Forum

DC taşıma,upgrade s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC taşıma,upgrade sonrası network hk.

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
984 Görüntüleme
(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sayın hocalarım ,

192.168.1.1 ip li DC1 sunucum var ( DNS,Active D. v.s) windows 2008 r2 sürüme sahip.

192.168.1.2 ipli DC2 sunucum var oda ADC ve  2008r2.

yapım fabrika ve bazı noktalarda ledacy bilgisayar,linux otomasyonlar v.s var uzak bağlantı işlemleri v.s yapmam çok zor başına geçip klavye mouse monitör operasyonları gerçekleştirmekte uzun sürüyor. Elle ip ve dns girilmiş durumdalar.

DC1 ve DC2 lerimi server2016 upgrade etmek istiyorum etmek zorundayım çok kritik eventlar düşüyor.

ben herşeyi kontrollü ve yedekli birşekilde yapmak istiyorum ama aynı zamanda yerine geçicek DC1 server 2016 ve dc2  ( ADC) server2016 

günün sonunda 192.168.1.1 ve 1.2  çevirebilirmiyin ? bu mümkünüdür migration dan sonra ? yada başka yolu varmı ?  DC lerin ip lerinin değişmesi çok büyük operasyon eforu gerektiriyor.

teşekkürler.

Gönderildi : 28/12/2018 18:18

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Dediğiniz operasyon yapılabilir ancak öncesinde muhakkak backup alınız aşağıdaki posta nasıl yapılması konusunda bilgiler mevcut incelemenizi öneririm.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/75755.aspx

https://www.youtube.com/watch?v=0V79LzzOXHM

Gönderildi : 28/12/2018 19:25

(@erkadamferit)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim hocam:)

inceledim

Gönderildi : 02/01/2019 15:07

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Günlük olarak tam yedeklerinizin olduğunu varsayıyorum. Sanırım inplace upgrade yapmak istemiyorsunuz, temiz kurulum ile devam etmek istiyorsunuz.

Tüm rollerin DC1 üzerinde olduğuna emin olduktan sonra DC2 (ADC olan) kapatın. Sisteminizi birkaç gün gözlemleyin. Tüm sisteminizin stabil çalıştığına emin olduktan sonra DC2'ye Windows 2016 kurup mevcut domaine ADC olarak ekleyin (mevcut ip adresini kullanabilirsiniz). Birkaç gün bu şekilde gözlem yaptıktan sonra tüm rolleri 2016 ADC'ye aktarıp DC1 içinde aynı adımları uygulayın. Geçiş süreciniz uzun sürecektir ancak kontrollü olacaktır.

İyi çalışmalar.

Ayrıca bakınız :  https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/36543.windows-server-2008-active-directory-yapsn-windows-server-2016ya-tasmak-tr-tr.aspx

Gönderildi : 03/01/2019 11:23

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

192.168.1.1 ip li DC1 sunucum var ( DNS,Active D. v.s) windows 2008 r2 sürüme sahip.

yapım fabrika ve bazı noktalarda ledacy bilgisayar,linux otomasyonlar v.s var uzak bağlantı işlemleri v.s yapmam çok zor başına geçip klavye mouse monitör operasyonları gerçekleştirmekte uzun sürüyor. Elle ip ve dns girilmiş durumdalar.

DC1 ve DC2 lerimi server2016 upgrade etmek istiyorum etmek zorundayım çok kritik eventlar düşüyor.

ben herşeyi kontrollü ve yedekli birşekilde yapmak istiyorum ama aynı zamanda yerine geçicek DC1 server 2016 ve dc2  ( ADC) server2016 

günün sonunda 192.168.1.1 ve 1.2  çevirebilirmiyin ? bu mümkünüdür migration dan sonra ? yada başka yolu varmı ?  DC lerin ip lerinin değişmesi çok büyük operasyon eforu gerektiriyor.

teşekkürler.

Yeni DC'leri adc olarak ekleyip rolleri aktardıktan sonra eski dc leri ortamdan kaldırabilirsiniz.

sonrasında eski dc lerin ip adreslerini yeni dc lere ikinci ip adresi oalrak ekleyebilirsiniz.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 03/01/2019 11:32

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

fabrika ortamlarında benzer durum herzaman yaşanıyor.

ortama 2016 server adc olarak yapılandırıp, bir süre eski dc'ler ile birlikte çalıştırın.

sonrasında rolleri taşıyıp, 2016 için 1.1 adresini atamanız yeterli.

değişiklik sonrası dns kayıtlarının kontrolünü sağlayın, devamında yeni bir adc yapıya dahil edebilirsiniz.

işlem öncesi yedek almanız yararınıza olur.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2019 02:36

(@erkadamferit)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Günlük olarak tam yedeklerinizin olduğunu varsayıyorum. Sanırım inplace upgrade yapmak istemiyorsunuz, temiz kurulum ile devam etmek istiyorsunuz.

Tüm rollerin DC1 üzerinde olduğuna emin olduktan sonra DC2 (ADC olan) kapatın. Sisteminizi birkaç gün gözlemleyin. Tüm sisteminizin stabil çalıştığına emin olduktan sonra DC2'ye Windows 2016 kurup mevcut domaine ADC olarak ekleyin (mevcut ip adresini kullanabilirsiniz). Birkaç gün bu şekilde gözlem yaptıktan sonra tüm rolleri 2016 ADC'ye aktarıp DC1 içinde aynı adımları uygulayın. Geçiş süreciniz uzun sürecektir ancak kontrollü olacaktır.

İyi çalışmalar.

Ayrıca bakınız :  https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/36543.windows-server-2008-active-directory-yapsn-windows-server-2016ya-tasmak-tr-tr.aspx

teşekkürler.

Yeni DC'leri adc olarak ekleyip rolleri aktardıktan sonra eski dc leri ortamdan kaldırabilirsiniz.

sonrasında eski dc lerin ip adreslerini yeni dc lere ikinci ip adresi oalrak ekleyebilirsiniz.

iyi çalışmalar

Ferit ERKADAM:

merhaba,

fabrika ortamlarında benzer durum herzaman yaşanıyor.

ortama 2016 server adc olarak yapılandırıp, bir süre eski dc'ler ile birlikte çalıştırın.

sonrasında rolleri taşıyıp, 2016 için 1.1 adresini atamanız yeterli.

değişiklik sonrası dns kayıtlarının kontrolünü sağlayın, devamında yeni bir adc yapıya dahil edebilirsiniz.

işlem öncesi yedek almanız yararınıza olur.

kıymetli yorumlarınız çok teşekkür ederim

serkan hocamın yöntem tam bana göre gibi inş kayıpsız şekilde yaparım:)

Gönderildi : 04/01/2019 11:26

Paylaş: