Forum

Server 2008 ve t...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 ve tüm kullanıcı şifreleri değişimi

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
413 Görüntüleme
(@zafergorgun)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni çalışmaya başlayacağımız bir müşterimiz kurulu olan sisteminde ki tüm şifreleri değiştirmemizi istiyor. Daha önce çalışmış olduğu firma ile yaşadığı sorunlar nedeniyle firmaya güvenmiyor. Modeme yada Servera dışardan bağlantıyı engellemek ve tüm Server şifrelerini değiştirmek istiyor. 

Şimdi benim yapmam gerekenler neler hangi yolu izlemeliyim.. Dışardan müdahaleyi engellemem için ne yapmam gerekiyor. Bağlı olan terminallerin zarar görmeden devam etmeleri gerekiyor. Kullandıkları ticari yazılım var ve yaklaşık 10 kullanıcı bu servere bağlı.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.  

İş yerinde ki mevcut donanımlar ise ;

Hp Marka server

işletim sitemi Windows Server 2008 R2

Draytek VıgorPro 5300

IOMEGA Storcenter ix2

Airties Modem 

Gönderildi : 14/05/2015 16:05

(@GokceKARGI)
Gönderiler: 160
Estimable Member

Selamlar,

Ben olsam sırası ile şu şekilde yapardım firewall yok sanırım ortamda.

1.Modemin giriş şifresi,içerdeki access pointlerin ve Draytek marka cihazın şifresini değiş.

2.Sunucuların servislerini kontrol et şifrelerini değiştirceğin hesaplar buraya tanımlanmış olabilir.

3. 10 kullanıcı var demiştiniz bunlarında şifrelerini değiştirin 

işlem tamamdır.

Gönderildi : 14/05/2015 16:26

(@zafergorgun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba GokceKARGI,

Firewall yok sistemde. Modem şifrelerini filan değiştiririm ama ip adresi sabit ise modemin şifresini değiştirmem pek birşey değiştirir mi acaba?  Söylediklerinizi dikkate alırım yarın gidecem müşteriye. Teşekkür Ediyorum.

Bir şey merak ediyorum emin olmak adına, Server da AD olmadan kullanıcı tanımlamak mümkün mü acaba.? Ben sadece AD yüklü iken kullanıcı oluşturabiliyorum çünkü.

Gönderildi : 14/05/2015 16:45

(@GokceKARGI)
Gönderiler: 160
Estimable Member

Selamlar,

Sunucu üzerine Local kullanıcı açıp bunun üzerinden RDP ile erişim sağlanabilir mümkün yani

Gönderildi : 14/05/2015 16:54

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

Dışarıdan içeriye bağlanmak için modemden ve firewall dan port yönlendirme yapılması gerekir.Airties Modem den ve
Draytek
VıgorPro 5300 firewall dan portları kontrol edin.Açık olanlar var ise
(ne için kullanıldığını öğrendikten sonra) kapatın.Modem ve firewall web
arayüz şifrelerini değiştirin.Özellikleri varsa web arayüze wan 
erişimlerini kapatın sadece lan dan erişime açın.Sunucu üzerindeki
programın teknik destek kısmıyla görüşün şifre değişimi sıkıntı
yaratırmı diye onların cevabına istinaden şifre değiştirirsiniz.Bu tür programlar genelde sunucu üzerindeki database lere tam erişim yetkileri oluyor.Burdaki paylaşımda everyone oluyor genelde.

Active directory sunucu üzerinde kurulu ise local user açamaz.

Active directory yok ise açabilir.

Gönderildi : 14/05/2015 17:25

(@guneyoktayli)
Gönderiler: 227
Reputable Member

Arkadaşlarımızın söylediği yöntemlere ilave olarak en güzeli ve sağlam olanı telekomdan yeni bir statik ip almanızdır, ip değişikliği ile güvenini kaybetmiş kimselerin/kurumların erişimlerini kökten engellemiş olacaksınız.

Gönderildi : 14/05/2015 17:52

(@zafergorgun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Bu bilgilerle oraya gittiğimde daha sağlıklı iş yapacağıma inanıyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Farklı bir sorunla karşılaşırsam haber veririm.  

Gönderildi : 15/05/2015 03:06

Paylaş: