Forum

Karışık Sunucu Yapı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Karışık Sunucu Yapısı ve Yaşanan Sorunlar

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
716 Görüntüleme
(@CeyhunEmreBOZKURT)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba, Lise dört öğrencisiyim. Staj yaptığın bir işletmede yaklaşık olarak dört tane sunucu bulunuyor. Bunlardan üç tanesi HP Rack tarzında olurken bir taneside normal kasa halinde. Sunucu içeriklerine bakacak olursak;

• Birinci Sunucu ( 2008 Standart), AD, DNS, DHCP ve File Server
  • İkinci Sunucu ( 2008 Enterprise), Zirve, Logo ve SQL
  • Üçüncü Sunucu (2003) , IIS, Web tabanlı Business Process Management ve SQL
  • Dördüncü Sunucu (2003) , Personel Giriş Çıkış Kontrol Sistemi ve SQL

Genel olarak yapı bu şekilde. Benim şahsi düşüncem oluşturulan sunucular hiç bir şekilde gelişi güzel planlanmamalı. İşletmede ise benim düşünceme ters orantıda yapı kurulu. Sorunlara gelecek olursak ilk olarak AD üzerindeki kullanıcılar Birinci Sunucuya full yetki ile erişim yapabiliyor. Administrator grubuna dahil durumdalar bunun nedeni ise File Server olarak kurulan rolün doğru bir şekilde organize edilmemesiyle alakalı olduğunu tahmin ediyorum. Paylaşıma çıkan şirket dosyaları temel yazma, okuma ve düzenleme özniteliklerini taşıyan Bilgi İşlem grubuna da dahil. 

Paylaşıma çıkan dosyalar aslında bir Google Drive hesabı çatısının altında hizmet veriyor. Güncel olarak senkronizasyon halindeler fakat bir süre sonra Google Drive eşleştirme hatası veriyor. Bu duruma bir el atmak istiyorum çünkü gün içerisinde hizmet veren sunucular isteklere cevap veremeyecek hale geliyor. AD üzerinde bir anda bilgisayarların düşmesi, Remote Desktop hizmetinin çalışmaması, DNS problemleri,  Virüse açık bir ortam beraberinde birden fazla sorun yaratıyor. 

Aklımdaki fikirlerden bir tanesi ilk olarak File Server hizmeti verecek bir sunucu inşaa etmek. Paylaşıma çıkacak olan klasörlere erişim yapacak kullanıcıları, AD üzerinden Güvenlik Grubunda toplayarak yetkilendirmeyi düşünüyorum böylece gerekli departmanda çalışan kişiye lazım olacak dosyalar ulaşma hakkını vermiş olucam. Bunun dışında "Sanal Sunucu kullanmak mantıklı olur mu?", "Kullanırsam nasıl organize etmeliyim?", "SQL'i bir sunucuda mı tutmalıyım?", "Süreklilik sağlayan sunucuların bakımları nasıl olur" tarzında sorulara bir türlü yanıt bulamadım. Lafı çok fazla uzattım sizlerden bu sorular için yardım talep ediyorum. Herkese iyi akşamlar. 

Gönderildi : 01/02/2016 00:42

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sunucuların osrumluluğu sizdemi? Sizde değilse değişiklik yapmak sıkıntı çıkarabilir. Özellikle SQL ve ticari program olan sunucuların tekrar kurulumu ve ayarlamasında. Şahsi fikrim önce 2003 sunucuları upgrade etmeniz, çünkü MS tarafından desteği bitti. File Server ı ayırabilirsinde, klasörlerin yetkilerini tekrar düzenleyebilirsinde. Öncelikle sunucuların tam olarak ne görevleri olduğunu, destek alınan firmaları ve güncelleme yapıp yapamayacağını teyit etmeni öneririm. Sonrasında bunu bir rapor olarak sorumlu olan kişiye veya yönetime sunup onay alman gerekecektir.

Gönderildi : 01/02/2016 03:14

(@CeyhunEmreBOZKURT)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sunucuların osrumluluğu sizdemi? Sizde değilse değişiklik yapmak sıkıntı çıkarabilir. Özellikle SQL ve ticari program olan sunucuların tekrar kurulumu ve ayarlamasında. Şahsi fikrim önce 2003 sunucuları upgrade etmeniz, çünkü MS tarafından desteği bitti. File Server ı ayırabilirsinde, klasörlerin yetkilerini tekrar düzenleyebilirsinde. Öncelikle sunucuların tam olarak ne görevleri olduğunu, destek alınan firmaları ve güncelleme yapıp yapamayacağını teyit etmeni öneririm. Sonrasında bunu bir rapor olarak sorumlu olan kişiye veya yönetime sunup onay alman gerekecektir.

Değişiklik olarak dediğiniz gibi rapor sunarak yapmayı düşünüyorum. Peki bu AD üzerinde Olay Görüntüleyicisine göz attığımda NTDS ISAM, ActiveDirectory_DomainService gibi hata uyarıları veriyor. Bu hatalar bilgisayarların AD üzerinden düşmesini tetikliyor olabilir mi?

Gönderildi : 01/02/2016 12:27

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Event ID leri ile google da aratabilirsiniz.

Gönderildi : 01/02/2016 13:51

Paylaş: