Forum

Windows Server 2016...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2016 ve ya 2019 Essentials Sürümlerinde Active Directory ve Domain Yapısı Kurmak Zorunlu mu ?

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
4,097 Görüntüleme
(@aydinunlu)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar ;

Windows Server 2016 ve ya 2019 Essentials Sürümlerinde Active Directory ve Domain Yapısı Kurmak Zorunlu mu ?

Bu konu ile ilgili tam net bir kaynal bulamadım, hatta microsoft ile de konuştum fakat onlarda " dökümandan gördüğümüz kadarıyla zorunlu " cevabı vererek geçiştirdiler.

Normal de bu zorunluluk yüzünden Windows 2019 Server Standart ve 5 Cal Lisansa almaya karar vermiştik fakat internet'te yaptığım araştırmalarda aşağıda ki linkte yazılanlar kafamı karıştırdı. Linkte ki yazıda " Expreince " diye bir özelliğin kaldırıldılğından bahsediyor. Acaba bu özelliğin kaldırılması demek artık 2016&2019 Server Essentials' da AD ve DC kurma zorunluluğunun kaldırılması anlamına mı gelir ?

https://medium.com/@RealNetwork/windows-server-2019-product-family-editions-options-and-versions-explained-plus-comparison-6396f04e38d

Size kısaca amacımdan da bahsetmek istiyorum :

5 kullanıcısı olan küçük bir ofisimiz var. Logo Tiger3 yazılımı için yeni bir sunucu ve işletim sistemi almamız gerekiyor. İşletim sisteminin seçimi konusunda sorun yaşıyorum. Çünkü bu küçük ofiste AD ve DC gibi işlerle uğraşmak istemiyorum, Workgroup da çalışmak bizim için yeterli. Logo Tiger3 sunucusuna da maksimum 5 (ileriye dönük 10) kişi bağlanacak. RDP konusunda da Essentials ve ya Standart versiyonların default hallerinde gelen 2 kullanıcı RDP erişimi bizim için yeterli.

Bu konuda tecrübesi olanlar bilgi verebilirse sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/12/2018 19:02

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Server 2016 Foundation  kullanın  Active Directory  zorunluluğu yok Workgroup  ortamında  çalışabilir, Active Directory member  olamaz ( Active  Directory  alanına  dahil olacak ise  Root  Domain Controller  olmalı  zorunluluğu  var )

https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-foundation/jj679892(v=ws.11)

Tam emin  olmamakla  birlikte  Oem  olarak  satılıyor  lisans Bir Donanım satın alınırken  alınabiliyor  galiba hatta Hp ve Dell in  giriş  seviyesi  sunucular ile  birlikte  ROK Server Foundation lisansları da  mevcut. 

Maliyet  açısından da  Essentials'a  göre  oldukça  avantajlı  15  adet User Cal  lisansa  dahil ki  kullanıcı  sayısı 15  in üzerine  geçemiyor diğer  kısıtlamaları  linkten inceleyebilirsiniz.

Merhaba Arkadaşlar ;

Bu konu ile ilgili tam net bir kaynal bulamadım, hatta microsoft ile de konuştum fakat onlarda " dökümandan gördüğümüz kadarıyla zorunlu " cevabı vererek geçiştirdiler.

Normal de bu zorunluluk yüzünden Windows 2019 Server Standart ve 5 Cal Lisansa almaya karar vermiştik fakat internet'te yaptığım araştırmalarda aşağıda ki linkte yazılanlar kafamı karıştırdı. Linkte ki yazıda " Expreince " diye bir özelliğin kaldırıldılğından bahsediyor. Acaba bu özelliğin kaldırılması demek artık 2016&2019 Server Essentials' da AD ve DC kurma zorunluluğunun kaldırılması anlamına mı gelir ?

https://medium.com/@RealNetwork/windows-server-2019-product-family-editions-options-and-versions-explained-plus-comparison-6396f04e38d

Size kısaca amacımdan da bahsetmek istiyorum :

5 kullanıcısı olan küçük bir ofisimiz var. Logo Tiger3 yazılımı için yeni bir sunucu ve işletim sistemi almamız gerekiyor. İşletim sisteminin seçimi konusunda sorun yaşıyorum. Çünkü bu küçük ofiste AD ve DC gibi işlerle uğraşmak istemiyorum, Workgroup da çalışmak bizim için yeterli. Logo Tiger3 sunucusuna da maksimum 5 (ileriye dönük 10) kişi bağlanacak. RDP konusunda da Essentials ve ya Standart versiyonların default hallerinde gelen 2 kullanıcı RDP erişimi bizim için yeterli.

Bu konuda tecrübesi olanlar bilgi verebilirse sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 18/12/2018 19:19

(@aydinunlu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Bahsettiğiniz Server 2012 Foudation olabilir mi ? Yanlış hatırlamıyorsam 2016 Server tarafında böyle bir versiyon yok diye biliyorum.

Kaynak : http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2016/10/16/windows-server-2016-surumleri-lisanslama-ve-kurulum.aspx

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/12/2018 19:24

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar,

Evet  yanlış  yazmışım 2012 Foundation   küçük ofisler için  ideal bence.

Merhaba ;

Bahsettiğiniz Server 2012 Foudation olabilir mi ? Yanlış hatırlamıyorsam 2016 Server tarafında böyle bir versiyon yok diye biliyorum.

Kaynak : http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2016/10/16/windows-server-2016-surumleri-lisanslama-ve-kurulum.aspx

İyi çalışmalar.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 18/12/2018 19:27

(@aydinunlu)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet, o'nu biliyorum ama yönetim güncellik açısından 2016 yı bile istemiyor :)) 

Gönderildi : 18/12/2018 19:36

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar, 

O zaman çözüm basit 2019 standart ve cal lisansların alımları için gerekli prosedürleri başlatın 🙂 

Evet, o'nu biliyorum ama yönetim güncellik açısından 2016 yı bile istemiyor :)) 

Gönderildi : 18/12/2018 20:37

Paylaş: