Forum

Active Directory Ye...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Yedekleme

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
453 Görüntüleme
(@KemalTurkoglu)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar active directory konusunda kafamı karıstıran bir kaç konu var danışmak istediğim.

Active directory üzerinde bulunan kullanıcların, ou ların vs..hepsinin yedeği olsun istiyorum fiziksel makinaya birsey olursa diye..

bunun için aynı isimle bir active directory ortamı daha yaratıp replikasyon mu yapmam lazım aralarında ? diger DC de buluanan yedeklerimin buraya gelmesi için ? 

örnek olarak ali.com diye bir dc var diger bir lokasyonda veli.com ..benim istediğim ali ve velideki hersey ortak olsun. ali de bir user olusturdumğı zaman veli dede olussun. 

Gönderildi : 10/11/2013 23:53

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

ali.com un yedeğini niye veli.com da tutmak istiyorsunuz ki? Bilgisayar lar ali.com da ise DC çöktüğünde otomatik olarak veli.com a geçmez. Bu domain değişikliği olur. Siz ali.com domain ine 1 tane addtional DC ekleyin, aralarındaki replikasyon un düzgün çalıştığından emin olun, DC çöktüğünde rolleri aktararak ADC den çalışmaya devam edersiniz.

Gönderildi : 11/11/2013 00:11

(@KemalTurkoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

haklısınız Uğur bey mantıksız bir yaklaşım olmuş teşekkürler ufak bir ipucu bile bazen çözüm üretmeye yada konuyu anlamama yardımcı oluyor.

Gönderildi : 11/11/2013 00:48

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Ayrıca günlük system state yedeklerini de alırsanız sunucu çöktüğünde bu yedeklere geri dönüş yaparak yapınızı kurtarabilirsiniz.

Gönderildi : 11/11/2013 13:28

(@KemalTurkoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Oguzhan bey günlük state dediğiniz olay tam olarak nedir acarmısınız biraz ?

Additionel DC kurduğumuz zaman birerbir kopyası sekilde replike oluyor herhangi bir çökme durumunda fsmo rollerini orada aktif yapıyoruz olay bitiyor mu ? 

Gönderildi : 11/11/2013 15:58

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Additional Domain Controller Nedir Ve Neden İhtiyaç Duyarız bence tüm sorularınıza bu makalede cevap bulabilirsiniz.

Gönderildi : 11/11/2013 16:19

(@eraysoysal-2)
Gönderiler: 221
Reputable Member

Windows server backup ile "system state" seçeneğiyle active directory yedekleyebilirsiniz...

Gönderildi : 12/11/2013 11:52

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Sorularınıza yeterli cevaplar bulabildiniz mi?

Ben olsam şunu yapardım;

1. DC kurardım
  2. ADC kurardım
  3. Acronisle hergün DC yi yedeklerdim.
  4. Hergün otomatik System State yedeğini alırdım her ihtimale karşın.

Gönderildi : 12/11/2013 12:34

Paylaş: