Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
394 Görüntüleme
(@serkancam)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Okulumda, altağlardan oluşan bir ağ sistemi kurdum. Bu aynı zamanda internet'e erişimi olan bir ağ. Deneme amaçlı olarakta Windows Server 2008R2 kurulumu gerçekleşitridim. Sunucuda AD-DNS-IIS rolleri mevcut. Öğrencilerin, Web derslerinde, sitelerini test etmek için intranet olarak düşünülen bir proje. Sorunum şu Router DHCP aracılığı ile IP yapılandırmasını dağıtırken; birinci DNS adresi olarak Sunucunun adresini verdim, 2. ve 3. DNS adresleri Telekomun adresleri. İç ağ da DNS kayitlari oluşturup (örn: www.abc.com-192.168.100.110) iç ağdaki kişilerin bu adresleri istediğinde, benim içteki DNS imden yaralanarak, iç taraftaki IIS te oluşturulan Web Sitelerini tarayıcılarında görmelerini sağlamak. Problem şu ki; ne zaman DNS sorgusu yapılsa DNS sorguları inertnetten(telekom DNS lerinden) cevplanıyor. DNS i statik olarak elle belirlediğim zaman doğal olarak içteki DNS ten cevaplara geliyor. DHCP den birincil DNS adresi olarak içteki DNS server verilmesine rağmen; DNS sorgularının dışarı taşmasının sebebi ne olabilir?

Şimdiden teşekkürler. Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 07/02/2016 22:39

(@mutlubenmutlu)
Gönderiler: 297
Reputable Member

dns sunucunuzda dns forwarderlarin olup olmadigini check edermisiniz 

Gönderildi : 08/02/2016 01:17

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Client larınıza sadece kendi DNS adresinizi verin. Telekom un DNS adreslerini Windows server ınızın DNS de forwarder kısmına yazın. Client larınız DNS üzerinden sorgu yapsın.

Gönderildi : 08/02/2016 01:34

Paylaş: