Forum

Server odası gü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server odası güvenlik

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
405 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bir server odasının güvenliği nasıl sağlanmalıdır. 

Kapı geçişi,yangın söndürücü sistem nasıl olmalıdır,ne tip bir söndürücü kullanmak gerekir.

ups sistem nasıl olmalıdır. 

Gönderildi : 16/09/2014 04:09

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba Bilal Bey ;

Kapı için şifre,PDKS ya da manyetik kişiye özgü kart kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca mutlaka duman detektörü olmalı. İsteğe bağlı olarak otomatik söndürme sistemi kullanabilirsiniz. Yanılmıyorsam D sınıfı yangın söndürücü kullanılıyordu. Detaylı bilgiyi iş güvenliği firmaları verebilir. Mevzuatı yakından takip ediyorlar. UPS için ise tavsiyem sistem odasından farklı bir yerde olmalı ve sisteminizi uzun süre ayakta tutabilecek bir cihaz olmalı. 

Gönderildi : 16/09/2014 04:38

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Oğuzhan bey teşekkürler, 

Gönderildi : 16/09/2014 04:54

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2013/03/10/sistem-odas-kurulumu-ve-network-dizayn-na-dair-saha-g-zlemler.aspx öncelikle bunu okursanız yarar sağlayabilir.

Oda konusuna gelince oda kesinlikle yetkisiz kişilere kapalı olmalıdır. Odaya access kart ile girilmesinde yarar var bu sağlanamıyor ise kesinlikle anahtarlı giriş olmalı. Oda içerisine giren kapıyı gören ve oda içerisinde içerideki teçhizatı görecek kadar kamera olmalıdır. Odada yedekli klima sistemi olup içeride ideal sıcaklık olan 22 derecede soğutulmalıdır. Olası bir yangın durumuna karşın sıvı olmadan söndüren sistemler kullanılmalıdır.

Saygılarımla. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/09/2014 11:10

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Şirketinize Iso27001 sertifikası aldırmanızı öneririm. Bu süreç dahilinde bunlarıda önlemiş olacaksınız.

Gönderildi : 18/09/2014 19:23

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

FM200 anahtar kelimesi ile yangın söndürme sistemlerini inceleyebilirsiniz. Youtube vb. sitelerde videolarına ulaşabilirsiniz.

Gönderildi : 18/09/2014 20:54

Paylaş: