Forum

Ipsec vpn ile bağlı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ipsec vpn ile bağlı yazıcıların yazdırmama sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
783 Görüntüleme
(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Server 2008 ve 2012 işletim sistemli serverlarıma şubelerim ipsec vpn ile bağlı. Her şubemde kablolu network bağlantılı xprinter lar ve wifi ile bağlı hp1102w yada digitus printserverile hp1102w birde kablolu  network ile bağlı hp125 yazıcılarım var. xprinter ler de sorun yok ama hp ler gün içerisinde yazdırmama yapıyor ipsine ping atınca ulaşılabiliyor yada explorer den ip adresini yazınca arayüzü açılıyor fakat yazdırmıyor. Hizmetlerden yazdırma birikinticisini yaniden başlattığımda sorun düzeliyor bunu gün içinde birkaç kez yapıyor. işin kötü yanı şubelerin sadece bir kaçında ve farklı müşterilerde yapıyor. Mesela bir müşterimin sadece bir şubesinde sadece hp yazıcılar da yapıyor sorunu hem kablolu network ile bağlı hemde printserver ile bağla başkabir yazıcı var ikisindede sorun yapıyor. vpn kopup tekrar canlanıyorsa neden yazıcı tekrar online olmuyor konu hakkında yardımcı olurmusunuz ?

Gönderildi : 05/01/2018 12:55

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

MErhaba,

Printserverlarda yaşanan bir sorun , bu sorunların en sağlıklı çözümü printerları direk network printera çevirmek,

Yada printer servisi için job yazacak belirli zamanlar otomatik restart edeceksiniz ki bu sağlıklı bir çözüm değil.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2018 18:35

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

hp tarafında benzer sorunu 2014'de yaşamış ve üretici ile görüşerek çözüm üretmiştik.

ancak ürünlerin modellerini hatırlayamıyorum.

yazıcıların firmwarelerini kontrol edin, güncel versiyon var ise yükseltin.

ek olarak bazı yazıcılarda sleepmode ve timeout tarafını kontrol etmenizi öneririm, mümkünse süreleri arttırın.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2018 22:40

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

uyku modu süresini  arttırdım yazıcıyı değiştirdim sorun yine çözülmedi. Yazıcılarda bu sorun olduğu için printserver taktım yine çözülmedi. bakalım sonunda ne olacak. ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 08/01/2018 12:44

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

tunnel üzerinden çalışmayan yazıcı, aynı anda kendi lokasyonundan gelen taleplerin çıktısını veriyor mu ?

tunnelleri sonlandırdığınız gw çözümü nedir ?

Gönderildi : 10/01/2018 03:02

Paylaş: