Forum

DC'a SQL server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC'a SQL server 2012 kurma hatası

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
770 Görüntüleme
(@MertCERTEL)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese güzel günler dilerim öncelikle. Bu işte yeniyim ve hevesliyim. Kendimi geliştirme amaçlı server 2012 de bir forest oluşturdum. SQL server kurup üzerinde ufak ufak çalışmalar yapacaktım ki domain controllera kurulamaz hatası aldım. İlk önce kurup daha sonra bir domain mi kurmak gerekiyor.

Henüz yolun başındayım kısa vadeli hedeflerim arasında active directory, group policy, SQL server hakkında bilgi edinmek ve terimlere yabancı olmak istemiyorum. O yüzden kendime böyle bı sistem kurayim dedim. Orta ve uzun vadeli hedeflerim arasında mcse ve mcsa sertifikaları var. Yeni başlayan arkadaşlar için daha aydınlatıcı daha uzun yol kat edici tavsiyelere açığım. Herkese çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/06/2018 14:40

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Önerilen mimaride DC üzerinde DC rolleri haricinde roller önerilmez. Örnek DNS,DHCP,Sertifika Server, IIS harici roller harici kurmak pek mantıklı değil.

Elinizde ayrı test ortamı var ise oraya kurmanızda yarar var.

Amaç bunları iş hayatında aktif duruma almak.

İş hayatında 100 kişiden 99'u veritabanı ile AD yapısını aynı makina üzerine konumlandırmaz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/06/2018 14:57

(@MertCERTEL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

çok teşekkürler. gerekli düzenlemeleri yapacağım.

Gönderildi : 25/06/2018 20:51

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Rıza hocanın belirttiklerine ek olarak, sistem tarafında ilerlemek istiyorsanız sql yönetiminden önce ad,dns,dhcp,gpo,rds vb. rolleri inceleyip, tecrübe kazanmanıız öneririm.

amacınız dba tarafı ise, ad vb. roller için genel anlamda giriş seviyesi bilginiz olması yeterli.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/06/2018 01:33

(@MertCERTEL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Rıza hocanın belirttiklerine ek olarak, sistem tarafında ilerlemek istiyorsanız sql yönetiminden önce ad,dns,dhcp,gpo,rds vb. rolleri inceleyip, tecrübe kazanmanıız öneririm.

amacınız dba tarafı ise, ad vb. roller için genel anlamda giriş seviyesi bilginiz olması yeterli.

sistem tarafında ilerlemek istiyorum hocam aslında. sql ve erp programlarının herhangi bir demosunu kurum daha efektif bir simülasyon kurmayı planlıyordum ama işin içine girince nelerle karşılacağımı hayal bile edemiyorum.

öğrenmem gereken çok şey var . henüz yolun başındayım. yeni terimler görüp bazen işin içinden çıkamayacağımı düşünüyorum fakat terimlere aşina oldukça yabancı gelmemeye, aksine sıcak gelmeye başladı. dediğiniz terimlerden dhcp ve dnsi biraz detaylı olarak inceledim geri kalanının üzerinde duracağım. tavsiyelerinize her zaman açığım. çok teşekkürler.

Gönderildi : 26/06/2018 02:02

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Bence sıralama yaparak her gün yada belirli günleri belirli bir özelliğe ayırmanızda yarar var.

1-Windows Sunucu Ailesi (2003-2008-2012-2016) Özellikleri Aralarındaki Farklar

2-Windows Client Ailesi  (7,8,10) Özellikleri versiyon farklılıkları

3-Active Directory

4-DNS

5-DHCP

6-IIS

7-File Server

8-Wsus

9-Group Policy

10-Hyper-V kurulumu, Sanallaştırma temelleri, Sanal Ortam Kurma

11-Cluster Mimarisi, Cluster oluşturma

12-SQL server Kurulumu, Kullanımı, Yönetimi

İlk etapta bunlara ağırlık vermenizde yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/06/2018 13:11

(@MertCERTEL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler hocam. Sırasıyla incelemeye aldım.

Gönderildi : 26/06/2018 17:58

(@www-rizasahan-com)
_

Bunlarla ilgili makale video portal üzerinde çok sayıda mevcut. Bunları okuyup uygulayarak, sorunlar yaşayıp sorunları çözerek ilerleyebilrisiniz. Biz teşekkür ederiz.

Gönderildi : 26/06/2018 19:39

Paylaş: