Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 yönetimindeki active directory Yazıcı Problemleri.

19 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
924 Görüntüleme
(@osmanakin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

özet. windows Server 2008 kurulu networkte kullanıcılara ağ yazıcısı olarak paylaşılmış bir yazıcı yükleniyor. yükleme sonrası yazıcı kullanıcı üzerinden kaldırılamıyor. bunun sebebi ne olabilir.

açıklaması. clientime ağda paylaşılmış bir yazıcı kuruluyor, kurulum tamamlandıktan sonra bu yazıcıyı tekrar kaldıramıyoruz. yetkili kullanıcı olarak açsak da söz konusu yazıcı yetkili kullanıcıya değil de client kullancısına kurulduğu için clientin yazıcısını yekili kullanıcıda görünmüyor dolayısı ile yazıcıyı kaldıramıyoruz.

Clientler Windows7 Professional

yardımcı olabilriseniz memnun olurum.

Gönderildi : 15/01/2018 12:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

1 - size geçici olarak yerel admin yetkisi versinler

2 - aşağıdaki gibi bir komut ile yetkili olarak denetim masasını açın oradan silin

runas /user:Machinename\Administrator "Control.exe".

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2018 20:25

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

öncelikle teşekkür etmek istiyorum. mesut hocam .....

ancak lokalde administrator yetkisi verdim hala ağ yazıcısını silemedim. Yetki ile ilgili problemden bahsediyor.

"runas /user:Machinename\Administrator "Control.exe". komutu ile de sonuç alamadım.  bu komut ile de aynı sonucu aldım yani yetki sorunu nedeni ile silinemiyor hatta komut satırını domain administrator olarak değiştirdim sonuç aynı yani sileceğim yazıcıları görebiliyorum malesef silmeye kalktığımda yetki yok diyor.

hocam bu durum bir alakası varmıdır bilemiyorum ama hatırlarsanız geçen yıl bazı kritik güvenlik yamaları (Wanna CRY ve RDP açıkları için yapılan güncellemeler) yapıldı ondan sonra başladı bunu da belirtmek isterim.

yardımcı olabilirseniz memnun olurum. kolay gelsin.

Gönderildi : 16/01/2018 13:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

İlgili yamalar SMB içindi sen zaten yazıcıyı eklediysen sorun yok, yani SMB sorunu olsa yazıcıyı ekleyemezsin.

Bu durumda admin ile yazıcı özelliklerinde güvenlik izinlerini kontrol eder misin

Birde Mesut kim 🙂

https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc719924(v=ws.10).aspx

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2018 16:00

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

çok ama çok özür dilerin inannın şimdi farkettim yazıyı yazarken kafalar allak bullaktı gerçektende özür dilerim hocam... ama hislerim gerçek gereçetken de teşekkür ederim destekleriniz için.... hata için özür diliyorum ...

sorun ile ilgil olarak; yazıcının güvenlik özelliklerinde EveryOne ye izin verdik (çünki yazıcıdaki bazı ayarları kullanıcıların değiştirmesi gerekiyor). onun dışında başka bir güvenlik ayarı yapılmadı.

hata için tekrar özür diliyorum.

Gönderildi : 17/01/2018 11:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ben takıldım, bu kadar mahçup olacağını bilsem yazmazdım 🙂

sonuç ACL ile oynayınca silebildiniz mi? Birde bu yazıcı RDP session ile gelmiyor değil mi 🙂 yani redirected printer değil dimi?

Gönderildi : 17/01/2018 13:24

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

yok hocam malesef ACL (anladığım kadarı ile Yukarda yazmış olduğunuz komut satırı oluyor) ile de olmadı yetki istiyor. yazıcı hakkında da aynen öyle hocam direk yazıcı paylaştırılıyor ve diğer traftan da yazıcı ekle ile ağ yazıcısını yüklüyorsunuz. siz söyleyince aklıma geldi alakası varmıdı bilmem ama biz kurarken şöyle yapıyoruz.

yazıcıyı fiziksel olarak takılı yerden paylaştırıyoruz

kuracağımız bilgisayardan öncelikle yetkili olarak açıyoruz (malum domain userin driver kurma yetkisi yok)

öncelkle yetkili kullanıcıdan yazıcıyı kuruyoruz (ki driver yetkisizde de çalılşsın)

sonra da domain userden girip ağ yazıcısını kuruyoruz. (buraya kadar problem yok)

silerken de

ilk önce domain userden yazıcıyı dilmeyi deniyoruz (YETKİSİZ KULLANICI Hatası) olmuyor.

(burada bir not düşmek istiyorum bu olay son 2-3 aydır oluyor. eskiden domain userden silebiliyorduk sonuçta drivere müdahale olmadığı için hata vermiyordu.)

olmayınca hemen kurulumu yaptığımız yetkili kullanıcıya geçiyoruz acep problem ordamıdır diye malesef orda da yetkisiz kullanıcı diyor.

acaba diyerek gereksiz bir çaba ile driveri silmeye çalılıyoruz yazdırma sunucundan doğal olarak yazıcı kullanılmakta olduğundan silinemiyor.

en son sizin yöntemlerinizi denedim admin konsol ile control panelden yazıcıyı buldum sevindirik oldum ama aynı sorun yetkili kullanıcı hatası

domain usere yerel yetki verdim olmadı (burda sadece yerel yetki verdim acaba domainde mi yetkisini yükseltsem bi onu denemedim)

domain admin olarak açtım yazıcı kullanıcılarda kurulu olduğu için yazıcıyı göremiyoruz..

domain user kullanıcısında yazıcılar listesinde yaklaşık 8 yazıcı var malesef sadece biri aktif doğal olarak kullanıcılar karıştırıyor 🙂

son olarak bu heryerde oluyor (tabi heryerde 8 yazıcı yok bu rakam daha fazla olabiliyor 🙂 )

Gönderildi : 18/01/2018 12:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tam olarak aldığın hata ekranını paylaşır mısın lütfen aynı andaki olay günlük hatasınıda.

Gönderildi : 19/01/2018 19:45

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Resimler aşağıdaki gibidir hocalarım.

Gönderildi : 22/01/2018 16:49

(@melihatasoylu)
Gönderiler: 73
Trusted Member

Merhaba,

Resim yüklemek için elinizdeki resmi resmim.net, hizliresim.com vb. sitelere yükleyin oradan aldığınız linki forumdaki yazınıza ekleyebilirsiniz.

Printer yükleyip kaldırırken C:\Windows\INF\setupapi.dev.log dosyasına log atar.

Gönderildi : 24/01/2018 12:40

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

hocam komut satırında machinename yerine o bilgisayarın ismini yazmanız gerekiyor

iyi çalışmalar

Gönderildi : 24/01/2018 17:23

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

çok teşekkür ederim.... (inanın laf olsun diye söylemiyorum)

"machine name"ye bilgisayarın adını yazdım, domain adını yazdım , aynı hatayı verdi. kullanıcıya lokalde admin yetkisi verdim gene de aynı hatayı verdi. işin içinden çıkamadım vesselam..

Gönderildi : 24/01/2018 17:49

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bir çözüm önerisi yok anlaşılan... yinede teşekkür ederim...

Gönderildi : 31/01/2018 11:21

(@mehmetgezginc)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Benim bildiğim domainle alakası yok ağ üzeridnen paylaşılan yazıcılar eklenmesede, diğer cilent pcler windowsta driveri var ise tanımlanmış ve yönlendirilmiş olarak gözükür ne kadar silersen sil geri gözükür ve bu durum zaten zararlı bir durum değil sıkıntı söz konusu değil

Gönderildi : 31/01/2018 14:32

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Benim bildiğim domainle alakası yok ağ üzeridnen paylaşılan yazıcılar eklenmesede, diğer cilent pcler windowsta driveri var ise tanımlanmış ve yönlendirilmiş olarak gözükür ne kadar silersen sil geri gözükür ve bu durum zaten zararlı bir durum değil sıkıntı söz konusu değil

malesef durum öyle değil. şimdi ağda paylaşılan yazıcıyı yükledim. yazıcı çalışıyor ancak yazıcı değiştiği durumda bu eskiyi silip yeniyi yüklemek gerek. yeniyi yüklüyorsunuz ama eskiyi silemeyince yazıcılar klasöründe kalıyor. birde bunu 10 ile çarpın o kadar yazıcı içerisinde hangisi aktif olanını birde arsız kullanıcılar var aynı markayı görünce farklı birimlerdeki yazıcıları da kuruyorlar (sonuçta veritabanında yazıcı ile ilgili driver var) bu kexde aslı yazıcının bağlı olduğu birim diyor ki bu yazı nerden geliyor bunu bulmak daha zorlaşıyor. sonrada yazıcı arızası diye çağırılıyoruz. gidiyoruz ki yazıcılar klasörü inanılmaz kalabalık. ve kullanılmayanı da silemiyoruz durum daha da kötüleşiyor. yukarda da bahsettiğim gibi bir-iki kullanıcı değil tüm kullanıcılarda bu hatta yetkili kullanıcının kurmuş olduğu yazıcı bile silinemiyor. o nedenle yetkiden şüphelendim.

Gönderildi : 01/02/2018 11:17

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar problemi buldum sanırım domain politikasında bir komut ilgili resim (umarım başarabilmişidir.....)

[url= http://i.hizliresim.com/D7BMq3.pn g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/D7BMq3.pn g"/> [/img][/url]

bu ayar etkinken yazıcıları silemiyor. bu şimdilik sorunumu çözdü ancak beraberinde bazı problemler ile birlikte geldi. öncelikle yanlış bilgiye sahip olma hakkımı saklı tutarak....:)

bu ayarların Domain Admin, EnterPrise Admin veya Lokal Admin kullanıcılarını etkilememesi gerekmez mi zira yukardaki hakan beyin önerdiği santax ile domain admin yetkisi ile yazıcılar klasörüne erişiyor ama gene de silememiştik. hatta domain yetkilisi olarak eklenmiş herhangi bir yazıcıyı da silemiyordu bu işte bir gariplik yokmudur. ayrıca resimde gördüğünüz komutu etkin yapınca yetkisiz kullanıcı lokalde yükülü tüm yazıcıları silebiliyor (ben sadece ağ yazıcılarını silmek istiyordum) bunun farklı bir yerde bahsettiğim işi tam olarak karşılık gelebilecek bir komut varmıdır?

Gönderildi : 08/02/2018 11:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Tebrik ediyorum, genelde zaten çok anormal durumlarda eskiden kalma ilginç policy' ler kaynaklı olabiliyor.

Domain Admins başta olmak üzere herkesi etkilemesi normal, bunu belirleyen GPO kapsamıdır, eğer siz kullanıcı filtrelemesi yapılmamış ise varsayılan olarak authanticated users grubu eklidir ki bu da tüm kullanıcıları kapsar. yani normal bir durum.

Gönderildi : 10/02/2018 01:29

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Tebrik ediyorum, genelde zaten çok anormal durumlarda eskiden kalma ilginç policy' ler kaynaklı olabiliyor.

Domain Admins başta olmak üzere herkesi etkilemesi normal, bunu belirleyen GPO kapsamıdır, eğer siz kullanıcı filtrelemesi yapılmamış ise varsayılan olarak authanticated users grubu eklidir ki bu da tüm kullanıcıları kapsar. yani normal bir durum.

yardımlarınız için herkeze Teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/02/2018 10:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz. Geçmiş olsun, geri dönüş ve bilgilendirme için bizde teşekkür ederiz.

Gönderildi : 12/02/2018 23:40

Paylaş: