Forum

Domainden düşe...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domainden düşen kullanıcı

19 Yazılar
7 Üyeler
2 Likes
4,502 Görüntüleme
(@zaferozmaden)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba;

Domain Controller server 2016 üzerine kurulu ve şuan da iki tane user sürekli recycle bin gitmektedir. Kullanıcıyı restore ettiğimizde oturum açıyor fakat kullanıcı anlayamadığım şekilde domainde siliniyor. Doğal olarak kullanıcı oturum açamıyor. kullanıcıyı recycle bin den geri getirdiğimizde oturum açabiliyor. fakat bu durum sürekli devam ediyor. domaine kullanıcı dahil etmiyorum bir çok kullanıcı ile bu şekilde sorun yaşamamak için. konunun çözümü noktasında büyük sıkıntı yaşamaktayım. Bir fikri olan varsa yardımcı olunursa çok sevineceğim. herkese iyi forumlar.

durum hakkında daha net fikir sahibi olmak isteyen olursa videoda paylaşabilirim. Durumun daha anlaşılailir olması için.

Gönderildi : 25/06/2018 20:40

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

cok tuhaf bir durum, bence audit tool kullanarak neler oldugunu ogrenebilirsin, 

https://www.manageengine.com/products/active-directory-audit/download.html?topMenu

30 gun boyunca kullanabilirsin, yada asagidaki urunu kullanabilirsin

https://www.lepide.com

Silenen objecting kim nasil silindigini ordan ogrenebilirsin

Gönderildi : 26/06/2018 00:47

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

İlginç bir sorun olmuş serverda herhangi bir zamanlanmış görev olabilir mi?

http://www.erenali.com/index.php/2015/08/04/active-directory-kullanici-silme/

Ek olarak tech.net üzerinde soru daha önceden sorulmuş bazı adımlar var inceleyebilirsiniz.

https://social.technet.microsoft.com/Forums/ie/en-US/dc02e5e8-1089-4fda-8146-6861f1510279/user-accounts-get-deleted-automatically?forum=winserverDS

Gönderildi : 26/06/2018 11:46

(@OguzhanisaTemiz)
Gönderiler: 3
New Member

Auidit toollarını kullanarak sorunu saptayabilirsiniz.

Gönderildi : 26/06/2018 12:37

(@zaferozmaden)
Eminent Member
Konu başlatıcı

audit tooları açık onlardan bakıyorum ama herhangi event oluşmadı bununla ilgili. çabalamaya devam ediyorum hala

Gönderildi : 28/06/2018 15:06

(@zaferozmaden)
Eminent Member
Konu başlatıcı

audit tooları açık onlardan bakıyorum ama herhangi event oluşmadı bununla ilgili. çabalamaya devam ediyorum hala. birde domainden admin yetkileri birtek bende var bütün işlemleri ben yapıyorum benden başka müdahale eden yok. bu sebeple silebilecek kimsede yok. zamanlanmış görevde yok ama yinede bu yazdıklarınızın hepsini tekrar gözden geçireceğim. cevaplar ve ilginiz için teşekkür ederim

Gönderildi : 28/06/2018 15:18

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

evet loglardan inceleme yaptınız mı sonuçta hangi işlemin tetiklediğiniz analizi oradan ayıklayabilirsiniz sonrasında elinizdeki veriye göre işlem planı yaparsınız.

Gönderildi : 28/06/2018 18:45

(@zaferozmaden)
Eminent Member
Konu başlatıcı

loglarda herhangi bir şey bulamyorum. hatta o kullanıcınını logon olduğunu bile göremiyorum logof kayıtları var ama.  birde ANONYMOUS LOGON diye kayıtlar var bunlar bwlki o kullanıcıya aittir diye düşünüyorum. birde kullanıcı logoff olmadığı sürece user domainde gözüküyor logoff olduktan sonra recycle bin içine düşüyor.bu işimize yarar birşey mi bilemedim ama yinede söylersem iyi olur die düşündüm.

Gönderildi : 05/07/2018 12:12

(@zaferozmaden)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba tekrar;

event kayıtşarında böyle bi hata aldım ama SID ile ilgili olması bana biraz saçma geldi. hata mesajını sizede gönderiyorum. belki bir fikir verebilirsiniz.

There are two or more objects that have the same SID attribute in the SAM database. The Distinguished Name of the account is CN=XXXX XXXXXK,OU=USR_KALITEGUVENCE,OU=USR_XXXX,OU=USR,DC=xxx,DC=local. All duplicate accounts have been deleted. Check the event log for additional duplicates.

ilginize teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/07/2018 19:45

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

Selam ,

Senin sorunun ilgili bir örnek yazıma ve sorunun çözümüne ulaştığı bilgisi var 

Yazıda " Marcin " Yazdıklarını incele 

Gönderildi : 09/07/2018 20:22

(@zaferozmaden)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam ,

Senin sorunun ilgili bir örnek yazıma ve sorunun çözümüne ulaştığı bilgisi var 

Yazıda " Marcin " Yazdıklarını incele 

" marcin" yazdıklarını anlamadım

Gönderildi : 10/07/2018 15:02

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Log kayıtlarında sam databse içersinde aynı sid kayıtlı bilgisayarlar gözüküyor windows kurarken imaj olarak kurulum yapıyorsunuz? sid hataları genellikle imaj üzerinden atılan bilgisayarlada gözükmekte.

Gönderildi : 10/07/2018 16:41

(@zaferozmaden)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Log kayıtlarında sam databse içersinde aynı sid kayıtlı bilgisayarlar gözüküyor windows kurarken imaj olarak kurulum yapıyorsunuz? sid hataları genellikle imaj üzerinden atılan bilgisayarlada gözükmekte.

Merhaba Erdem Bey;

kurulumlar image yapılmadı temiz kurulumu yapıldı.

Gönderildi : 10/07/2018 18:21

(@SalimAKOZ)
Gönderiler: 200
Estimable Member

Merhaba ,

Event ID ne olarak yazıyor ? Onuda yazarmısınız...

https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2008-R2-and-2008/cc733186(v=ws.10)  linki inceleyin. Probleminizi büyük ihtimalle bu işlemleri yaparak çözebilirsiniz.

İyi günler...

Gönderildi : 10/07/2018 18:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

makineyi domain den düşürüp sysprep yapıp farklı SID almasını sağlayarak deneyin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/07/2018 23:27

(@zaferozmaden)
Eminent Member
Konu başlatıcı

makineyi domain den düşürüp sysprep yapıp farklı SID almasını sağlayarak deneyin.

bunu deneyeceğim fakat korkum domaine sonradan kattığım pc lerde de böyle bir soruna yol açması. denedikten sonra sorun devam ederse yine yazarım.

herkesin ilgisine ve yardımına teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/07/2018 14:55

(@zaferozmaden)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar tekrar;

Makineyi dediğiniz gibi sysprep yaptım hatta format attım ama yine aynı sorunla karşılaşıyorum. Kafamı kurcalayan tek bir nokta var o da sadece windows 10 iki pc nin bunu yapması domaine yeni kattığım windows 7 işletim sistemli bilgisayarlarda bu sorunu yaşamıyorum aklıma windows 10 ile ilgili bir sorun mu var acaba diye geliyor. Çünkü burada bi makalede okumuştum windows 10 u domaine alırken sorun olduğunu güncelemelerle bu sorunun düzeltildiğini. Kullandığımız işletim sistemleri güncel olmasına rağmen düşüyor olması acaba mı diye getiriyor aklıma. Fikir veren konu hakkında düşünen herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/07/2018 17:55

(@zaferozmaden)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sanırım buradan sonra çözümsüz kaldı konu 🙂 herkese yardımları içn teşekkür ederim.

Gönderildi : 08/08/2018 19:45

(@zaferozmaden)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Konu üzerinden zaman geçti oldukça fakat sorunu çözdüm. Belki başkasınında böyle bir sorunu olur diye yazmak istedim. Addtional olarak kurulmuş server 2008 r2 vardı onu kaldırdım. sorun çözüldü. Düşen bilgisayarların sadece Windwos10 olmasından dolayı şüphelenmiştim. Şüphemde doğru çıktı, emin olmak için biraz bekledim yazmak içinde. Konu hakkında yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

iyi çalışamlar.

Gönderildi : 05/11/2018 14:35

Paylaş: