Forum

SSL Sertifikasını b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SSL Sertifikasını birden fazla uygulamada kullanmak..

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,474 Görüntüleme
(@hidayet_demir)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Tek bir IP adresi için kullandığım SSL sertifikasını birden fazla uygulamada kullabilirmiyim. 

Uygulamalar 90 ve 91 portundan yayın yapıyor. IP adresi aynı..

site.adı.com >>  HTTPS olarak kullanıyorum.

siteadı.com : 90  ve siteadı.com : 91  şeklinde girildiğinde de HTTPS olarak kullanmak istiyorum. Burada başka bir uygulama çalışıyor.

Bunu nasıl yapabilirim.

Sistem :

Windows Server 2012

IIS 7,5 

90 portunda çalışan diğer uygulama için "Bindings" kısmından 443 portunu tanımladığımda(çalışan uygulamadaki yapılandırmanın aynısını yapıyorum) aynı portu kullanıyorsun gibi birşey deyip çalışmıyor. 

ya da 90 portuna gelen istekleri 443 e mi yönlendirmem gerekiyor mantıken ? 

Değerli yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 14/11/2016 12:50

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

selamlar,

2. ip ve 2.sslle çözebilirsiniz.

Gönderildi : 14/11/2016 13:25

(@hidayet_demir)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Tek bir IP adresi için kullandığım SSL sertifikasını birden fazla uygulamada kullabilirmiyim. 

Uygulamalar 90 ve 91 portundan yayın yapıyor. IP adresi aynı..

site.adı.com >>  HTTPS olarak kullanıyorum.

siteadı.com : 90  ve siteadı.com : 91  şeklinde girildiğinde de HTTPS olarak kullanmak istiyorum. Burada başka bir uygulama çalışıyor.

Bunu nasıl yapabilirim.

Sistem :

Windows Server 2012

IIS 7,5 

90 portunda çalışan diğer uygulama için "Bindings" kısmından 443 portunu tanımladığımda(çalışan uygulamadaki yapılandırmanın aynısını yapıyorum) aynı portu kullanıyorsun gibi birşey deyip çalışmıyor. 

ya da 90 portuna gelen istekleri 443 e mi yönlendirmem gerekiyor mantıken ? 

Değerli yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Cevabınız için teşekkürler.

Nette araştırma yaparken şöyle birşey buldum . Bu bana çözüm olur mu acaba  ?

MULTI SSL-Çoklu Alan Adı
Eğer yukarıdakilerden hiçbiri işinize yaramıyorsa, birden fazla alan adınız var hepsinde https kullanmak istiyorsanız Multi SSL sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Bu sertifika tek ip tek alan adına kurulumu yapılsa da eklenti ile diğer alan adlarına da https bağlantısı sağlamaktadır. Kredi kartı ile ödeme alınan e-ticaret sitelerinin birden fazla alan adına hizmeti varsa tavsiye edilmektedir. Fiyat aralığı 500TL ile 4000TL arasında değişiklik gösterebilir.

Gönderildi : 14/11/2016 15:21

(@hidayet_demir)
Active Member
Konu başlatıcı

Özetle tek sunucumuz var ve tek ip adresimiz var.

3 uygulama var çalışan. 

bir tanesi xxx.com  >> Burda ssl sertifikası var.

xxx.com : 90 ve xxx.com:91 için SSL sertifikası almam gerekiyor. Bu uygulamalar aynı sunucuda..

SSL sertifikası IP adresine göre veriliyor bildiğim kadarıyla..  xxx.com:90 gibi bir alan adı için nasıl sertifika alacağım tekrardan  ?

Gönderildi : 15/11/2016 15:34

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

aslında ssl ip adresine değil alan adına çıkıyor. multissl hiç kullanmadım ama anladığım kadarıyla mantık terse işliyor. sağlayıcı firmalardan görüş alabilirsiniz.

ayrıca iis8deki Server Name Indication (SNI) özelliği tek ip adresi altındaki birden fazla domain için ayrı ssller kurmanıza olanak sağlıyor. bunu da inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 16/11/2016 14:25

(@hidayet_demir)
Active Member
Konu başlatıcı

aslında ssl ip adresine değil alan adına çıkıyor. multissl hiç kullanmadım ama anladığım kadarıyla mantık terse işliyor. sağlayıcı firmalardan görüş alabilirsiniz.

ayrıca iis8deki Server Name Indication (SNI) özelliği tek ip adresi altındaki birden fazla domain için ayrı ssller kurmanıza olanak sağlıyor. bunu da inceleyebilirsiniz.

İhsan Hocam değerli yardımlarınız için teşekkür ederim.

iis 7.5 ile kullanmak durumundayız.

Şöyle birşey yapalım diyoruz 

90 ve 91 portunda çalışan uygulamalar için ayrı ayrı domainler alıp ayrı SSL sertifikaları alalım diyoruz. Biraz maliyetli ama bi çözüme ulaşamadığımızdan böyle yapmaya karar verdik. 

Gönderildi : 17/11/2016 18:37

Paylaş: