Forum

Windows 10 Pro - Sy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 Pro - Sysprep, İmaj, Domain ve Lisans Hakkında

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,873 Görüntüleme
(@emrullahayhan)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Çalıştığım eğitim kurumunda Active Directory yapısı var. Ve lokasyonumdaki bilgisayar ve kullanıcıları Windows 10 Pro'ya yüklediğim AD Rolü üzerinden yönetiyorum. (Server üzerinde herhangi bir yetkimiz yok, Ki zaten serverlar data center da, lokasyonlarda server olarak sadece DC var.)

Lokasyonumda yaklaşık 120-130 civarı laptop var. Bunlar genelde Lenovo ve Dell marka. Windowslar şu an için KMS ile etkinleştiriliyor ama yaza doğru MAK lisansa geçmeyi düşünüyoruz. Ofis olarak da 2013 Standart kullanıyoruz (Lisansımız Ofis 365)

Yapmak istediklerimi aşağıya sıralı bir şekilde belirtiyorum. Bilgili arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

- Farklı her model bilgisayar için Windows 10 Pro 64 Bit VL imaj hazırlamak istiyorum. Tabi malum domain ortamı olduğu için sysprep kullanmadan bu işe kalkışmak olmaz.

• Örnek bir sistem kurulumu yapıp üzerine driver ve kullanılacak programları kurduktan sonra, sysprep uygulayarak Acronis ile komple disk imajı alırsam herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım? Yani driverlar silinir mi, imajdan sonra tekrar mı yüklemem gerekir?
  • Yukarıdaki işlem sonucu Bilgisayar Adında ya da Yerel hesaplar da yaptığım değişiklikler sıfırlanıyor mu? (Ör: Yerel Admin parolası filan)
  • ISO olarak da VL ISO dosyasını kullanarak windows kuracağım. İmaj sonrası Windows Lisanslama esnasında KMS ya da MAK da sorun yaşar mıyım?
  • İmajı dağıtırken Acronis ya da Clonezilla ile dağıtmayı düşünüyorum. O kısımda dikkat etmem gereken noktalar var mıdır?

Yani kısacası bu aşamalardan herhangi birinde sorun yaşar mıyım?

"Sysprep'li imaj dağıtımı" hakkında bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

"Şu şekilde yaparsan daha düzgün olur" gibi tavsiyeleriniz olursa da lütfen belirtin.

Gönderildi : 15/03/2018 03:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

• Örnek bir sistem kurulumu yapıp üzerine driver ve kullanılacak programları kurduktan sonra, sysprep uygulayarak Acronis ile komple disk imajı alırsam herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım? Yani driverlar silinir mi, imajdan sonra tekrar mı yüklemem gerekir?

Sorun olmaz.

• Yukarıdaki işlem sonucu Bilgisayar Adında ya da Yerel hesaplar da yaptığım değişiklikler sıfırlanıyor mu? (Ör: Yerel Admin parolası filan)

Evet adı sıfırlanır. unattended dosyası yok ise zaten sysprep li imaj açılırken sana bu bilgileri sorar, yani makine ismi, key vb

• ISO olarak da VL ISO dosyasını kullanarak windows kuracağım. İmaj sonrası Windows Lisanslama esnasında KMS ya da MAK da sorun yaşar mıyım?

imaj doğru ise sorun olmaz.

• İmajı dağıtırken Acronis ya da Clonezilla ile dağıtmayı düşünüyorum. O kısımda dikkat etmem gereken noktalar var mıdır?

snap deploy biliyorsan sorun yok, clonezilla hiç duymadım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/03/2018 21:27

(@emrullahayhan)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey; kısa, net ve hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. 

En kısa zamanda deneme yapacağım. Takıldığım ya da anlayamadığım bir yer olursa burada paylaşmayı düşünüyorum.

Gönderildi : 21/03/2018 00:14

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Hakan hoca zaten detayları paylaşmış, deploy tarafında open source terchiniz olacak ise, clonezilla yerine fog projesinide incelemenizi öneririm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2018 03:31

Paylaş: