Forum

2008 ad de yetki so...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2008 ad de yetki sorunu

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
451 Görüntüleme
(@recepsonmez)
Gönderiler: 65
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhabalr arkadaslar 2008 server ad kurulu bir server var kullanıclar domain user üyeliğine sahip ama bir pcde explorerı yönetici olarak çalıstırmam laızm, yönetici olarak çalıstırdıgımda benden yetkili şifreyi istiyor.

1-ben bu makineye yetki vermeden kullanıcı makisinde birseyler degiştimerini istemiyorum.

2- explorerı yönetici olarak çalıstırdıgımda şifre soruayacak sekilde nasıl yapabilirm hangi yetkiyi verebilirim. 

Gönderildi : 26/09/2014 13:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Loacalde super user olarak test ettiniz mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/09/2014 14:50

(@guneyoktayli)
Gönderiler: 227
Reputable Member

merhabalr arkadaslar 2008 server ad kurulu bir server var kullanıclar domain user üyeliğine sahip ama bir pcde explorerı yönetici olarak çalıstırmam laızm, yönetici olarak çalıstırdıgımda benden yetkili şifreyi istiyor.

1-ben bu makineye yetki vermeden kullanıcı makisinde birseyler degiştimerini istemiyorum.

2- explorerı yönetici olarak çalıstırdıgımda şifre soruayacak sekilde nasıl yapabilirm hangi yetkiyi verebilirim. 

Hangi uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak istiyorsanız exe özelliklerinden veya yeni bir kısayol oluşturarak run as komutu kullanabilirsiniz.
Aşağıdaki linkte dolaylı yoldan konuya değinilmiştir. Run as komutu ve kullanımı şeklinde de araştırabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/61679.aspx

Gönderildi : 26/09/2014 15:16

(@recepsonmez)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam runas komutunu bir beceremedim bu komutu acıklayacı bir örnek seklinde varmı.

ben runass kısayol olusturdum cmdde şifre sordu şifreyi giriyorum bu sefer explorer yanıtvermyor sekilde bekliyor donuyor. bişeyleri yanlıs yazdım herlade.

Gönderildi : 29/09/2014 19:21

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

runas /? komutu ile kullanım parametrelerini getirebilirsiniz fakat

bu komutta yetkili kullanıcının şifresini girmeniz gerekiyor ki kullanıcı bunu biliyorsa zaten o kullanıcı ile açar makinasını

onun yerine 

http://sourceforge.net/projects/sudowin/

adresindeki projeyi test etmenizi öneririrm 

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 29/09/2014 19:25

(@recepsonmez)
Estimable Member
Konu başlatıcı

kullanıcı admin şifresini bilmiyor benim istedigim explorera yönetici olarak calsıdıgında şifre istemesin

Gönderildi : 29/09/2014 21:10

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

runas komutu ile çalıştırabilmek icin ya kısayola yada batch icine sifreyi yazman gerek

yada kullanıcı exploreri her çalıştırmak istediğinide gidip bilen birisinin şifreyi girmesi gerek runas ile kullanımda 

Gönderildi : 29/09/2014 21:14

(@recepsonmez)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bende onu nasıl yapıcam intenetten baktım ya ben yapamadım ya baktımlarında sıkıntı var 

Gönderildi : 30/09/2014 13:55

(@guneyoktayli)
Gönderiler: 227
Reputable Member

bende onu nasıl yapıcam intenetten baktım ya ben yapamadım ya baktımlarında sıkıntı var 

windows7 için Runas

C:\Windows\System32\runas.exe /env /savecred /user:DomainName\DomaninUser

Yukarıdaki komutu çalıştırmak istediğin exe de "Hedef" alanına gireceksin. Yani ;

C:\Windows\System32\runas.exe /env /savecred /user:DomainName\DomaninUser "C:\Program Files\.........program exe yolu.................."

DomainName ve DomainUser alanına kendi yapı adını ve kullanıcı adını örneğin cozumpark\administrator gibi yazacaksınız.

Gönderildi : 30/09/2014 14:25

(@recepsonmez)
Estimable Member
Konu başlatıcı

tessekurler bir deneyeyim

Gönderildi : 30/09/2014 20:54

Paylaş: