Forum

Kafamdaki soru işar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kafamdaki soru işaretleri ? | Önerilerinizi Beklemekteyim

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@enesaslan)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba , özel bir firmanın bilgi işleminde çalışan tek kişiyim(tecrubesizim). 2 adet server var. 1 i şirket yazılımı için diğeri de uzak masaüstü yapanlar için. 30 u aşkın pc var ve server workgroup yapısında çalışmakta. Şimdi ben Active Directory e geçip herkesin ipleri sabitleyip kıosıtlamaları vs daha kolay şekilde yapmak istiyorum. 

•  Workgrup un AD e bir üstünlüğü var mıdır ? 
  •  AD ye geçersembana katkıları kolaylıkları kısacası artısı ne olur ya da eksisi olru mu ?
  •  AD kurulumu yapıp yavaş yavaş pcleri sisteme dahil etsem olur mu ? yoksa bir anda hepsini geçirmem mi gerekiyor ?
  •  AD kurulumu yapınca workgrup da kalanlar yine sorunsuz yazılımları vs kullanır mı ? 

aklımda bu sorular var ve açıkçası AD hakkında pek de bilgim yok makalelerden okudum ancak ilk defa server işleri  ile ilgileniyorum amatörlüğümü mazur görün.

Teşekkürler.

İyi forumlar.

Gönderildi : 16/02/2017 19:53

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

•  Workgrup un AD e bir üstünlüğü var mıdır ? 

AD de kullanıcıları merkezi olarak yönetebilirsiniz. PC üzerinde her lokal kullanıcıyı tek tek ayarlayıp yönetirsiniz.

•  AD ye geçersembana katkıları kolaylıkları kısacası artısı ne olur ya da eksisi olru mu ?

AD uzaktan yönetim ve yetkilendirme sağlar. Group Policy nin izin verdiği ölçüde kısıtlamalar yapabilirsiniz. AD kullanıcıları oluşturup remote desktop ı bu kullanıcılarla yaptığınızda yeni profiller oluşacak ve bazı ayarları yeniden yapmanız gerekecek.

•  AD kurulumu yapıp yavaş yavaş pcleri sisteme dahil etsem olur mu ? yoksa bir anda hepsini geçirmem mi gerekiyor ?

AD yi kurup tek tek domaine alabilirsiniz. Remote Desktop servisi olan sunucuya AD kurulumu önerilmez. Uygulama sunucusu olan sunucuya AD kurarsanız sorun yaşayabilirsiniz.

•  AD kurulumu yapınca workgrup da kalanlar yine sorunsuz yazılımları vs kullanır mı ? 

AD yi yeni bir sunucuya kurarsanız sorun yaşamazsınız.

Gönderildi : 17/02/2017 01:54

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Uğur bey cevaplamış, ek olarak sorularınızın tümünün portalda cevapları mevcut.

tecrübe eksikliğinizi belirtmişsiniz, bu noktada tavsiyem radikal kararlar yerine lab'larınızı oluşturup, deneyiminizi arttırmanız.

aksi halde süreç, zaman, kesinti ve darboğazlar olarak geri dönecektir size.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2017 02:34

(@enesaslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim hocam tam nokta atışı cevaplar oldu. Allah razı olsun.

Gönderildi : 20/02/2017 16:04

(@enesaslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlginiz içiin teşekkür ederim hocam. 

Gönderildi : 20/02/2017 16:05

Paylaş: