Forum

Windows server hakk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows server hakkında genel bilgi?

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
591 Görüntüleme
(@Mert_Ozsoy)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba, tam 3 aftadır windows severı sql serverı ve aralarındaki farkları araştırıyorum. İnanın halen anlamış değilim.

Farkı nedir

windows serverın imkanı nedir neler yapılabilir? sql server ile neler yapılabilir ?

birde ufak bir soru sorayım. geçen gün şirketin birine gittim. içerde bir tane windows server 2008 kurulu olan bilgisayar gördüm altında nas mı vardı tam emin değilim. yapılan işlem analdığım kadarıyla şu. alt kattaki muhasebe bilgisayarından kayıt girildiğinde sunucuya kaydediliyor bu nasıl olabilir ? yani sıradan bir muhasebe programıda bu imkanı tanıyormu ? 

windows serverın imkanları nelerle kısıtlı örnekler veirmisniz 

Gönderildi : 17/02/2015 11:40

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar,

Windows Server bir hizmet veren sunucu işletim sistemidir. Yani network ortamındaki bilgisayarlara her hangi bir hizmeti (DHCP,DNS,WINS,TS,File Server, Active Directory vs vs) sunandır, sunucu.

SQL Server ise bir servistir, yani sunucu işletim sistemi üzerinde çalışan bir servistir aslında. Kendi başına bir halta yaramayan bir uygulamadır.

Windows Server'ı bir fiziksel bilgisayara tek başına kurabilirsiniz ancak SQL Server'ı fiziksel bir makinaya Windows Server işletim sistemi olmadan kuramazsınız. 

En temel fark birisi işletim sistemidir (Windows Server) diğeri ise servistir (SQL Server).

Diğer bir benzetme ise birisi orkestra şefidir (Windows Server), diğeri orkestra elemanıdır (SQL Server).

NAS cihazına gelince, herhangi bir yerden network ortamındaki NAS cihazına yazabilirsiniz. Bu muhasebe programının kabiliyeti değil Windows Server'ın kabiliyetidir. Network ortamındaki bir NAS cihazından, Storage üzerinden bir bölüm diski bir sunucuya farklı yöntemlerle atayabilirsiniz (Fiber ile bağlanabilir, ISCSI ile bağlanabilir, Share MAP edilebilir vs)...

Gönderildi : 17/02/2015 12:00

Paylaş: