Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Gpo Sorunu

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
4,419 Görüntüleme
(@GunesGOZTEPE)
Gönderiler: 32
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Üzerinde çok uğraştım ama son noktada sizlere yazmak zorunda kaldım. GPO ile ilgili bir problem yaşamaktayım. SBS2011 sunucumda GP üzerinde bir kural oluşturduğumda kullanıcı hesapları bunu alsa da uygulanmıyor. Client tarafında gpresult /r yaptığımda alınan kuralları görüyorum. Ad üzerinde yeni bir kullanıcı oluşturduğumda eski policyler ya da yeni oluşturduğum policyler çalışıyor. Dc  ve ADC (Server 2008R2) kısa süre önce GP sorunu ile birlikte replikasyon sorunu başlamıştı. DC tarafında Sysvol klasöründe olan değişiklikler ADC tarafında oluşmuyordu. Bu sorunu makaleler sayesinde çözdüm. Gpo sorunu ise devam ediyor. Yardımcı olmanızı rica ederim.

Teşekkürler,

Gönderildi : 19/01/2016 16:00

(@enginkulac)
Gönderiler: 118
Estimable Member

Merhaba,

Gpo'lar daha önce çalışıyor du da şimdi mi çalışmıyor yoksa yeni bir gpo oluşturdunuz da bu gpo mu çalışmıyor. Ayrıca ne tür bir gpo oluşturdunuz. Oluşturduğunuz gpo kullanıcı bazlı mı yoksa makine bazlı mı?

Gönderildi : 19/01/2016 16:16

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

AD içindeki eski userlar eski oluşturulan gpo ları ve yeni oluşturulan gpo ları uygulayamıyor. Yeni bir user oluşturduğumda eski yeni gpo lar çalışıyor. Gpo user bazlı screen saver gpo su.

Gönderildi : 19/01/2016 16:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33007
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

GPO görmeden yorumlaması zor konulardan biridir, malum sizin yanlış yapma ihtimaliniz çok yüksek olan bir konudur. Eğer bir GPO oluşturdunuz ve bunu doğru OU ya bağladınız ise normal şartlarda çalışması gerekli.

Kullanıcı ayarlarını kullanıcıların olduğu bir OU ya bağlamanız gerekli. Bunu yapıyor ve gpresult ile çıktı da ilgili GPO nun uygulanması gerektiğini görüyor iseniz bu durumda eski kullanıcılar belki sysvol klasörüne erişemediği için bu ayarları okuyamıyor olabilir. Bence sysvol sharing konusunda denetleme yapınız. Örneğin ilgili GPO için GUID bilgisini alın ve bu bilgi ile \\domain.local\sysvol\ yolu üzerinden ilgili policy içerisine girip giremediğinizi kontrol edin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2016 18:28

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Oluşturduğunuz GPO üzerinde filter bölümünde bir grup veya kullanıcı seçmiş olabilir misiniz?

Mesela GPO almayan bir kullanıcı bilgisayarında logon sonrasında system olay günlüklerine bakar mısınız GPO ile ilgili neler var?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2016 20:26

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

oluşturduğum gpo sadece authenticated users için ayarlandı. herhangi bir filtre uygulamadım hocam. bilgisayar olay günlüklerini incelediğimde Olay kodu : 1503 , Kullanıcı için olan Grup İlkesi ayarları başarıyla işlendi. 3 Grup İlkesi nesnelerinde yeni ayarlar algılandı ve uygulandı bilgisi var. 

Gönderildi : 19/01/2016 23:18

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba,

Eski kullanıcılarınızın oturum açtığı PC'leri etkileyen farklı bir Computer GPO kuralı olabilir mi? Eğer User ve Computer GPO aynı yapılandırma için kullanılırsa Computer olan baskın gelecektir. Yapılandırdığınız policyin düzgün çalıştığı kullanıcı hangi PC'de oturum açıyorsa o PC'yi eski kullanıcı ile oturum açıp dener misiniz?

Ayrıca Screen saver timeout yapılandırdınız mı? 

Biraz garip bir durum olmuş ama aşağıdaki postta konu tartışılmış ve sorunun wireless mouse ile ilgili olduğuna dair bir sonuca varılmış.

https://social.technet.microsoft.com/Forums/windowsserver/en-US/f4435994-b19c-4f16-aef9-69def1dbe1fa/screen-saver-gpo-not-working?forum=winserverGP

Gönderildi : 20/01/2016 01:07

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Screen saver timeout yapılandırmasını yaptım 300 saniye. Bugün şöyle bir deneme yaptım. Ortama yeni bir pc ve yeni bir kullanıcı ekledim. Oluşturduğum policyler user bazlı Screen saver policy, Prevent changing desktop background. Oluşturduğum policyler yeni pc ve kullanıcı ile çalıştı. Bu yeni pc de eski kullanıcı ile login oldum. Policylerden sadece Prevent changing desktop background çalıştığını gördüm. Screen saver policy alamayan eski bilgisayarda yeni kullanıcı ile login olduğumda ise yine sadece Prevent changing desktop background çalıştığını gördüm. Bir yerlerde eski kullanıcıların ve bilgisayarların screen saver policyi almasını engelleyen bir durum sözkonusu sanırım. Security filtering de sadece Authenticated Users var. Bu konuda bir fikriniz var mı ?

Gönderildi : 20/01/2016 13:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

GPMC üzerinde Group Policy Result var, buradaki sihirbazı kullanarak bu yeni bilgisayar da eski kullanıcıyı secin, bu sayede bu yeni bilgisayar için eski kullanıcıya uygulanan policy leri görüntüleyip sorunu çözebilirsiniz.

Gönderildi : 20/01/2016 14:19

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam, dediğiniz gibi yaptım. Eski kullanıcı yeni bilgisayarda User Configuration Summary altında, Applied GPOs başlığı altındaki sonuçlarda benim istediğim policyi almış görünüyor. Computer Configuration Summary altında Denied GPOs başlığı altında ise Reason Denied olarak görünüyor. Bundan sonrasında ne yapacağımı bilemedim. Teşekkürler.

Gönderildi : 20/01/2016 23:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bence bir danışmanlık alın, anladığım kadarı ile birisi GPO ları sağlam karıştırmış, Denied normal de alabileceğiniz bir rapor sonucu değil, demek ki birisi GPO izinleri ile oynamış.

Gönderildi : 21/01/2016 17:47

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/01/2016 20:00

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sorun kullanmakta olduğum Alpemix yazılımının uyku modu ayarı ile ilgiliymiş. Nelere kafa yordum 1.5 aydır. Neyse ki sorunum düzeldi. Alpemix kullanıcılarının bilgisi olsun. GPO kuralını Alpemix bu ayar ile eziyor 🙂

Herkese sorunsuz günler.

Gönderildi : 09/02/2016 13:56

(@mehmetergun)
Gönderiler: 204
Reputable Member

Böyle bir noktayı yakalamış olmanızdan dolayı tebrik ederim. 🙂

Gönderildi : 09/02/2016 14:53

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.

Gönderildi : 09/02/2016 15:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet gerçekten çok ilginç bir durum olmuş ama bir yerde de haklı adam sonuçta uzak destek için kullanılan bir yazılım ve ekranın lock olmasını istemez 🙂 ama bu da bize tecrübe olsun.

Geri dönüş için teşekkürler.

Gönderildi : 10/02/2016 12:26

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet hocam, güzel bir tecrübe oldu valla 🙂

rica ederim.

Saygılar.

Gönderildi : 10/02/2016 14:17

Paylaş: