Forum

Password Policy ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Password Policy çalışmıyor

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
945 Görüntüleme
(@ozturk.kenan)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

windows 2008 Active Directory yapısında, group policy management üzerinden, default policy group->   Password Policy kurallarında;

Password must meet complexity requirements 

seçeneğini Disabled yaptığımız halde kullanıcılar şifrelerini değiştirmek istediklerinde, hala complexity uyarısı veriyor.

Aynı şekilde şifre uzunluğu vs gibi değerleride değiştirdiğimizde, bunu dikkate almıyor. 

clientlarda rsop.msc ile baktığımızda group policy nin yansımış olduğunu görüyoruz.

ayrıca farklı ayarlar için GPO test ettiğimizde, çalıştığını görüyoruz. 

Sadece şifre kısmı çalışmıyor görünüyor.

Bir fikri olan var mıdır? 

Gönderildi : 16/12/2014 11:38

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Server üzerinde bu işlem sonrasında gpupdate / force komutunu yürütüyor musunuz?
Farklı bir yerde aynı policy olma durumu olabilir mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/12/2014 13:27

(@ferhatyilmaz)
Gönderiler: 50
Trusted Member

Uyguladığınız policy değiştirsenizde local deki password policy değişmemektedir.

Yapacağınız işlem; GPO daki ayarları Not Defined yaparak Local security policy de istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.

Son olarak gpupdate /force komutunu çalıştırmanız işinizi hızlandıracaktır. 

Gönderildi : 16/12/2014 13:35

(@ozturk.kenan)
Active Member
Konu başlatıcı

server üzerinde işlemi yaptıktan sonra gpupdate /force çalıştırıyoruz.

GPO tarafındaki ayarlar not defined. Zaten clientta da gpupdate çalıştırıp rsop.msc ile policy update olmuş mu diye kontrol ediyoruz. ve update olmuş oluyor.

fakat yinede şifreyi değiştirmek istediğimizde "komplex değil bu şifre" vs gibi hatayı veriyor.

Gönderildi : 16/12/2014 16:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Gpmc.msc yazarak açılan konsoldan yaparmısınız ayarı.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/12/2014 17:03

(@ozturk.kenan)
Active Member
Konu başlatıcı

aynen Group Policy Management Console undan yapıyorum ayarı.

Gönderildi : 16/12/2014 17:10

(@ferhatyilmaz)
Gönderiler: 50
Trusted Member

Birde şöyle bir sistem var. Uyguladığınız işlem computer bazlı olduğu için farklı bir bilgisayardan girip şifre değiştirmeyi dener misiniz ?

Muhtemelen olacaktır. 

Gönderildi : 16/12/2014 17:18

(@ozturk.kenan)
Active Member
Konu başlatıcı

başka makinalardan da denedik ama maalesef olmadı.

Gönderildi : 16/12/2014 17:26

Paylaş: