Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 R2 Standart | Yazıcı Problemi(RDP)

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,016 Görüntüleme
(@enesaslan)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba , server a uzak bağlantı yapıp şirket yazılımı kullanıyorum. Kullandığım yazılımda barkod yazıcıdan çıktı almam gerekiyor ZebraTLP 2844 model barkod yazıcı kullanıyorum. Şuanda kullandığım yazıcı arızalanıyor sürekli bunun yerine aynı marka ve model yazıcı takıyorum ama çıktı alamıyorum nedeni ne olabilir ? Eski varolan yazıcıdan çıktı alıyorum sorunsuz sonra yeni yazıcıyı takıyorum eskiyi çıkartıyorum yazdırma yapamıyorum yazıcı kuyruğuna ekleniyor istem ama yazdırmıyor yazıcı ve hemen yenisini çıkartıp eski yazıcıyı takınca takır takır kuyruktakiler yazdırılıyor. Acaba yönlendirme mi yapmıyor nedir anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Uzak bağlanılan pc : Win Server2008 R2Standart

Uzak bağlantı yapan pc : Win7 Prof.(32bit)

Teşekkürler. İyi forumlar.

Ek : Evdeki Windows 10 bilgisayarıma uzak bağlantı yapınca problemsiz çıktı alıyorum hem de win10 bilgisayara hiçbir sürücü kurulu değil.

Gönderildi : 16/02/2017 13:36

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Yazıcıyı kaldırıp tekrardan kurulum yapmayı deneyiniz. Her yazıcının mac adresi farklı olduğu için uzak bağlantı yaptığınızda erişim sağlamayabiliyor. Birde kurulum yaptıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp baştan açmayı deneyiniz ve bilgisayarınızdan bir çıktı almayı deneyiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 16/02/2017 14:57

(@enesaslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Deneyeceğim hocam teşekkürler.

Gönderildi : 16/02/2017 16:33

(@enesaslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Olmuyor hocam. Yönlendirmek için ek olarak bir ayar mı yapmak gerekiyor acaba ? Normalde win10 da hiçbir sürücü yükklü değilken rdp yapınca burada nekadar sürücü varsa uzak msaüstünde de göründü sorunsuz kullandım. Bu konuda sorun yaşayan baya bir çoğunluk var diğer forumlara da baktım da (yabancı) çözüm olarak pek elle tutulur birşey yok. Zaten biizim Türk forumları acınacak hale gelmiş bilgi edinilecek bir burası var. 

Çözüme kavuştuğunda buraya yazacağım. Başka fikir önerilerini de bekliyorum.

Gönderildi : 16/02/2017 18:54

(@HalitSiMSEK)
Gönderiler: 94
Estimable Member

Merhaba, 

Yazıcının aynı olduğuna eminmiyiz GC420t olmasın. 

Ayrıca mstsc'ye bağlan demeden önce seçenekler kısmında yerel kaynaklar sekmesinde yazıcılar tikli olması gerekiyor zaten öyledir yoksa eskisiylede çıktı alamazsın.

bağlandığında serverda aygıt ve yazıcılarda mevcut yazıcıyı görebiliyormusunuz?

Gönderildi : 16/02/2017 19:48

(@enesaslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkür ederim hocam sorunu çözdüm. Söylediğiniz gibi zaten kaynaklar kısmı işaretli idi. 

Öncelikle yazıcıyı pc ye bağladım usb den bağladığım için direk tanıdı. 

Serverde sağ tık yazıcı ekle den sonra lpt1 ilee listeden yazıcı modelinin sürücüyü yükledim.

Normal masaüstünde bir çıktı aldım.

Servere bağlandım aktif yazıcıyı seçip yazdır komutu verdim yazdı problem olmadı. 

Ancak ters yazdırdı. Onu anlayamadım ayarlar gayet normal 180 derece ters yazıyor. Yardırma tercihlerinden bir ayar da yapmadım. İlk 10 tane falan normal idi daha sonra o kısımdan ayrıldım kullanan kişiler 10 dakika sonra aradı ters çıkıyor dedi vs. Şimdi onunla uğraşıyorum çok saçma sorunlar gerçekten. 

Gönderildi : 16/02/2017 21:13

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

Remote desktop easy print özelliği kapalı mı acaba? Kapalı değilse kapatıp öyle deneyin hocam.

Gönderildi : 17/02/2017 12:29

(@enesaslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

O dediğiniz özellik nerede mevcut acaba ? Hizmetler kısmında falan mı ?

Gönderildi : 20/02/2017 16:01

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

Hayır, gpo'da mevcut.

Çalıştıra gpedit.msc yazın. Açılan pencerece 

Computer Configuration > Admin Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Printer Redirection 

yolunu izleyin ve orada Use Remote Desktop Easy Print printer driver first bu özelliği disable yapın.

Gönderildi : 21/02/2017 14:43

(@enesaslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sorun farklı şekilde çözüldü ancak bu dediğiniz aklımda bulunacak. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/02/2017 20:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Nasıl çözdünüz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/02/2017 00:40

Paylaş: