor.rotasyon olduğunda hepsinin kullanıcılarını takip etmek çok zor bu yüzden hostname ile yapmak daha pratik ve her kullanıcıyı tekrar kaldırıp farklı kullanıcı eklemek yada takip etmek istemiyoruz. Şifre sorunun nasıl ortadan kaldırabiliriz.

Gönderildi : 18/01/2019 12:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Yetkiyi nereye veriyorsunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/01/2019 19:38

(@GultekinKUS)
Active Member
Konu başlatıcı

Yetkiyi bilgisayarların hostname veriyorum.amacım zaten hostname vermek o pc hangi kullanıcı oturursa otursun print server bağlanabilsin.

Gönderildi : 29/01/2019 12:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bunun yerine kullanıcıları bir group' a ekleyin kullanıcılara izin vermeyi deneyin lütfen.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/01/2019 14:19

(@GultekinKUS)
Active Member
Konu başlatıcı

kullanıcılara yetki vermek yada gruba eklemekte sorun yok fakat rotasyon sorunu nedeniyle o işlemi yapmak işimize gelmiyor.amacımız hangi kullanıcı kendi oturumuyla login olursa olsun printera bağlansın.bunun yoluda pc yetki vermekle oluyor.20 tane farklı bina ve 1000 yakın personel bu sistemi kullanacak.her kullanıcı için tek tek uğraşmak yada grup oluşturup sonra rotasyon olduğunda tekrar grubu ve yazıcı yetkilerini değiştirmektense pc yetki verip sadece o pc'de oturum açan kullanıcıların bağlanacağı belli printerlar olsun istiyorum.pc'nin host name ekliyorum.fakat bağlandığında şifre istiyor.amacım o host name'den şifre istememesi.

Gönderildi : 30/01/2019 13:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gültekin bey bu normalde uygulanan bir yöntem olmadığı için hiç bir fikrim yok. Tahminim;

Logo olan kullanıcı print gönderdiği için aslından makineden değil ondan yetki bekliyor, onunda yetkisi olmadığı için şifre soruyor olabilir.

Ama dediğim gibi genelde benim çalıştığım kurumlarda bu işler kullanıcı bazlı olur. 

Ayrıca tek tek uğraşmak diye bir şey yok, bir tane PS yazıyorsunuz get ile belirli bir ou veya ou lardaki userları çekiyor istediğiniz gruba ekliyor, bunuda zamanlanmış göreve bağlıyorsunuz her aşkam örneğin herkes gibi bir grp düşünün güncelleniyor.

Aslında bu işin doğrusu tabiki IDM ile yapmak ama herkesin IDM için bir bütçesi yok.

Gönderildi : 30/01/2019 17:48

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Sanıyorum mantık kurgusu ve uygulamada hata var makalelere tekrar gözatmanızı tavsiye ederim. Normalde Hakan hocamın belirttiği nokta yeterlidir siz hostname'i yanlış bir şekilde ekliyorsunuz sanırım. Deployed Printers altında yazıcıları per user yerine per machine de yapsanız bir policy'e bağlı olmak zorunda. Bu policy'i de pek tabi computer'lerin dahil olduğu gruplara atayabilirsiniz. Farklı binalar için farklı policy gruplar olabilir tabi ki. Fakat hatırlatma doğru user yetkilerini yada ou grup'larını cihazlara tanımlamazsanız pc'lere domain oturumu bağımsız yazıcılar eklenir ama yetki alamaz default ile çalışırlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/01/2019 18:04

Paylaş: