Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 R2 Disk Kapasite Sorunu

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
594 Görüntüleme
(@muratozbey)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba;

Windows Server 2008 R2 Sunucumda, Disk Management sekmesini açıp disklerimi incelediğimde disklerimden biri 1827.62 GB görünüyor. Ama diskin özelliklerine baktığımda 0.99 Tb. görünüyo. Arada görünmeyen 827 Gb kadar alanı görmeme nedeni acaba ne olabilir? Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Not: Disk Storage Üzerinden Bağlıdır. Storage tarafında tüm ayarlar sıkıntısız olarak görünmekte.

Gönderildi : 07/02/2014 12:41

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

disk tanımlıyken genişletme işlemi yaptınızmı? sonradan eklenen alanı göremiyor gibi bir durum değil değilmi bu durum?

Gönderildi : 08/02/2014 03:07

(@muratozbey)
Active Member
Konu başlatıcı

Bilgehan Bey öncelikle mesajınız için teşekkür ederim. 0,99 Tb Diskin kapasitesini arttırmak için yeni alan oluşturdum. yeni oluşturdum alanı ilgili diske eşledim ve sonucunda diskin sonuna yaklaşık 853 Gb Kadar yeni alan geldi. Diski Extend ettim hiç hata almadan bütün işlemleri sona erdirdim. Ama Diskin özelliklerinden Olması gerekn boyutu göremiyorm. Disk Managerda herşey normal. Disk boyutu olması gerektiği gibi 1,87 Tb görünüyo.

Gönderildi : 08/02/2014 07:54

(@bilgehanpoyraz)
Illustrious Member

Windows o LUN'u sorunsuz görmeyecektir. Ben o sıkıntıyı EMC'de yaşadım. Bence yeni bir LUN tanımlayın istediğiniz boyutta onu kullanın.

Sorun şu, eski lun ile yeni lun arasında başka lunlar tanımlıdır. O yüzden bunu yaşıyorsunuz. eğer yeterli alan tek parça yok ise o zaman defrag yapın storage üzerinde açın ve tek parça tanımlayın.

Gönderildi : 09/02/2014 01:12

(@muratozbey)
Active Member
Konu başlatıcı

Storage da başka boş alanım kalmadı. 890 Gb Kadar boş alan kalmıştı ve onuda ekleyip kullanayaım dedim olumsuz sonuçlandı.

Eklediğim alanda da veri var olmasa hepsini kaldırıp yeniden oluşturacağım. Sizce ne yapmalıyım?

Öneririlerinizi almak isterim.

İyi akşamlar.

Gönderildi : 10/02/2014 02:42

(@bilgehanpoyraz)
Illustrious Member

Diski bir şekilde USB yada sata diske yedekleyin. Sonra o diski kaldırın, ve Storage tarafında defrag sonrası tekrar presente edin...

Gönderildi : 10/02/2014 02:52

(@muratozbey)
Active Member
Konu başlatıcı

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/02/2014 11:36

Paylaş: