Forum

AD kurulum hk

Bildirimler
Hepsini Temizle

AD kurulum hk

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
497 Görüntüleme
(@KadirURGUN)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,
Şirketimizde bulunan bilgisayarları workgrouptan domain ortamına almayı düşünüyoruz.
Sitede yer alan makalelere bakarak neleri yapıp-yapmamamız gerektiğini az çok anladık.
Fakat aklıma takılan bazı şeyler var, bunlar hakkında sizlerden yardım istiyorum.
Mevcut yapımız;
İstanbul içinde farklı ilçelerde fabrikamız ve genel müdürlüğümüz var.
Server genel müdürlükte bulunuyor.
Genel müdürlükteki bilgisayar sayısı 40
Fabrikada bulunan bilgisayar sayısı 50
Her iki taraftada sonicwall firewall kurulu ve vpn yolu ile birbirine bağlı.
Genel Müdürlükte tek modem var.
Fabrikada ise 2 modem var. Birisi Erp programına daha hızlı bağlanabilmesi için kullanılmaktadır.(vpn) Diğeri ise internet çıkışı için kullanılmaktadır.
Genel Müdürlükte bulunan serverda Erp programı var. (Server 2003)
Yapmak istediğimiz;
Genel müdürlükte bulunan server'a AD kurup, hem fabrika, hem de genel müdürlükte bulunan bilgisayarları vpn yolu ile aynı domain ortamına almak istiyorum.
Sorular;
1) Dns forwardları Telekom ip'si olarak belirttiğimde, fabrikada bulunan bilgisayarlar, genel müdürlükte bulunan server üzerinden dns alarak internete çıkabileceklermi (çıkabileceklerini düşünüyorum ve fakat emin olmak istiyorum)
2) Fabrikada bulunan bilgisayarlar intenete çıkmak istediğinde, genel müdürlükte bulunan server üzerinden dns alacağı için, internet hızında, aynı serverda bulunan erp programında ve ağda yavaşlama olacakmıdır? (internet ve vpn için kullanılan modemler farklı)
3) Server 2003'te kurulacak Ad yapısına windows 7 ve 8 uyumsuzluğu gibi bir şey sözkonusu olabilirmi?
4) Bilgisayarların profillerini User Profile Wizard 3.7 ile kopyalamayı düşünüyorum. Sizce herhangi bir problem ile karşılaşırmıyım? Yoksa en temizi yeni profil'e manuel taşımakmıdır?
Bütçe olmaması nedeni ile farklı bir server alamıyoruz. Fakat Ad kurmam gerekiyor. Bu yüzden aynı server üzerine AD kurmayı düşünüyorum.

Gönderildi : 20/11/2013 20:59

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

AD kurdugunuzda sunucuda guvenlik icin update leri yapmak zorunda kalacaksiniz, haliylede restart lar gerekecek. yaptiginiz guncellemeler nedeniyle erp programiniz calismayabilir. Haliyle is kayiplari yasayabilirsiniz. Giriş seviyeside olsa bir sunucu alıp ad yi buraya kurmaniz daha saglikli olur.

dns kurdugunuzda tum isim cozumlemesini bu sunucu yapacagi icin sikinti yasamazsiniz. 

Gönderildi : 20/11/2013 21:20

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

AD sunucusu üzerinde başka bir rol önerilmemektedir. Ayrıca 

1) DNS forwarder ları Telekom IP leri yazarsanız fabrikadan internete çıkabilirler.

2) DNS çözümlemeleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşamayacağınız düşüncesindeyim ancak ilave bir sunucu daha alma şansınız varsa fabrikaya yerleştirip ADC olarak yapılandırmanız daha sağlıklı olacaktır.

3) Windows 8 için önerilen Windows Server 2012, Windows 7 için önerilen Windows Server 2008 Windows XP için önerilen Windows Server 2003 olmasına rağmen ben bugüne kadar çok büyük bir sorun yaşamadım açıkcası. Sadece bazı GPO ler Windows XP de çalışmıyor. Onlar için de adm ve scriptler işe yarıyor.

4) İlgili programı hiç kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim, ben temiz profil oluştururdum. 

Gönderildi : 20/11/2013 22:56

(@KadirURGUN)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/11/2013 16:04

Paylaş: