Forum

Active Directory - ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory - Varsayılan Profil Yolunu Değiştirme, Profil Silme

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,911 Görüntüleme
(@emrullahayhan)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle merhaba.

Bir eğitim kurumunun lokasyonlarından birinde bilgi işlem biriminde çalışıyorum. Sadece kendi lokasyonumdaki bilgisayarlar ve kullanıcılarla ilgili Active directory de yetkim bulunmaktadır. Active Directory PC ve kullanıcılarını Windows 10 Pro kurulu bir bilgisayarda AD rolü üzerinden yönetmekteyim. 

İki farklı sorum olacak. 

İlk olarak:

Yeni formatlanan ya da imaj atılan herhangi bir makina da domain kullanıcısı ile login olunca kullanıcı profilinin klasörü otomatik olarak D sürücüsü varsa orada users altında oluşuyor. Bu şekilde olması bazen birtakım sorunlara yol açtığı için profil klasörlerinin C:\Users altında açılmasını istiyorum. 

Kendimce çözüm yolu olarak şunu yapıyorum; makinada tek Partition yapınca mecburen C:\Users altında oluşuyor. Ama ben kalıcı çözüm istiyorum.

Yani yeni kullanıcı ile oturum açılır açılmaz C:\users altında oluşmalı. Sonradan profil taşıma ile de uğraşmak istemiyorum.

Bunu nasıl yapabilirim?

Soru 2:

Bir bilgisayarda daha önce login olmuş domain kullanıcılarının profillerine ait klasörleri nasıl silebilirim. Lokal admin ya da domain admin hesabından silmeyi denedim olmadı. Biraz çetrefilli bir yol ile hallettim. Kolay bir yolu vardı diye duymuştum, ama nasıl olduğunu hatırlayamadım.

Gönderildi : 15/03/2018 01:35

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

1- sorunuzun cevabı.. 

http://www.dummies.com/computers/operating-systems/windows-10/how-to-change-the-location-of-user-folders-in-windows-10/

2- bilgisayarım>>özellikler>>gelişmiş sistem ayarları>>   açılan ekranda gelişmiş>> kullanıcı profilleri >> ayarlar,  Buradan istediğiniz profili silebilirsiniz. 

Gönderildi : 15/03/2018 02:26

(@emrullahayhan)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Hüseyin Bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşkkür ederim. İşime çok yaradı gerçekten.

Ancak bu domain profillerinin yolunu sonradan değiştirmek değil de, daha profil oluşmadan önce nerede oluşacağını otomatik olarak ayarlamak istiyorum, yani sonradan tekrar uğraşmak istemiyorum. Bu mümkün müdür?

Bu arada Lokal hesaplarda sorun yok, sadece domain hesapları D:\users altında oluşturuluyor.

Gönderildi : 21/03/2018 00:06

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

eski domain profillerini temizlemek için referans adreste belirtilen 3 adımdan birini kullanabilirsiniz.

gpo ile belirli bir tarih öncesini temizlemek daha kolay olacaktır.

https://www.nextofwindows.com/3-ways-to-delete-old-inactive-user-profiles-on-windows

profil yolunu gpo ile alıyor hostlarınız, bunun için kendi hostlarını bir ou altına toplayıp, üstten policy devralmamasını talep edebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2018 03:28

Paylaş: