Forum

host dosyası

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] host dosyası

11 Yazılar
6 Üyeler
2 Likes
3,896 Görüntüleme
(@salihtasdemir)
Gönderiler: 330
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba;windows domain ortamındaki client bilgisayarların host dosyasına gpo ile dosyayı değiştirmeden yeni kayıtlar eklemem gerekiyor.Bu konuda tecrübesi veya bilgisi olan arkadaşımız var mı?

teşekkürler..

Gönderildi : 08/03/2017 14:02

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Aşağıdaki linkte böyle bir konu var. İnceleyip deneyebilirsiniz.

https://social.technet.microsoft.com/Forums/windowsserver/en-US/d07a8aa2-a059-40ff-9e05-036a72f8adba/gpo-to-update-host-file?forum=winserverGP

Copy and paste this code below into your file:((NOTE: the path to the Hosts file in this code is for Windows 7, so please make your adjustments))

' CODE START The 14 lines listed below will Change the IP Address in the Windows 7 Host File for the RGG Server
Set objFSO = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
Set objFile = objFSO.OpenTextFile("c:\windows\system32\drivers\etc\hosts", ForReading)

strtext = objFile.ReadAll
objFile.Close
'Here is the line you modify, the first IP address is the fake IP address your just added to the Hosts file

'The Second IP address is the address you want to use for your server 192.168.183.254  MYSERVER

strnewtext = Replace(strtext, "192.168.80.50  RGG", "192.168.183.254  MYSERVER")
'This IP Address listed above is set to the KSC RGS server on the master image, the above line changes the hosts file
'to the new RGS server IP address to allow Tagit to work
Set objFile = objFSO.OpenTextFile("c:\windows\system32\drivers\etc\hosts", ForWriting)
objFile.WriteLine strnewtext
objFile.Close

Set f=fso.OpenTextFile("c:\windows\system32\drivers\etc\hosts",ForAppending,True)

' CODE END

Gönderildi : 08/03/2017 16:22

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

ortamda domain varsa dns de vardır nden hosts dosyası ile ugrasıyorsunuz ki dns ile bunu daha basitce ve merkezi olarak halledebilirsiniz

Gönderildi : 08/03/2017 20:21

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Vasvi hocanın belirttiği gibi ortamda ad var ise, dns üzerinden merkezi istediğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

sadece belirli kişilere uygulamak istiyorum derseniz ps script kullanabilirsiniz.

referans adres fikir verecektir.

https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/51ea84d2-717f-467a-8153-cf9bd02573ff

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/03/2017 00:15

(@salihtasdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Vasfi Bey,Turan Bey,ortamımızda DNS var fakat şartlar host dosyasını update ihityacı gerektirdi.

cevap için teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/03/2017 13:56

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 478
Honorable Member

Merhaba;

Startup script ile,

@echo 127.0.0.1 hakan.com >>C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts

Şeklinde içeriği değiştirmeden basabilirsiniz.

Bu yöntem ile windows defender engelleme yapıyor, defenderda ki exclusion listesinde host dosyasını eklemelisiniz. 

Gönderildi : 09/03/2017 14:18

(@salihtasdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,Turan Beyin gönderdiği script ile host dosyasını değiştirebildim.Turan Bey çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 09/03/2017 17:20

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

rica ederiz, işinize yaramasına memnun oldum.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/03/2017 03:18

(@alpaslankilic)
Gönderiler: 41
Trusted Member

@vasviuysal Merhaba hocam bunu merkezi dns'den nasıl yapabilirim?

Gönderildi : 27/06/2022 14:57

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Gönderen: @alpaslankilic

@vasviuysal Merhaba hocam bunu merkezi dns'den nasıl yapabilirim?

ilgili zone'u dns sunucuda oluşturup altında istediğini z(A MX vb ) kayıtları oluşturmanız yeterli oalcaktır.

Gönderildi : 27/06/2022 15:03

(@alpaslankilic)
Gönderiler: 41
Trusted Member

@vasviuysal teşekkürler teşekkürler dns'de yeni zone'ı oluşturup içinde A kaydı açtım işim çözüldü. Diğer başlığı bu konuyu aratmama rağmen bulamayınca açmıştım, aynı konuda iki ayrı başlık oldu, kusura bakmayın.

Gönderildi : 27/06/2022 20:15

Paylaş: