Forum

Windows server kuru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows server kurulumu ve kullanıcı girişi işlemi

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
583 Görüntüleme
(@BahadirDemir)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam şimdiden özür dilerim daha acemi olduğum için tam olarak bilmiyorum soruma geçiyorum. Yaklısık 80 kişini kullanacağı bir ağ tasarlayacağım bu ağ 2 hattan çekecek şekilde bağlıyıp bir server üzerinden paylaşıtrmam gerekiyor server kullanma sebebime gelince internete bağlanmak isteyen kullanıcıların kendilerine verilen k.adı ve şifre girdikten sonra internete bağlantılarını izin vermek ve kullanıcı başına internet hızının sınırlandırmak istemem bunun için tavsiyeleriniz ve ne yapmam gerektiği hangi konuları araştırmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 05/12/2016 20:55

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Merhaba, öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam şimdiden özür dilerim daha acemi olduğum için tam olarak bilmiyorum soruma geçiyorum. Yaklısık 80 kişini kullanacağı bir ağ tasarlayacağım bu ağ 2 hattan çekecek şekilde bağlıyıp bir server üzerinden paylaşıtrmam gerekiyor server kullanma sebebime gelince internete bağlanmak isteyen kullanıcıların kendilerine verilen k.adı ve şifre girdikten sonra internete bağlantılarını izin vermek ve kullanıcı başına internet hızının sınırlandırmak istemem bunun için tavsiyeleriniz ve ne yapmam gerektiği hangi konuları araştırmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Konuyu doğru anlamak adına bazı şeyleri netleştirmek gerek. Öncelikle sunucuyu internet paylaşımı için kullanacağınız anlaşılıyor, bunun için sunucu üzerinde açık kaynak kodlu bir firewall kurup sonra bu işlemleri yapacağınızı varsayıyorum. Fakat bu iş uzmanlık ister ve sizin bu uzmanlığınız varmı bilemiyorum.

Sizin yerinizde olsam bir firewall satın alarak aynı işlemleri çok daha kolay ve verimli yönetirdim. Firewall alımında kurulum hizmeti de talep ederseniz istediklerinizi kurulum aşamasında yaptırabilirsiniz.

Gönderildi : 05/12/2016 21:38

(@BahadirDemir)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam yapmak istediğim işlem aslında cok basit şuan bu işlem için bir sunucu kullanmam bile gerekmediğini düşündüm pfsense isimli programı seçtim ve bunun üzerinden giderek devam edicem bilginiz varmı bilmiyorum ama pfsense sanal makine üzerine yüklesem ve çalışıtrsam ağın işleyişi sanal makine üzerinden sağlayabilirmiyim.

Gönderildi : 05/12/2016 22:01

(@huseyinertugrul)
Noble Member

Sanal sistem olarak pfsense çalışabilir, gerekli ethernet ayarlarını yapmanız halinde internet çıkışlarını da yönetebilir.

Gönderildi : 06/12/2016 02:23

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Hüseyin bey'in belirttiği gibi open source firewall tercih edebiliir veya draytek konumlandırabilirsiniz.

her iki çözüm içinde bolca kaynak mevcut.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2016 11:57

(@BahadirDemir)
Active Member
Konu başlatıcı

Yorumlarınız için teşekkürler pfsense üzerinde kendimi geliştiriyorum lakin bu sanal makine üzerinde gercek ile olan bağlantıyı anlatan kaynak bulamadım bunun için önerileriniz varsa çok iyi olur

Gönderildi : 07/12/2016 01:04

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

lakin bu sanal makine üzerinde gercek ile olan bağlantıyı anlatan kaynak bulamadım

bu bölümü anlamadım. gerçek olan bağlantı nedir ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/12/2016 02:12

(@cemkilic)
Gönderiler: 396
Reputable Member

lakin bu sanal makine üzerinde gercek ile olan bağlantıyı anlatan kaynak bulamadım

bu bölümü anlamadım. gerçek olan bağlantı nedir ?

fiziksel demek ıstedı herhalde:)

Gönderildi : 07/12/2016 05:33

(@huseyinertugrul)
Noble Member

Yorumlarınız için teşekkürler pfsense üzerinde kendimi geliştiriyorum lakin bu sanal makine üzerinde gercek ile olan bağlantıyı anlatan kaynak bulamadım bunun için önerileriniz varsa çok iyi olur

Bahadır merhaba tekrar,
Yapmak istediğin konulara oldukça yabancı görünüyorsun ama istekli olduğun için başarabileceğini düşünüyorum. 
Pfsense sanal üzerinde çalışacaksa bu durumda ilk öğrenmen gereken Sanallaştırma temelleri olacaktır. Yapacağın sanallaştırma hangi platformda olacak bunu tespit etmelisin, sonrasında sanal sisteme fiziksel kaynaklar nasıl tanımlanır bunlar için yol gösterenler olacaktır forumda.

Gönderildi : 08/12/2016 17:34

Paylaş: