Forum

Win 2012 Server Uza...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win 2012 Server Uzak Masaüstü Yazdırma Sorunu

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,114 Görüntüleme
(@HakanOBUT)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Win 2012 Standart TR x64 Bit lisanslı bir adet server'im var. Server kurulumundan sonra Active Directory hizmetlerini yükledim. Sorunsuz olarak Uzak masaüstü rollerini ekleyip Lisanslama ve Terminal Server etkinleştirmelerini tamamladım. 5 Kullanıcı Uzak Masaüstü lisans hakkım bulunmaktadır. Uzak erişim yapacak kullanıcıların tamamı administrator üyesidir. Lisans ile ilgili sorunum yok 5 Kullanıcıya aynı anda bağlayabiliyorum.

Sorunum uzaktan erişim ile Win 2012 Server a bağlanan kullanıcıların lokalindeki yazıcıları server otomatik olarak görüyor ancak çıktı gönderildiğinde yazıcılar çıktı vermemektedir. Bir ara "Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı" Rolünü kaldırdım yazıcılarım çalıştı, ancak bu rol benim kullanıcı sayımı 2 kullanıcıya düşürdüğünden işimi çözmedi. Server yedekleyip sıfırdan kurulum yaptım. AD ve RDP rollerini kururak lisanslama ve tüm updateleri tamamladım sonuç uzak masaüstünde server lokal yazıcıları tanıyor ancak yazdırmıyor. Remote Desktop Easy Printer ile ilgili makaleyi inceledim, hem server hemde istemci tarafında remote desktop easy priter driverleri mevcut ancak yazdırmayı başaramadım.Konuyla ilgili çözüm önerilerinizi rica ediyorum. Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/12/2014 12:44

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

merhaba;

Sunucu üzerinde RDS in hangi rolleri mevcut ? R2 mi R2 öncesi 2012 mi ?

Gönderildi : 17/12/2014 14:19

(@HakanOBUT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba;

Win Server 2012 Standart sürüm. R2 ifadesi yok. 

Gönderildi : 18/12/2014 12:09

(@mustafaakkus)
Gönderiler: 72
Trusted Member

Benim denedigim yazicilarla easy sprinter driver cok da iyi sonuclar vermiyor. Genelde lokal yazicinin driverini (ayni versiyon olmasi gerekiyor) servere yukleyerek sorunu cozuyorum.

Saygilar 

Gönderildi : 18/12/2014 12:20

(@HakanOBUT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Server tarafında driver tanımlama ile ilgili  sorunum yok. Generic / Text Only sürücüsü ile de çözüm alamadım. Server tarafında dediğim gibi Oturum Ana Bilgisayarı rolünü kaldırdığımda yazdırma yapabiliyorum, ancak rolü tekrar eklediğimde yazdırma işlemini yapamıyorum. 

Gönderildi : 18/12/2014 13:02

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

merhaba;

Win Server 2012 Standart sürüm. R2 ifadesi yok. 

Merhaba;

2012  DC ve RDS aynı sunucu üzerinde ve RDCB rolü yüklediyseniz desteklenmez. aşağıda ki makalede bu konu ve yazdırma problemi için yapmanız gerekenler anlatılmaktadır.

http://support.microsoft.com/kb/2833839  

Gönderildi : 18/12/2014 20:05

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Server tarafında driver tanımlama ile ilgili  sorunum yok. Generic / Text Only sürücüsü ile de çözüm alamadım. Server tarafında dediğim gibi Oturum Ana Bilgisayarı rolünü kaldırdığımda yazdırma yapabiliyorum, ancak rolü tekrar eklediğimde yazdırma işlemini yapamıyorum. 

Oturum ana bilgisayarı demiş olduğunuz rol RDCB rolü ise bir önceki post içinde teknik detayı anlatan makaleyi paylaştım. Problem 2012 üzerinde bu desteğin olmaması. Önerilmese bile R2 ile birlikte bu destek geri geldi. 

Gönderildi : 18/12/2014 20:06

(@HakanOBUT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Bir önceki cevabınızda vermiş olduğunuz http://support.microsoft.com/kb/2833839 link'ini inceledim, ancak sorunu çözemedim.

Ancak https://social.technet.microsoft.com/Forums/tr-TR/30130088-d6c2-41a5-8253-d25c2f5c932c/uzak-masast-yazdrma-sorunu?forum=winservertr

linkindeki bilgiler ışında Serverda c:\windows\system32\spool klasörüne paylaşım vererek sorunu giderdim. Şu anda hem nokta vuruşlu hem de laser yazıcılarım çalışıyor.  Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/12/2014 20:42

Paylaş: