Forum

Wsus Server hakkınd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wsus Server hakkında

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
500 Görüntüleme
(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

WSUS test için kurdum, test ortamımı aşağıda verdim, fakat  kurulu işletim sistemlerinin hepsi deneme sürümde çalışıyor hiçbirinde license key yok, bazılarında (DC, WSUS Server) süre de bitmiş. Bu şekliyle WSUS clientlara güncelleme dağıtır mı? 

Sorun: Dc üzerinde yapılan policy ayalarını clientlar alıyor , rsop.msc ile kontrol ettiğimde, WSUS server da panelde clientların hepsi geliyor. fakat GPO daki saat geldiğinde clientlar güncelleme çekmiyor. ayrıca clientlara güncelleme göndermek için yapılması gereken bir ayar var mıdır? GPO computerlar için uygulandı.

TEST ortamı :

WSUS Server  : W2003  Standart ENG

DC : W2008 R2 ENG

Client1 : W2008 R2 TR 

Client2 : Windows 7 Pro TR 

clientların hepsi domainde.  

Konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler  

Gönderildi : 06/05/2014 16:46

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Wsus yama dağıtımı için Push Teknolojisini kullanmaz. Wsus' da Clientlar güncelleme vakti geldiği zaman MS sunucuları yerine Wsus'a gider ve güncellemeleri alır. Wsus ve GPO yapılandırmanızı ve almış olduğunuz hatayı paylaşırsanız yardımcı olabliriz.

Diğer sorunuz; Push teknolojisi için SCCM' in yama yönetimi özelliğini kullanabilirsiniz. 

Gönderildi : 06/05/2014 19:05

(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam detaylar aşağıdaki gibidir.

Domaine dahil olan pc ler bir OU ya taşındı ve aşağıdaki policy ayarları uygulandı. 

?w=640  

1- Default web site kullanıldığından http://WsusServer:8530 olarak ayarlandı. (buraya client pc den aynı şekilde adresi yazınca erişim yapamıyorum ama erişim de yapamıyoruz diye biliyorum.)

2-otomatik olarak karşıdan yükle seçeneği her gün belirli bir saat verildi.

3- Automatic Updates detection frequency :20 saat

4- Admin yetkisi olmayan kullanıcıların da update yapabilmesi için ilgili policy ayarlandı. 

?w=640&h=510 

5- Allow Automatic Updates immediate installation  Enable

?w=640&h=425 

6- Clientlar RSOP.MSC ile kontrol ettiğimde ilgili ayarları aldığını görüyorum.

?w=640&h=390  

WSUS server Windows 7, Windows 2008 R2 TR ve ENG için Driver hariç updateleri çekti ve ilgili klasöre download etti.

güncellemeleri seçip Apporive  ediyorum.

?w=640&h=543  

bu noktadan sonra şunu bekliyorum, update saati gelince client pc nin WSUS serverdan updateleri indirip kurmasını, ama updateleri yapmıyor, sebebinin lisans olduğunu düşünüyorum. 

Hata veya eksik var mıdır yaptığım işlemlerde? 

Gönderildi : 07/05/2014 01:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Deniz abi,
Wsus üzerinde computer öğelerini görüyormusun? Bunların güncellik bilgileri sana yansıyor mu?
Bunlar okey ise C:\windows içinde update log dosyası vardır. Bu loglardaki durum nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/05/2014 15:52

Paylaş: