Forum

Server Dosya Paylaş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Dosya Paylaşımında kullanıcı adı şifre soruyor

14 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
7,832 Görüntüleme
(@FurkanKaragoz)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Win Server Found. 2012 R2 serverda D sürücüsündeki bir klasörü paylaştırmıştık erişim sağlıyorduk. WORKGROUP şeklindeydi server ve clients

daha sonra AD kurmak istedim server'a kurduktan sonra kullanıcı adı şifre sormaya başladı ADyi kaldırdım DC idi eski haline getirdim şimdi paylaştırıyorum Everyone tam yetki veriyoruz ama yine kullanıcı adı şifre soruyor kitlendik kaldık neden olabilir ?

Gönderildi : 03/10/2018 00:58

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

AD kurulumu yaptıktan sonra clientları domain aldınız mı? aldıysanız sormaması gerekiyor. workgroup ortamına geri döndüyseniz clientlardaki kullanıcı hesabının ve şifresinin aynısını sunucu üzerinde de açın sormaz.

Gönderildi : 03/10/2018 02:08

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

parola korumalı paylaşımı devre dışı bıraktınız mı ?

client tarafında denetim masası/kimlik yöneticisinde kayıtlı kullanıcı var ise, temizleyerek test edin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/10/2018 04:11

(@FurkanKaragoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

AD kurulumu yaptıktan sonra clientları domain aldınız mı? aldıysanız sormaması gerekiyor. workgroup ortamına geri döndüyseniz clientlardaki kullanıcı hesabının ve şifresinin aynısını sunucu üzerinde de açın sormaz.

Clientları domaine hiç almadım bunun sebebi AD kurduktan sonra 9 gün içerisinde bitecektir gibi bir uyarı verdi server vazgeçtik. Workgrouptaki kullanıcıların şifreleri gereksinimi karşılamadığından sunucuda o şifreyle kullanıcı açamıyorum

Gönderildi : 03/10/2018 12:04

(@FurkanKaragoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

parola korumalı paylaşımı devre dışı bıraktınız mı ?

client tarafında denetim masası/kimlik yöneticisinde kayıtlı kullanıcı var ise, temizleyerek test edin.

Ağ bulmayı açmaya çalışıyorum otomatik kapatıyor parola koruma paylaşımı yazısını da bulamadım hiç bir yerde

Gönderildi : 03/10/2018 12:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Domainde açılan bir paylaşım için, domain üyesi olmayan bir kullanıcıdan kimlik doğrulaması kapsamında parola istemesi olması gereken bir durum. Siz tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/10/2018 12:07

(@FurkanKaragoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Domainde açılan bir paylaşım için, domain üyesi olmayan bir kullanıcıdan kimlik doğrulaması kapsamında parola istemesi olması gereken bir durum. Siz tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?

Merhaba hocam bu paylaşım workgrouptaydı Server üzerinde daha sonra servera AD kurdum ve Domain Controller yaptım makinayı sonra işte 9 gün kullanabilirsiniz gibi bi uyarı alınca vazgeçtik tekrar WORKGROUPa döndürdüm Bilgisayar adını falan eski ismini verdik tekrardan ama AĞ üzerinde SERVER adlı sunucuma girerken Kullanıcı adı şifre soruyor hala

Gönderildi : 03/10/2018 12:15

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Paylaşım yapılan klasörün olduğu sunucu üzerinde Denetim masası paylaşım merkezi ayarlarında en altta bulunan (Password Protected Sharing) ayar Turn off durumda mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/10/2018 12:36

(@FurkanKaragoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Paylaşım yapılan klasörün olduğu sunucu üzerinde Denetim masası paylaşım merkezi ayarlarında en altta bulunan (Password Protected Sharing) ayar Turn off durumda mı?

Ayarı buldum kapattım ama yine kullanıcı adı ve şifre soruyor maalesef

Gönderildi : 03/10/2018 13:20

(@nailisler)
Gönderiler: 152
Estimable Member

Merhaba,

Hostname ile gidiyorsanız ip ile gitmeyi dener misiniz?

Gönderildi : 03/10/2018 13:22

(@FurkanKaragoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hostname ile gidiyorsanız ip ile gitmeyi dener misiniz?

Şuan daha da enteresan oldu işler Bir tane clientim ip ile girdim muhasebe programını çalıştırdım.(Hostname ile giremiyorum)

Diğer client ile Hem ip hem hostname ile giriyorum fakat program açılırken ağ yoluyla ilgili hata veriyor ve açılmıyor

Gönderildi : 03/10/2018 13:35

(@www-rizasahan-com)
_

DNS cache ayarında kalmıştır. AD kaldırında ortamdan DNS kalkar. Bu durumda zaten isimden çözememsi lazım. IP ile çözmesi normal olanı.

Gönderildi : 03/10/2018 16:17

(@FurkanKaragoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

DNS cache ayarında kalmıştır. AD kaldırında ortamdan DNS kalkar. Bu durumda zaten isimden çözememsi lazım. IP ile çözmesi normal olanı.

Şuan hiç bir ayar yapmama rağmen düzeldi. Sorun çözülmüş oldu ama nasıl düzeldi anlamadım ilginiz için çok teşekkürler hayırlı günler

Gönderildi : 03/10/2018 16:38

(@www-rizasahan-com)
_

AYarlardan sonra restart yapsaydınız belki hızlı sonuç verebilirdi 🙂

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 03/10/2018 19:29

Paylaş: