Forum

Bulut hizmeti kurul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bulut hizmeti kurulumu

11 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
840 Görüntüleme
(@efemurat)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

selamlar arkadaşlar ibm marka bir server var bu sunucuyu bulut olarak kullanmak istiyorum . kurulumu hakkında bilgisi olan yada daha önce yapan varsa yardımcıolabilirmi lütfen :)))

Gönderildi : 18/12/2018 18:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

🙂 Merhaba,

Lokalde bulut üzerinde ne çalıştırmak istiyorsunuz? Tam olarak neye hizmet edecek bu sunucu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/12/2018 18:35

(@efemurat)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam dört müşterim var faklı yerlerde yedeklerini haftada iki gece bulutta açaçağım farklı klasörlerde saklamak istiyorum .

Gönderildi : 19/12/2018 00:07

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Efe Bey ;

Tek  bir  sunucu aslında  buluttan  yağan bir  yağmur  damlası  olabilir  sadece 🙂  Ancak müşterinizi yedeklerini off iste  olarak  yedeklemek  istiyorsanız  sunucu üzerinde  Ftp server  kurun ve  yedekleri  bu  ftp'ye  upload  edin  en  basit  yöntem  olur.

Müşterileriniz  nasıl  mimariler  mevcut  bilmiyorum ancak  hemen hemen her  backup yazılımının ftp  desteği  olduğu için  ftp  hatta upload  sıkıntısı var ise free bir  ftp kynağına  backup  alabilen  araç ile  alınmış belli  yedekleri de  mesai  bitiminde  upload  edebilirsiniz

hocam dört müşterim var faklı yerlerde yedeklerini haftada iki gece bulutta açaçağım farklı klasörlerde saklamak istiyorum .

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 19/12/2018 00:51

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selamlar,

Cumhur hocama ek olarak owncloud kullanabilirsiniz. Kendi client uygulamaları ile klasörleri otomatik senkronize edebilir. Ben belli zamanlarda otomatik göndereceğim derseniz freenas uygulaması da işini görecektir. Fakat her iki alternatif içinde iyi bir upload şart. 

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/12/2018 01:19

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

üstte belirtilen önerilere ek olarak, talebiniz için nas ünitesi konumlandırabilirsiniz.

yönetim, desteklenen protokoller, enerji tasarrafu vb. süreçlerde sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

bu süreçte erişimlerin güvenliğinide sağlamalasınız, aksi halde elinizde yedeklerinizde kalmayabilir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/12/2018 10:07

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Hocalarıma ek olarak,

4 farklı müşteriniz için kendiniz bir cloud alan oluşturmak istiyorsunuz sanırım müşteride bulunan data boyutu ve upload hızı önemli.

kendi ftp alanınızı yaratarak müşterilerinizin bu alana dosyalarını kopyalabilmesini sağlayabilirsiniz ancak bahsettiğim gibi burada internet upload hızı ve datanın büyüklüğü önemli.

Gönderildi : 19/12/2018 11:39

(@mehmetozpinar)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Yine hocalarımıza ek olarak, 🙂

Synology Nas kurulumu. Daha önce makalesi paylaşılmıştı Zülfü hoca tarafından. Bende 3 lokasyonda kullanıyorum. Çok memnunuz.

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2017/04/23/kendi-nas-sunucunuzu-olusturmak-ister-misiniz.aspx

Gönderildi : 19/12/2018 15:31

(@efemurat)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocalarım çok teşekkür ederim . hemen çalışmalara başlıyacağım sonuçları başara bilirsem buradan yazacağım saygılar dilerim...

Gönderildi : 20/12/2018 01:57

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Hocalarımıza EK olarak :), Yedekleme hizmeti önemsiz görünse de ihtiyaç halinde en önemli konu haline gelmektedir. 1 adet sunucunuz olduğunu belirtmişsiniz. Sunucunuzun başına olumsuz bir durum gelmesi durumunda tüm yedeklerinizi kaybetme riskiniz mevcut. Bu sebeple hizmetin sürekliliğini ve arşiv konusunu da değerlendirmelisiniz. Her zaman saklanacak verinin son halini değil, belirli bir süreye kadar geçmiş arşivini de tutmalısınız. 1 ay önce varolan ancak silinmiş bir datayı da sizden isteyebilirler. İşletme ve yatırım maliyetlerinizi çıkardıktan sonra aynı hizmeti dışardan aldığınızda yapmanız gereken yatırım maliyetlerine bir göz atın derim (Microsoft OneDrive, Google Drive vb.).

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 20/12/2018 13:15

(@efemurat)
Trusted Member
Konu başlatıcı

kesinlikle haklsınız hocam ama elimde bir adet ibm server var bunun yanısıra 2 adet 6 tb harici hdd var aynı anda 3 yere alacağım yedekleri .

amacım server de 4 ayrı klasör yapıp her firmanın yedeğini online olarak haftada iki gün buraya almak ve aynı anda server içindeki yedekleme programıile diğer iki hdd almak yer sorunum yok ama server buluta çevirmekonusunu daha önce hiç denemedim :)) bakalım başarabilirsem süper olucak :))

Gönderildi : 20/12/2018 14:20

Paylaş: