Forum

Password Policy hak...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Password Policy hakkında

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,267 Görüntüleme
(@ahmetozer)
Gönderiler: 156
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

ortamımızda Server 2012 işletim sistemli 1 adet AD sunucu var. Bu sunucu üzerinde AD kullanıcıları için şifre politikası belirlemek istiyoruz. Default Domain Policy üzerindeki password ayarları not configured olarak ayarlı. Şifre için başka bir GPO bulunmamakta. AD sunucusu üzerinde secpol.msc komutu ile girdiğim ekrandaki parola ilkesini minimum parola uzunluğu 8 karakter olacak şekilde ayarlıyorum. Fakat kullanıcı 6 karakterli şifre belirleyebiliyor. fakat ne hikmetse 5 karakterli şifre belirleyemiyor, parola ilkesini karşılamıyor uyrısı veriyor. Başka bir yerde basan başka bir ayar mı var bilmiyorum. GPO olmadığına eminim. Nereden kontrol edebilirim ?

Gönderildi : 11/12/2018 18:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Kullanıcının lokalinde bir policy olabilir mi?

Rsop.msc komutunu çalıştırdığınızda gelen policyler hangileri bakabilir misiniz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/12/2018 18:56

(@ahmetozer)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yok yeni bir kullanıcı oluşturdum AD üzerinde. hiç bir yerde oturum açmadı. AD üzerinde şifre değişikliği yapıyorum. verilen hata şu: "Windows cannot complete the password change for TEST because: Error 0x800708c5" Password policy gereksinimlerini karşılamıyor olarak geçiyor bu hata. 

Gönderildi : 11/12/2018 20:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Atladığınız birşey olabilir mi?

https://www.cozumpark.com/group-policy/

https://www.cozumpark.com/windows-server-2012-r2-fine-grained-password-policies-fggp/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/12/2018 21:49

(@ahmetozer)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Daha önce oluşturulmuş olan FGPP tespit ettim. AD users and computers konsol -> domain.local -> system -> Passwords settings container altında bir ayar olduğunu gördüm. Active Directory Administrative Center üzerinden de gördüğüm üzere buradan ayarlanmış bir policy olduğunu gördüm. Bu policy yi silince secpol.msc üzerinden password ayarlarımı yapabildim. 

FGPP bana şu an lazım olmadığı için kaldırdım farklı kullanıcı gruplarına farklı policy ler uygulamak için kullanılabilirmiş. 

Sorunum şu an çözüldü teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 12/12/2018 03:12

Paylaş: