Forum

Grup Şirketleri

Bildirimler
Hepsini Temizle

Grup Şirketleri

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
375 Görüntüleme
(@onerziyabas)
Gönderiler: 92
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, cevabı biraz uzun olacak sanırım ama şimdiden emek veren herkese teşekkür ederim.

Aynı binada bir gruba ait 4 şirketin olduğu ve bazı çalışanların birden fazla şirkette görevleri olduğu bir yapıda nasıl bir windows server exchange file server yedekleme ve network altyapısı (switch, firewall, ap, vlan vb.) oluşturulmalı?

Şirketlerden birinin gruptan ayrıldığı ya da  yeni bir şirket daha eklendiği durumlar da göz ardı edilmemeli.

Şirketler:

a.com b.com. c.com d.com 

Gönderildi : 08/11/2014 13:17

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

1-Ortaya bir router veya varsa firewall ile a-b-c-d farklı networklerse birleştirirsiniz (vlan) 

2-Server sistemlerinin SBS olmadıgını varsayarak,en basiti trust kurmak olacaktır.

3-File server için trust sonrası ACL kullanabılırsınız.

4-exchange tarafındada farklı DB ler açarsınız,Accepted Domainlerle mail hizmeti verirsiniz.

Ilk aşamada Networkları Vlanlar ile ayırarak ip den anlayan bir cihaz le routıngleri yapılandırmakla başlayınız. 

Gönderildi : 08/11/2014 16:50

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

Eğer sadece exchange ve dosya sunucusu var ise ben tek domain kurardım.

Exchange tarafında accepted domain ile domainleri ekler.Mail adreslerine her firma için ayrı mail adresi verebilirdim.Aynı kişiye a.com,b.com,c.com ve d.com uzantılı mail adresi verebirisiniz.

Yeni firma geldiğinde sadece exchange de accepted domain eklemesi yaparsınız.o kadar.

Firma ayrılışlarında dosya sunucusundaki dosyaları ve maillerde pst olarak verirsiniz.

Yapı tek olduğu için yedeklemeside kolay olur. 

Altyapıyı da ortak kullanıp iş gücü kaybını önlersiniz.Eger ayrılan firma yine aynı binada ise ve yine sizin serverleri kullanacak ise vlan yaparsınız.

Kullanıcı sayısına ve tercihe bağlı olarak vlan  yapabilirsiniz.Bu yapıda tek firewall kullanacağınız için yönetmesi de kolay olur.

Gönderildi : 09/11/2014 00:49

Paylaş: