Forum

Windows Server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2012 terminal - windows 7 starter client Network

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
352 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhabalar windows ortamına alışmak adına alıştırma yapmaktayım ,senaryolar yazıyorum ,kombinasyonları düşünüyorum , öğrenciyim elimde tek bir bilgisayar var  wm ile çeşitli işletim sistemleri kuruyor ve deniyorum bir noktada sizden bilgi almak istiyorum.

Senaryom; 

30 tane windows 7 starter yüklü client pc var. 

1 adette windows 2012 server var .

Server atadığım domain 30 client girdiğimi düşünüyorum bu noktada tıkanıyorum çünkü bilgim yok .

Xp de  2 adet kullanıcı oluşturup bir tanesi administrator ismini verip diğerinede user ismini verdiğimi hatırlıyorum.

administrator hesabı ile user yetkilerini kısıtlaya biliyordum. user  hdd girmesini yasaklıyordum  internet sitesi engelleye biliyordum.

acaba bahsettiğim senaryoda bunu yapmak mümkün mü ? mümkünse ne ile yapabilirim ?

Şimdiden yazımı okuyan herkese teşekkür ederim , cevaplarının için ayrıca teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/01/2014 13:43

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Taylan Bey Merhaba ;

30 kullanıcıyı sunucu üzerinden yönetmek istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Bunu Active Directory kurarak yapabilirsiniz. Ancak domaine dahil olacak PC lerin işletim sistemleri en az professional seviyesinde olmalıdır. Örn; windows 7 pro, windows 8 pro gibi. Starter vb işletim sistemleri domain ortamına dahil olamadığı için merkezi olarak yönetilemez.

Öncelikle client işletim sistemlerini en az pro seviyesi bir işletim sistemine çekmelisiniz. Daha sonra sunucuyu Active Directory sunucusu olarak yapılandırıp Group Policy leri tanımlayarak PC leri yönetebilirsiniz. File server özelliğini kurarak kullanıcıların ortak paylaşım klasörleri üzerindeki yetkilerini belirleyebilirsiniz.

İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 10/01/2014 14:03

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler ;

Windows 7 Professional
• Windows Server Alan Desteği
• Uzak Masaüstü Server desteği
• Yerel Yazdırma Farkındalığı
• Şifrelenmiş Dosya Sistemi
• Sunum modu - See more at:
http://blog.microsoft.com.tr/windows-7-surumleri-arasindaki-farklari-biliyor-musunuz.html#sthash.XSFXwoOB.dpuf

Windows 7 Professional verdiği destekler;

• Sunum modu

Windows Server olarak hangi sürümü kurmamı önerirsiniz ?

Windows Server 2012 Datacenter

Windows Server 2012 Standard

Windows Server Essentials

Windows Server Foundation

Statik ip olduğunu varsayarsak ,dışardan kaç kişi erişe bilir sisteme ?

Windows 7 Professional
• Sunum modu - See more at:
http://blog.microsoft.com.tr/windows-7-surumleri-arasindaki-farklari-biliyor-musunuz.html#sthash.XSFXwoOB.dpuf

Gönderildi : 11/01/2014 05:54

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Taylan Bey Merhaba ;

Yapacağınız işleme ve kullanıcı sayılarınıza göre işletim sistemi versiyonunu seçmelisiniz. Aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/338376.aspx

Ayrıca statik IP ile istediğiniz kişi sayısı kadar yönlendirme yapabilirsiniz. Sadece her kullanıcıyı farklı bir port ile içeriye yönlendirmelisiniz ya da VPN sistemini kullanmalısınız. 

Gönderildi : 11/01/2014 18:23

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

Windows Server 2012 Datacenter kurdum sanal makinaya , statik ip'yi alan adına yani domain bağlama olanağım varmı ? varsa nerden yapmalıyım.

alanadi.com şeklinde 

Birde wan özellikli fiber adsl den mi site engelleniyor yoksa server datacenter herhangi  bir ayar var mı ? varsa nerede var ismini söylemeniz yeterli olacaktır.

Gönderildi : 12/01/2014 14:57

Paylaş: