Forum

Domain local grubu

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain local grubu

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
559 Görüntüleme
(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba aşağıdaki adımlarda yapılmak isteneni tam anlmayamadım

"Ekti alanı yerel gruplarının kullanımı için yaygın bir senaryo ( Developers bölümü gibi ) bir bölümün üyeleri için yazıcılara erişim sağlamaktır"

1. Bir OU'yu farenin sağ düğmesiyle tıklayarak bir etki alanı yerel grubu oluşturun,sonra new ve group'u seçin

2. Control Panel içinde printers and faxes'ı açıp properites'i farenin sağ düğmesiyle tıklayarak,securty sekmesini seçerek ve son olarak yeni etki alanı yerel grubunu yazıcıya ekleyerek yazıcıyı kullanma izinleri atayın

3. Genel bir grup oluşturun

4. Development bölümünün kullanıcı hesaplarını genel gruba ekleyin

5. Genel grububbaşlangıçta oluşturduğunuz etki alanı yerel gruba ekleyin

Bu şekilde yeni bir yazıcı eklerseniz,tüm yapmanız gereken yazıcıya etki alanı yerel grubunda erişim eklemektir.Developers  kendi genel grupları etki alanı yerel grubunun bir parçası olduğu için bu erişimi otomatik olarak elde eder.

Yeni bir etki alanı eklediğinizde yeni etki alanındaki kişilere yazıcıya erişim sağlamak için tek yapmanız gereken yeni etki alanından yeni genel grupları etki alanı yerel grubuna eklemektir. 

"Alıntı:Enine boyuna m.windows server 2003 kitabından sayfa 1272 "

"Benim burada anladığım iki farklı domain var birinde bir yazıcı kurulu diğer domaindeki kullanıcılar bu yazıcı yada fax vs... erişmek için donanımın bulunduğu domain üzerindeki domain local grubuna diğer domaindeki genel grubu eklemek" belki saçmalıyorum rica etsem bir açıklama yapabilirmisiniz. 

Gönderildi : 30/10/2008 20:40

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar,

Bende tercüme edebildiğim kadarıyla yazayım.Bir domainde Global-Security bir grup oluşturmuş.Diğerinde ise Domain Local-Security bir grup oluşturmuş.Development bölümünün kullanıcı hesaplarını Global gruba üye yapmış.Bu global grubu da Domain Local Gruba üye yapıp,belirttiği yazıcıya Permission vermiş.Olayın biraz da matematiksel yönünü incelersek...:)

Yani; A(kullanıcı hesabı),G(Global),DL(Domain Local),P(Permission)dersek.

AGDLP yapmış olmaktadır...:)

Gönderildi : 30/10/2008 21:46

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam doğrumudur  2 domain var 1. domainde yazıcı var yapılmak istenen 2.domainde Development bölümüdeki kullanıcılar oluşturulan global grupa  üye yapılır daha sonra 2.domaindeki global grup 1.domaindeki domain local gruba üye yapılır sonuçda 2.domaindeki kullanıcılar 1.domaindeki yazıcıyı kullanabilir.

Gönderildi : 30/10/2008 22:19

(@Anonim)

Eğer bu her 2 domain tek bir forest altındaysa doğrudur.Ama gönderdiğin bölümden 2 tane ayrı domain olduğu da pek anlaşılır değil.

Gönderildi : 31/10/2008 01:01

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki hocam yukardaki yazıkdıklarım başka hangi durumlarda söz konusun olur

Gönderildi : 31/10/2008 01:15

(@Anonim)

Bence bu yazıyı bir kenara bırakıp.Asıl senin yapmak istediğin bir şey varsa ondan bahsetsek daha faydalı olur.

Gönderildi : 31/10/2008 02:05

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

üstat bu konuyla ilgileniyordum bir çok kaynak okudum bu kitabıda gözden geçirdim o yüzden konuyu açtım burayı anlayamamıştım ama sanım senin dediğin noktada konu açıklık kazandı kitabın yazarı stanek dediğimiz gibi 2 domainli bir senaryodan bahsediyor.

Gönderildi : 31/10/2008 02:12

(@Anonim)

William R. Stanek sağlam yazardır.Ama senin okuduğun kitap birebir çeviri.Bizim tavsiye etmediğimiz bir şey.Yani Stanek böyle yazmamıştır emin ol..:) Bir Global gruba Genel denmemeli.Veya bir Forest Orman olarak translate edilmemelidir diye düşünüyorum.

Gönderildi : 31/10/2008 12:11

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

doğru diyorsun hocam iyi ki çözümpark ailesi var.

Gönderildi : 31/10/2008 15:34

Paylaş: