Forum

Server Erişim Sorun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Erişim Sorunu

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
457 Görüntüleme
(@m-bulenteroz)
Gönderiler: 150
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba

Aslında tam olarak bu soruyu nereye açayım diye düşündüm. Son karar burada açmaya karar verdim. 

Sistem aşağıdaki gibidir sorunumuz ise zaman zaman Eta da çalışan bilgisayarlarda takılmalar oluyor. Sunucuyu pinglediğimiz zaman ise çok az da olsan bazı pinglerde az da olsa gecikmeler yaşanıyor. Bu sıklık nekadar derseniz haftada 2-3 kez oluyor ağırlıkla akşam saatleri. Neler yaptığımı sorarsanız. Vmwarede biraz ram artışı yaptım. malware taraması yaptım. Clieantlarda Kaspersky Small office Security var. Fikir ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

HP Proliant DL 380 G5 server

Vmware ESXİ 5.5.0

Windows Server 2012 R2 Standart

12 gb ram

Eta SQL v8

SqlExpres

Gönderildi : 23/11/2017 23:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Çok genel bir soru, forumdan bunu bulmak çok zor, yani kesinti olsa belki yakalanır ama ağırlı diyorsuuz, örnek birisi o sırada çok ciddi bir rapor çekiyordur zamanlamıştır belirli saatlerde sistem yavaşlar, bunu anlamak için sistem yavaşlamadan önce PAL gibi bir performans analiz tool ile izleyin o saatlerdeki darboğazı görebilirsiniz.

Ek olarak o saatlerdeki olay günlüklerini inceleyin, yada PRTG kurun bakın bakalım neyden alert gelecek.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/11/2017 02:28

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Eğer sadece belirli saatler bu takılmalar oluyorsa zamanlanmış görevlere bakabilirsiniz SQL tarafında herhangi bir job varmı bununda kontrol etmenizde fayda var.

Gönderildi : 24/11/2017 14:54

(@erkangulmez)
Gönderiler: 316
Reputable Member

Merhaba

Bende de benzer bir sorun vardi ve server da HP Proliant G6 idi yanilmiyorsam. 

HP'nin yaklasik 7GB'lik bir Service Pack ISO paketi var ve icinde her turlu donanimin driveri, update'i vs var. Bunu indirip tum guncellemeleri yaparak sorunumu cozdum ve bir daha da ayni sorunda yasanmadi. 

Belki isinize yarar.

Kolay gelsin

Gönderildi : 24/11/2017 22:06

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Hakan hocanında belirttiği gibi, sorunuz fazlası ile genel ve siz kontrol sağlamadan, buradan sadece tahmini cevaplar alabilirsiniz.

ilgili vm'in düzenli olarak kaynak tüketimini takip ediyor musunuz ? örn. cpu/ram/eth/diskio vb.

sorunu yaşadığınız zaman dilimlerinde, hypervisor'a erişim sağlayabiliyor musunuz ?

sql üzerinde job zamanlarını kontrol ettiniz mi ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/11/2017 17:14

Paylaş: