Forum

Server 2012 veya 20...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2012 veya 2008 Dhcp Hk.

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
591 Görüntüleme
(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Server 2012 veya 2008 Dhcp ile farklı ip bloklarında ve subnet masklarda ip dağıtabilir miyim?

Şirketteki kablolu ve kablosuz ağa ip dağıtımı için dhcp kuracağım. Tek server ile bunu yapabilir miyim?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/12/2013 02:16

(@MustafaGedik)
Gönderiler: 49
Trusted Member

switchlerinizde vlan,dhcp serverinizde scope olusturdugunuz zaman neden olmasin.

Gönderildi : 21/12/2013 18:00

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Mustafa hocam,

Tamam serverda aşağıdaki gibi 6 scope kurdum diyelim.

1.scope: 192.168.1.0

2.scope: 192.168.2.0

3.scope: 192.168.3.0

4.scope: 192.168.4.0

5.scope: 192.168.5.0

6.scope: 192.168.6.0

Bu sunucuyu ağa dahil ettiğimde, hangi kullanıcıların/cihazların hangi scopedan ip alacağını nasıl tayin edeceğim?

Swichlerin 3 ü yönetilebilir 2 si yönetilemez ve 1 adette hup mevcut (apleri takıyorum)

Gönderildi : 23/12/2013 01:53

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Bu işlemi Vlan olmadan halletmek istiyor iseniz IP'leri reserve etmeniz gerekmektedir Yada her switch 'den farklı bir port dhcp sunucusuna gelecek ise yine bu işlemi scope ilede gerçekleştirebilirsiniz. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 23/12/2013 03:11

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu işlemi Vlan olmadan halletmek istiyor iseniz IP'leri reserve etmeniz gerekmektedir Yada her switch 'den farklı bir port dhcp sunucusuna gelecek ise yine bu işlemi scope ilede gerçekleştirebilirsiniz. 

yönetilemeyen switchlerde oldugu için vlan yapamıcam sanırım. amacım bınadaki broadcast trafiğini neworku bolerek en aza indirgemek.

Ip rezerve meselesini yönetilebilir switchlerde yapabilirim fakat yönetilmeyenler yapamam acaba switchlerde vlan olustumadan bolmek istediğim networklere gore pclere statik ip versem ve gateway ilgili scope yapsam sizce broadcast trafiğini bölmüş olurmuyum. 

Netwoke ip kameralarıda dahil ettik gb network fakat bu illaki ag hıZını etkileyecek şimdiden çözüm arıyorum.

Gönderildi : 23/12/2013 03:43

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

bir windows sunucuya birden fazla ethernet takıp routing and remote acces ile her switchi bu sunucudaki ayrı ethernet karına bağlayarak ayrıabilirsiniz örneğin . fakat bundan ziyade intervlan routing yapabilen bir switch ve kenarlarada L2 switchler takarak daha kolay ve sorunsuz bir sekilde bu istediğiniz yapılabilir

Gönderildi : 23/12/2013 13:11

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba ; 

Set class id ile sorununuzu çözebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/195277.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc783756(v=ws.10).aspx

Gönderildi : 23/12/2013 13:15

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Tam olarak aslında arkadaşların sunduklarının hepsi birer çözüm , DHCP ve client bilgisayarlar üzerinde CLASS tanımlaması yaparak bu sorunu çözebilirsin. 

Daha önce soyledigim gibi DHCP sunucusuna extra port takarsan ( ethernet ) her ethernet icin farklı scope oluşturursanda bu problemi cozebilirsin. Tabi bu işlemde her IP blogu farkli bir porta gelecek ve o porttan sadece o IP blogu alınacak. Konfigurasyonu basit aslında. 

Onun haricinde yönetilebilir bir adet switch'in var ise bu switch üzerinden kural tanımlaması yaparakta bir blogu aradan çıkartırsan bu işlemi gerçekleştirebilirsin.

IP'leri reservv etme işlemi için switch'lere ihtiyacın yok bir kez DHCP manuel IP aldırarak MAC adreslerini öğrenebilir ve DHCP üzerinden MAC bazlı IP tanımlaması yapabilirsin. 

Gördüğün üzere bir çok senaryo var ve bana sorarsan en zahmetsizi DHCP sunucu üzerinde birden fazla port olması ve bu portlara farklı IP scopeları tanımlaman. 

İyi çalışmalar..

www.okanozbey.com

Gönderildi : 23/12/2013 13:33

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

bir windows sunucuya birden fazla ethernet takıp routing and remote acces ile her switchi bu sunucudaki ayrı ethernet karına bağlayarak ayrıabilirsiniz örneğin

Vasfi hocam bu söyledinizi yapmak daha mantıklı ve maliyet açısındanda daha avantajlı görünüyor. Peki Fortine80 üzerinde 6 internal port var. Takıldığım tek nokta cihazın dhcp özelliğinin yeterli olup olmayacağı. Geçenlerde ap leri aldığım yerle konuştum, fortinetlerin dhcp özelliklerinin yetersiz olduğunu söyledi, bende pek bilmiyorum. Dhcp konusunda fortinet mi ms server mi arada kaldım.

Gönderildi : 25/12/2013 01:13

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ; 

Set class id ile sorununuzu çözebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/195277.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc783756(v=ws.10).aspx

Oğuzhan hocam teşekkür ederim, ince bi işe benziyor tabi buda bir çözüm.

Gönderildi : 25/12/2013 01:15

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Tam olarak aslında arkadaşların sunduklarının hepsi birer çözüm , DHCP ve client bilgisayarlar üzerinde CLASS tanımlaması yaparak bu sorunu çözebilirsin. 

Daha önce soyledigim gibi DHCP sunucusuna extra port takarsan ( ethernet ) her ethernet icin farklı scope oluşturursanda bu problemi cozebilirsin. Tabi bu işlemde her IP blogu farkli bir porta gelecek ve o porttan sadece o IP blogu alınacak. Konfigurasyonu basit aslında. 

Onun haricinde yönetilebilir bir adet switch'in var ise bu switch üzerinden kural tanımlaması yaparakta bir blogu aradan çıkartırsan bu işlemi gerçekleştirebilirsin.

IP'leri reservv etme işlemi için switch'lere ihtiyacın yok bir kez DHCP manuel IP aldırarak MAC adreslerini öğrenebilir ve DHCP üzerinden MAC bazlı IP tanımlaması yapabilirsin. 

Gördüğün üzere bir çok senaryo var ve bana sorarsan en zahmetsizi DHCP sunucu üzerinde birden fazla port olması ve bu portlara farklı IP scopeları tanımlaman. 

İyi çalışmalar..

Okan hocam çözümleri özetlemissiniz. Bu olayı fortinettemi yapsam diye düşünoyrum fakat dhcp kısmı beni yolda bırakırmı, vasfi hocamada sordum. Sizin fikrinizide öğrenebilir miyim?

Gönderildi : 25/12/2013 01:18

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

dhcp'nin performans gerektiren bir yanı yok

dhcp ile ip alma işlemi 4 adımdan ibaret 

makina açılır biri bana ip versin  der

dhcp server al sana ip der

client aldım der

sunucu iyi gunlerde kullan der veritabanına kaydeder bu kadar

Gönderildi : 25/12/2013 11:58

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Sağolun Vasfi hocam.

3 tane cisco sg200 26p switch ve 2 yönetilemeyen switch mevcut. Bunlar üzerinde vlan oluşturup fortinete trunk edeceğim.

Gönderildi : 27/12/2013 00:48

Paylaş: