Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sysprep

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,103 Görüntüleme
(@esmakarakaya)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

İmaj için wds ve fog server kullanabiliyoruz..

Benim sormak istediğim..

Sysprep ile imaj uyguladıktan sonra donanım farklılığı nedeni ile bazı driverlarda sorun oluyor..( ethernet,ses v.b)

İkinci olarak format sonrası Bilgisayar ismi şifre belirleme v.b bu tür şeylerin otomatik geçmesini istiyoruz..

10 farklı donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarımız var .. Bu tür sorunlar için çözüm yolu varmıdır.. Evrensel İmaj..

Referans olarak http://www.cozumpark.com/forums/post/85289.aspx bunu buldum ama pek anlayamadım..

Teşekkürler..

Gönderildi : 18/10/2018 23:40

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

acronis snap deploy ile birlikte universal deploy kullandığınız takdirde, imajınız bir kez hazırlar, devamında dağıtıma geçebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/10/2018 01:25

(@esmakarakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Turan hocam

Daha önce acronis ile denemiştik ama driver'larda sorun oluşmuştu.. 

Ayrca Sysprep ile yapmayınca SID sorunu oluyor diye biliyorum.. Eğer bu tür sorunlar olmuyacak ise verdiğiniz bilgiler ile tekrar test çalışmları yapmak istiyorum ..

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2011/12/04/acronis-snap-deploy-4-kurulum-yapilandarma-ve-isletim-sistemi-dagitimi.aspx

Teşekkürler..

Gönderildi : 19/10/2018 11:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

https://huseyinertugrul.wordpress.com/2013/02/20/sysprep-ve-donanim-suruculeri/
normal de benzer donanımlarda sürücü tekrar yüklenmemesi için bu uygulanır. Çok farklı donanımlarda ise yaşadığınız sorun normaldir. Acronis bu konuda en iyi uygulamadır driver'ları gömerek image'ın başarılı olması sağlanır verilen linkte ki sysprep.inf da yardımcı olur ancak OS'a driver yükleme yinede gerekebilir.
Evrensel imaj daha çok kurulu işletim sistemi için değil farklı donanımlara iso ve auto uygulama kurulumları içindir bunun için de NLite gibi uygulamalar mevcut. Benim geçmişte mavi ekranlardan olabildiğince kaçınmak için uyguladığım yöntem kurulu OS içerisine elde ki tüm donanım sürücülerinin atılması ve aygıt yöneticisinden tüm driver'ların windows standart hallerine getirilmesi sonrası sysprep yapıp tekrar açmadan image almaktır. İmage bir cihaza atıldıktan sonra başka bir yöntemle auto yada manuel driver yükleme olur. Bunun dışında o OS stabil çalışmayabilir ki farklı mb chipset'lerinde bunlar da başarılı olmayabilir. Device'lar hardware'e göre windows installation sürecinde extract, deploy edilmekte. İhtiyaç durumunda tanımlanamayan device'larda driver entegre eder, setupconfig.ini ile unattended kurulum yaparız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/10/2018 16:37

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Turan hocam

Daha önce acronis ile denemiştik ama driver'larda sorun oluşmuştu.. 

Ayrca Sysprep ile yapmayınca SID sorunu oluyor diye biliyorum.. Eğer bu tür sorunlar olmuyacak ise verdiğiniz bilgiler ile tekrar test çalışmları yapmak istiyorum ..

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2011/12/04/acronis-snap-deploy-4-kurulum-yapilandarma-ve-isletim-sistemi-dagitimi.aspx

Teşekkürler..

sysprep kullamasınız dahi, universal deploy uyguladığınız takdirde, sid değişimi ve donanım bağımsızlığı sağlayacaksınız.

image tarafında driver sürecine takılmanıza gerek yok, windows 10 dağıtıyorsanız.

acronis bu işte iyidir, snap deploy 5 mevcut, denemenizi öneririm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2018 06:47

(@mehmetcolakoglu)
Gönderiler: 77
Trusted Member

Merhaba,

Snap Deploy windows XP - 8.1 arası tüm versiyonlar için SID sıfırlama özelliği de sunuyor.  Windows 10 'da ihtiyaç kalmadığı için bu seçeneği deaktif görmeniz mümkündür. Bir de Acronis'in default Linux tabanlı bootable mediası (CD veya PXE ile) bazı disk controllerları tanımayabiliyor. Bu durumda Windows PE tabanlı bootable media kullanmanı sorunları çözecektir. Windows 8.1 PE media oluşturmanızı tavsiye ederim. Bu media'yı oluştururken içerisine istediğiniz windows driver paketini de ekleyebiliyorsunuz. Böylece disk veya diğer kartları görme sorunu ortadan kalkıyor.

Mehmet Çolakoğlu

Acronis Türkiye

Gönderildi : 21/10/2018 02:22

(@esmakarakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim yardımlarınız için

WDS-FOG-Acronis derken hepsinde sorun aldım.. Sorunları çöze çöze ilerleyim karmakarışık oldu tekrar teşekkürler ..)

Gönderildi : 22/10/2018 19:23

Paylaş: