Forum

Public Dns Server K...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Public Dns Server Kurulumu

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,696 Görüntüleme
(@BURAKOZEN)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Benim şöyle bi sorum olucaktı. Çalışmakta olduğum kurumda web sayfasına ait dns  kayıtları hosting ssağlayıcısında tutuluyor.

Biz diyoruz ki kendi Dns kendimiz barındıralım subdomainlerimizi kendimiz açalım. www kayıtlarımızı vb.

Bunun için Gereksinimler ve kurulum adımlarını nelerdir yardımcı olurmusunuz.? 

Gönderildi : 16/02/2015 00:04

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Sunucunuz'a DNS server kuracaksınız. Eğer hiç kurmadıysanız DNS kurulumu ile ilgili internette bir çok makale mevcut. 

DNS Server kurduktan sonra alan adınıza ait bir zone oluşturacaksınız.  

Alan adınıza ait kaydı oluşturduktan sonra içerisine eklemeniz gereken A kayıtları ;

@   A    Sunucu-IP-Adresiniz

@   MX    mail.alanadiniz

Ns1   A    Sunucu-IP-Adresiniz

Ns2   A    Sunucu-IP-Adresiniz

Mail   A    Sunucu-IP-Adresiniz

www   A    Sunucu-IP-Adresiniz

SUBDOMAIN   A    Sunucu-IP-Adresiniz

Normalden farklı olarak yapmanız gereken tek şey ns1 ve ns2 ismi ile A kaydı oluşturup bu A kayıtlarını Zone Properties giderek nameserver tabında göstermeniz. Yani alan adınız için kendi nameserverlarınızı oluşturmanız.

Ayrıca domaininizi satın aldığınız firmadanda alan adınız için ns1 ve ns2 kayıtları tanımlamanız gerekiyor.

Peki diyeceksiniz madem domainden tanımladım neden dns sunucudanda tanımlıyorum. Eğer domain'den ns1 ve ns2 kayıtlarını tanımlarsanız örneğin cozumpark.com icin konusalım. cozumpark.com ben gittim domain aldıgım yerden ns1 ve ns2 nameserverlarını olusturdum. Artık cozumpark.com domainim benim ns1 ve ns2 nameserverlarının x.x.x.x ip adresinde oldugunu biliyor cunku kendi üzerinde yazıyor. 

Ancak 2. domainim olan cozumpark.netinde dnsini kendi sunucumda caliştirmak istersem ya gidip ns1 ns2 cozumpark net diyede nameserver olusturacagim yada gidip ns1 ve ns2 cozumpark.com icin A kayıtları tanımlayacagım aksi takdirde  .net olan domain gidipte .com olan domainin icindeki kayitlari goremez sadece dns uzerinde var ise erişebilir.

ve unutmadan sunucunuzun TCP 53 portunu açmanız gerekiyor.

İyi çalışmalar. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 16/02/2015 02:07

(@BURAKOZEN)
Active Member
Konu başlatıcı

Ziya Bey,

Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için, yalnız anlamadığım bişey var.

NS1 ve NS2 için fiziksel ip adresi yazmamız gerekiyor öyle değilmi nameserver tabında

Bide yapıyı şöyle kurmayı düşündüm ;

1 tane  primary zone  

1 tane secondary zone

NS2 İçinde secondery  ipsini vermeyi düşündüm kurulum mantığı inşallah doğrudur. 

Ayrıca biz domaine ns kayıtlarının yönlendirmesini yaptıktan sonra  dns serverda oluşturduğumuz kayıtlar ne kadar sürede aktif olur ? 

Gönderildi : 16/02/2015 02:25

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Evet kurduğunuz mantık doğru 2 tane dns sunucu kullanacak iseniz 1. primary zone 2. secondary zone  yapabilirsiniz. bu yapıda primary zone ns1 , secondary zone ns2 olabilir. 

Şimdi genelde şöyle bir söylenti vardır. DNS , nameserver yönlenmeleri 24 saat ile 48 saat arasında değişmektedir. Ancak böyle birşey yok. Yıl olmuş 2015 21. yüzyıldayız , 48 saat süren nameserver değişikliliğimi olur ? 🙂

Tüm olay sizin domaininizin eski sunucudaki TTL süresinde bitiyor. Yani siz eski taraftaki dns sunucunuzda domaininiz için 2 günlük bir TTL süresi kullanıyorsanız tabiki yönlenmelerin oturması 48 saat sürer.

Ancak değişiklikleri yapmadan 2 gün önce bu TTL süresini 10 dakikaya düşürürseniz ve 2 gün sonra bu değişiklikleri yaparsanız domain yönlenme süresi 10 dakikaya indirgenir.

Ancak sizin web sunucunuz değişmeyecek ise yani eski dns sunucudada yeni dns sunucudada aynı web servere yönlenecek ise bunun için yapmanız gereken hiç bir işlem bulunmuyor. 

İyi çalışmalar dilerim. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 16/02/2015 02:51

(@BURAKOZEN)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Aklımdaki soru işaretlerini kaldırmış oldunuz.  

Kurulum kısmında büyük bir yol katetmiş olduk.

Ben ttl sürelerini şu şekilde ayarladım sizde kontrol ederseniz

Son olarak pointer kayıtları oluşturmamıza gerek varmı ? 

Gönderildi : 16/02/2015 14:30

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Aklımdaki soru işaretlerini kaldırmış oldunuz.  

Kurulum kısmında büyük bir yol katetmiş olduk.

Ben ttl sürelerini şu şekilde ayarladım sizde kontrol ederseniz

Son olarak pointer kayıtları oluşturmamıza gerek varmı ? 

Serial Number yükseltin biraz, intodns.com sitesinden sorgulatın alan adınızı serial number orada kaç gözüküyor ise ondan yüksek bir değer yazın.

Mail sunucunuzun ip adresine karşılık gelen kayıt için bir A kaydı oluşturun. DNS sunucunuzun ip adresi için bu kaydı yapmanıza gerek yok. Ancak yaparsanız yinede ileride bir sorunda kafanıza acaba bundanmı kaynaklanıyor gibisinden bir soru takılmaz 🙂

İyi çalışmalar. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 16/02/2015 14:59

(@BURAKOZEN)
Active Member
Konu başlatıcı

İnto dns den şuan sorgulama yaptım 

SOA Serial Your SOA serial number is: 1423669546

gibi bi rakam verdi sizce makulmu 🙂

Gönderildi : 16/02/2015 15:18

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

http://support.microsoft.com/kb/163971/tr
http://www.cclub.metu.edu.tr/nenedir/DNS+(Domain+Name+System)+Nedir%3F

Aslında oradaki Serial number amacı her değişiklik yapıldığında arttırılması gerekir ve gelen sorgularda veya DNS Zone transferlerinde serial numarasına bakılır serial numarası büyük olan güncel veridir.

herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir değiştirmemeniz ancak yapmanızda fayda var.  

www.okanozbey.com

Gönderildi : 16/02/2015 15:49

(@BURAKOZEN)
Active Member
Konu başlatıcı

Ziya bey ns1 ve ns2 kayıtları için veya herhangi bir yerde public ip vermemiz gerekiyormu ?

ayrıca yardımlarınız için teşekkürler. 

Gönderildi : 26/03/2015 11:19

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

ns1 ve ns2 kayıtlarını domaininiz üzerindende oluşturup ( Domaini satın aldığınız firma üzerinden nameserver tanımlamanız gerekiyor ilgili domaine )
DNS sunucudada ns1 ve ns2 a kayıtlarını girdikten sonra bu a kayıtlarını domaine nameserver olarak tanımlarsanız işlem tamamlanmış olur.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 26/03/2015 14:03

(@onur.turan)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba,
Routerdan 53 ve 80 portunu DNS servera yani IIS in kurulduğu makina ya yönlendirdim, Default IIS start sayfası public ipyi yazınca çıkıyor fakat örnek veriyorum onurturan.net e hiçbirşekilde ulaşamadım (A Host kaydıda var Cname de var),Natroda olan domain name mimi özel DNS ns1.onurturan.net olarak kaydedip public 185.XXX.XXX.XXX yönlendirdim, Localdeki DNS serverıma ns1onurturan.net şeklinde host tanımlayıp ipsini 10.1.1.10 yaptım sonra NS kaydına bunu ekledim, localde sayfaya erişebiliyorum .
Uzaktaki farklı bir makinandan nslookup yapıyorum sonuç aşağıdaki gibi dönüyor ,
C:\Users\onur.turan>nslookup
Default Server: UnKnown
Address: 192.168.43.1

> onurturan.net
Server: UnKnown
Address: 192.168.43.1

Non-authoritative answer:
Name: onurturan.net
Address: 10.1.1.10

Uzaktan ping attığımda aşağıdaki gibi dönüş var;

C:\Users\onur.turan>ping onurturan.net

Pinging onurturan.net [10.1.1.10] with 32 bytes of data:
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.

Ping statistics for 10.1.1.10:
Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss),

Bunu kurmak bu kadar zor mu anlamadım,mesela ISP ye benim DNS bu diye mail atmadım o gerekli mi?

Bilen birileri yardımcı olabilir mi?
Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 01/10/2018 15:32

Paylaş: