Forum

Windows 2008 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008 Server Disk Sürücü Harfi Atama Sorunu.

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,702 Görüntüleme
(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.Windows 2008 R2 Standart versiyonu kurulu olan Hp DL380 G7 sunucum var.Bu sunucuya Raid 5 yapısında 3 disk taktım.2 ye böldüm standar Basic yapısında mbr tipinde 800,800 olarak ayarladım.F ve G sürücüsü olarak ayarladım.Sorun ise sunucu yeniden başladğında bu sürücü harfini atamıyor.Managmentten girip manuel olarak tekrar atamam gerekiyor.Çok şey denedim olmadı.Sonra diskleri dinamik disk yaptım bunda böyle bir sorun olmadı.Yeniden başladığında sürücü harflerini otomatik verdi.Sonra aklıma basic gpt olarak ayarladım onda da bir sorun oluşmadı.Sürücü harflerini bu şekilde de sistem yeniden başladığında alabiliryor.Ama kafama takıldı bu konu.Bu sunucuda fiber  ile bağlı hp storogein diski var.Diskin yapısı basic mbr.Yeni diskte neden böyle bir sorun olmuş olabilir.Bu disklere oracle database kurucam ama kafama takıldı bu konu.Ne yapmamı önerirsiniz.Disklerde mi sıkıntı var işletim sisteminde mi.Ama hp sunucular için olan ön açılış yazılımı ile disk testi yaptım bir sorun görünmedi.Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

Gönderildi : 19/10/2018 12:44

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

3.party bir backup yazılımı yüklü ise bunun ayarlarını kontrol edebilirmisiniz?msconfig üzerinde başlangıç ayarlarını kontrol edebilirsiniz ek olarak diskpart ile aşağıdaki adımları takip ederk sürücünün adını değiştirebilirsiniz.

https://www.howtogeek.com/197296/how-to-use-the-diskpart-utility-to-assign-and-remove-drive-letters/

Gönderildi : 19/10/2018 13:14

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

3.party bir backup yazılımı yüklü ise bunun ayarlarını kontrol edebilirmisiniz?msconfig üzerinde başlangıç ayarlarını kontrol edebilirsiniz ek olarak diskpart ile aşağıdaki adımları takip ederk sürücünün adını değiştirebilirsiniz.

https://www.howtogeek.com/197296/how-to-use-the-diskpart-utility-to-assign-and-remove-drive-letters/

Acronis yüklü sistemde.Onun ayarlarını kontrol edeyim bi.Bu yazılım engelleme yapabilirmi.

Gönderildi : 19/10/2018 13:49

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ne yaptıysam olmadı.Mbr de olunca yeniden başladığında sürücü harfini almıyor.Gpt olarak bıraksam ilerde sıkıntı yaşarmıyım arkadaşlar.Sistem diski mbr bu gpt olacak.

Gönderildi : 20/10/2018 14:16

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Gpt olarak bir problem yaşanacağını sanmıyorum. İleride disk boyutu 2tb'ı geçecek olursa gpt olarak bırakmanız sizin için faydalı olacaktır.

Harf atamama kısmına geleceksek olursak, yedekleme yazılımları hotadd teknolojisi kullandıkları için diskleri kendi üzerlerine bağlarlar ve otomatik harf atanırsa yedeklemede sıkıntı çıkmasın diye automount işlemini disable etmemizi söylerler. Acronis bu işlemi otomatik yapmış olabilir.

Komut satırı açtıktan sonra diskpart yazıp enterlayın. Ardından automount enable komutunu çalıştırın.

İşlemleri yaptıktan sonra geri dönüşünüzü beklemekteyim.

Ayrıca oracle'ın dökümanlarında şöyle bir açıklma mevcut. "Because of the disk size limitation with MBR partitions, a newer standard was developed: the GUID Partition Table (GPT) standard."

Gönderildi : 22/10/2018 03:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

2. bölümü silin ilk bölüme chkdsk yaparak tekrar oluşturun sonda da küçük bir miktar boş yer bırakın 8-10 mb gibi. Bölümlemeyi siz yaptığınız için de öncesinde disk alligment a dikkat edin bu daha sonra perf. sorunu da açar. Raid controller güncel firmware kontrolünü de yapın. Disklerin smart kontrollerini de yapın bir uygulamayla.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/10/2018 15:11

Paylaş: