Forum

Windows XP'de Home ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows XP'de Home Folder'a erişirken Access is Denied Hatası

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
569 Görüntüleme
(@ahmetdemirkiran)
Gönderiler: 147
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server 2008 R2 File Server üzerinde \\Srv\HomeFolders$ adında bir paylaşım oluşturdum.Share permissions kısmında domain users full control durumunda.

Security permission kısmında ise inheritable permissions'ı devredışı bırakıp sadece system ve administrators kalacak şekilde diğer izinleri kaldırdım.

Akabinde active directory users and computers'da herhangi bir kullanıcının özelliklerinde profile tabında home folder kısmına  Connect H: ve \\srv\homefolders$\%username% yazdığım anda ilgili kullanıcı adında bir klasör oluşturup yine aynı klasöre ilgili kullanıcı ile ilgili tüm izinleri veriyor.

Kullanıcı bilgisayarını açtığında H: map edilmiş şekilde kullanıcının bilgisayarına geliyor.

İşte bundan sonra sorunum başlıyor. windows 7 ve windows XP clientlar mevcut. windows 7'lerde herhangi bir sorunla şuana kadar karşılaşmama rağmen. windows xp clientler bazen Home folder'a ulaşabiliyorken bazen de access is denied hatası alıyor. bir başka örnek ise bugün home folder'e sorunsuz giren kullanıcı yarın girmek istediğinde access is denied hatası alıyor.

Bu tarz bir sorunla karşılaşan oldu mu? fikirleriniz nelerdir? şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 18/01/2014 18:25

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Securtiy kısmında sadece admin ve sistem gruba izin verdim demişsiniz. Burada da domain users grubuna izin verip deneyebilir misiniz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/01/2014 01:35

(@ahmetdemirkiran)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Bey,

dediğiniz muhtemelen sorunu giderir ama o şekilde izin verirsem biraz kurcalamayı seven kullanıcılar \\srv\homefolders$ paylaşımına erişebilir tüm kullanıcı klasörlerini görebilir. o yüzden zaten security permissions sadece system ve administrators ayarlı. 

teşekkürler. 

Gönderildi : 20/01/2014 12:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Güvenlik sekmesinde bu kullanıcılara izin vermeniz gerekecek mecburen.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/01/2014 16:23

(@ahmetdemirkiran)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey,

Teşekkürler. kullanıcı için açılan her klasörde kendileri ile ilgili security tab'ında full control hakkı mevcut. dediğim gibi windows 7'lerde bu sorun yok. windows xp'lerde var.

Gönderildi : 20/01/2014 18:06

Paylaş: