Forum

Şirketteki tüm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Şirketteki tüm bilgisayarları yeni alacağımız server dahil etmek istiyoruz ne yapmalıyız ?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
338 Görüntüleme
(@ZaferErsoy)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ,

17 bilgisayarı olan  bir şirkette server alıp tüm kullancıları tek çatı altında toplamak istiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz tüm bilgisayarlar dosyalarını server da tutmalı hangi server ve cihazları hatta lisansları almalıyız. Active directory için lisans alınoyor mu

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim  

Gönderildi : 18/03/2014 19:06

(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member

Merhaba,

Öncelikle neleri kontrol etmek istedğinizi belirleyen bir tablo oluşturun.Daha sonra server üzerinde hangi programları çalıştıracaksanız onlarla ilgili bir döküman hazırlayıp ona uygun bir server seçimi yapın.Server üzerinde open lisans alırsanız üzerinde 15 adet call lisansı gelecektir.Call lisansı servera bağlanacak bilgisayar sayısı kadar olmalıdır.+5 adet call lisansı ilave etmeniz gerekecektir.

Active directory için lisans gerekmemektedir.Server üzerinde gelir.Bu rolu ekleyerek her türlü sistem kontrolu elinizde olur.Ayrıca ilave roller eklenip daha özellikli bir yapı oluşturulabilir.(Fİle server,Dns Server,Dhcp server vb) 

Server alımı konusunda sitede alım yapabileceğiniz arkadaşlar mevcut.Sie yardımcı olucaklardır...

Kolay Gelsin... 

Gönderildi : 18/03/2014 19:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Ad için Ad özelliklerinden yararlanacak kadar cal lisansı almanız gerekiyor. 
Mevcutta Ad yapınız var mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/03/2014 19:19

(@ZaferErsoy)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim bilgilernz için , mevcut yapıda sadece 17 adet PC var başka hiçbir şey yok. Bu makinaların server a bağlanmalarına gerek yo uzak masaüstü yapmayacaklar sadece file server kullanacaklar . Buna uygun bir sistem söyleyebilir misinz .

Gönderildi : 19/03/2014 00:16

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

File server olarak kullanacaksanız ve kullanıcı isimlerine göre yetkilendirme yapacaksanız active directory kurmanız gerekir. Active directory kurduğunuzda bilgisayarlarıda domaine almanız gerekir, kullanıcılarınız bu durumu pek sevmeyebilir. File server da saklamayı düşündüğünüz datanın miktarı nedir, server yerine storage alıp kullanabilirsiniz.

Active directory kuracaksanız 1 adet Windows server lisansı ve 17 adet Windows server CAL lisansı almanız gerekir.  

Gönderildi : 19/03/2014 01:01

(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member

Bencede mantıklı olan kullanılacak data boyutuna göre birtane yedekleme ünitesi (storage) alıp onun üzerinden kullanıcılara yetki verip kullanabilirsiniz.Maliyet daha uygun olur.

Ama kullanıcıları yönetmek isterseniz bir adet server şart. 

Gönderildi : 19/03/2014 11:31

Paylaş: