Forum

win2000 üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

win2000 üzerinde terminal server

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
353 Görüntüleme
(@aliolgun)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Microsoftun win2k hizmetini vermeyeceğini duydum.

Terminal Server CAL lisansı gerektrmediği için win2k server üzerinde tserminal server kurmak istiyorum ama, bunu kurduktan sonra Microsoft a kaydettrime prosedürü gerekiyor ya surekli kullanabilmek icin, bilginiz var mı acaba bu kayıt işlemi sırasında sorun cıkıyor mu , hala win2k  server ı terminal server olarak sorunsuz bicimde kullanabilir miyiz yeni kurulum yaparak ve TS CAL gerektirmeden 

Gönderildi : 21/10/2008 22:05

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

Open ise kaydettirme prosedürünüz bulunmamaktadır. Lisansınız OEM ise eğer ve Server değişikliği var ise zaten mevcut lisansınız kullanılmaz duruma gelecektir.

diğer bir hatılatma ise MS W2000 ve öncesi yazılımları için destek süresini bitirdi :(. Nenedi ise eski yazılımlara destek vererek, yeni teknolojileri takip edecek personelin geri kalmasını engellemek içindir. Bu süre ilk olarak SQL 2008 ile birlikte SQL 2000 yazılımı ile başladı ve W2000 ve öncesi olarak devam etmektedir..

Gönderildi : 21/10/2008 22:24

(@aliolgun)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam

clientlarımın hepsi 2000 ve XP , yani eskiden bildiğim win2k server Terminal server olarak kullanıldıgında bu clientlarım icin TS CAL lisansı gerekmiyordu. Şu anda yine aynı şekilde win2k server kurup TS olarak yapılandırmak istiyorum. Yani

1...2000 ve sonrası clientlar için win2k da terminal server CAL gerekmedigini dusunerek sistemini yeniden kurarsam sorun yaşar mıyım?

2...Su anda aklıma gelen dikkat etmedigim bir konu birz detay ama bilgi için soruyoeum, win2k server TS olarak yapılandırıldıgında clientlar 2000 ve sonrası oldugunda Terminal Services Lisensing bileşenini yuklemesek de 90 gun sonrasında ,  2000 ve sonrası clientlar baglanmada sorun yasıyormuydu?

Gönderildi : 22/10/2008 21:05

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

Hayır TS clinetların donanımına ve yazılımına bakmadığı için algılamaz zaten. Client uyumsuzluğu olmadığı için problem yaşamazsınız.

Gönderildi : 22/10/2008 21:47

Paylaş: