Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

proxy server

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
471 Görüntüleme
(@ibrahimeryilmaz)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, şirketimizde bulunan bilgisayarların internetten çektikleri dosyaları önce server'da toplayıp hepsi oradan indirmesini nasıl gerçekleştirebiliriz, güncellemeler web gezintileri vs..

Gönderildi : 19/12/2014 11:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Güncelleme konusunda bir çok platformun böyle özelliği var ama girilen sayfalar konusunda v.s. böyle bir uygulama yapamazsınız. Windows güncellemeleri için Wsus, Antivirus yazılımları için merkezi upload gibi sistemler var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/12/2014 13:03

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar, bu işlem için Caching özelliği o zaman ya bir kutu yada güvenlik duvarı kullanabilirsiniz. Bu işlem genellikle şu şekilde oluyor. Öncelikle bir kullanıcınız bir video izliyor diyelim. Bu video cache belleğe alınıyor. Aynı link tekrar her hangi bir kullanıcı tarafından izlenmek istendiğinde internetten değil cache sunucunuzdan geliyor. Hatta yeni nesil cihazlarda olay abartılmış durumda 🙂 Linke dosya adına bakmadan içerik incelenip aynı video ise başka bir siteden bile izlenmek istese cache sunucudan getiriyor. 

Windows update işlemleri için Rıza hocamın dediği gibi WSUS yada anti-virüs yazılımlarının güncellemeleri için merkezi uygulamalarını kullanabilirsiniz. 

Gönderildi : 19/12/2014 13:26

(@ibrahimeryilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

web siteleri önemli değil ama bilgilsayarların içinde başka ufak programlar oluyor mesela driver uptd.leri çeken yazılımlarlar bunlardada böle ayar göremedim

Gönderildi : 19/12/2014 13:28

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Reputable Member

Onlarda merkezi bir yönetim olmadığı için WSUS gibi tek bir yere çekip oradan dağıtmak mümkün olmuyor. Onun için Caching özellikli bir cihaz bakabilirsiniz. Bu sayede diyelim ki Radeon marka ekran kartınızın güncellemesi geldi. Bir kullanıcı bunu indirdi. Cache sunucusu bu driverı hemen kaydediyor. Bir başka kullanıcı aynı driverı güncellemek istediği zaman AMD' nin sitesine değil de sizin cache sunucunuza gidiyor.

Gönderildi : 19/12/2014 13:43

(@ibrahimeryilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

evet tamda demek istediğim buydu, cache sunucu hakkında detaylı bilgi nereden bulabilirim?

Gönderildi : 20/12/2014 10:55

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Reputable Member

Tekrar merhabalar, hem forum hem de web üzerinden "web cache server" yazarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gönderildi : 22/12/2014 15:33

(@ibrahimeryilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

çok teşekkürler ilginize, çeşitli forumları araştırdım wsus kurulumu için bizim server ımız 2012 foundation roll eklemeye girdiğimde windows update services göremedim acaba bu özellik yokmudr bizim serverda yada sonradan mı eklenicek

Gönderildi : 23/12/2014 22:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

wsus foundation da yok essential için :
http://kwsupport.com/2013/04/wsus-now-available-for-windows-server-2012-essentials/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/12/2014 00:28

Paylaş: