Forum

Domain ortamında Or...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain ortamında Ortak Masaüstü

19 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
5,317 Görüntüleme
(@osmanakin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar benim şöyle bir sorum olacak Öncelikle Windows Server 2008 kurulu bir domain sistemine bağlı 280 adet cilientim var büyük çoğunluğu windows 7 ve 8 ancak arada windows xp bilgisayarım da var sorum şu

local bilgisayarlarda bulunan ortak masaüstü klasörünü domainden çekmesini istiyorum. biliyorsunuz local bilgisayarlardaki her kullanıcı ilk önce bu masaüstünü görüyor daha sonra kişilsel dosyalarını bu masa üstünün üzerine yapılandırıyorlar. yani isteğim şu bilgisayara herhangi bir kullanıcı ile açtığında ilk önce benim domainden sunduğum masaüstünden başlasınlar daha sonra kendi dosyalarını kendi kullanıcı masaüstlerine çalıştırabilsinler. yani domainden sunduğum ortak masa üstü sabit kalsın ancak kullanıcılar da başlangıcını yaptığımız masaüstüne eklemeler yapsın ve bu eklemeler domainden sunduğum ortak masaüstünü etkilemesin. bu mümkünmüdür acaba

Gönderildi : 23/10/2013 14:29

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Oturum ilk açıldığında size ait olan paylaşımların kısayolları mı olsun istiyorsunuz ? Özetle ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/10/2013 18:22

(@cevdetciftci)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Roaming profile ile sanırım istediğini yapabilirsin nasıl yapıldığı hakkında portalda daha önceden anlatımını yapılmış.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspx

Gönderildi : 23/10/2013 18:37

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Oturum ilk açıldığında size ait olan paylaşımların kısayolları mı olsun istiyorsunuz ? Özetle ?

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. evet aslında amaç şu ağımızda bir özel yazılım var ve bu yazılımın kısayollarını her kullanıcı için masaüstüne atmaktan veya ortak masa üstüne atmaktan bıktık baya bir sıkıntılı olabiliyor. (Klasör seçenekleri vs... derken) esas amaç dediğiniz gibi kısayolları atabilmek istiyorum bunları ben ayarlarım sonrasında kullanıcı kendi masa üstünü nasıl şenlendirirse şenlendirsin problem yaratmaz ama başlangıç olarak benim kısayollarım görünsün istiyorum.

Gönderildi : 23/10/2013 21:02

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Roaming profile ile sanırım istediğini yapabilirsin nasıl yapıldığı hakkında portalda daha önceden anlatımını yapılmış.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspx

öncelikle ilginiz için sizede teşekkür ediyorum ancak linki inceledim linkde de bahsettiği gibi bu yöntem ağa sıkıntı verecektir ayrıca kullanıcının masa üstüne kopyaladığı özel dosyalarını unucuda tutmak istemiyorum takdir ederisniz ki bazen bu özel dosyalar gigabyteleri buluyor (MP3 video filen:) ) mustafa taşçı arkadaşımızın dediği bizim isteğimize daha yakın aslında yine de yardımınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/10/2013 21:04

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

destek verebilecek kimse yok mu acaba

Gönderildi : 13/11/2013 16:55

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

benzer bir durumda masaustundeki kısayollar icin server tafaında bir paylasım acıp everyone read hakkı verip

kullanıcı masaüstlerine atmak istediğim kısayolları bu paylaşıma kopyalayıp 

logon sırasında xcopy ile "%windir%\All users\Desktop" altına kopyalama ile çözüm bulmuştum 

Gönderildi : 13/11/2013 18:12

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

benzer bir durumda masaustundeki kısayollar icin server tafaında bir paylasım acıp everyone read hakkı verip

kullanıcı masaüstlerine atmak istediğim kısayolları bu paylaşıma kopyalayıp 

logon sırasında xcopy ile "%windir%\All users\Desktop" altına kopyalama ile çözüm bulmuştum 

herkeze teşekkür ederim sanırım senaryıya en uygun yöntem bu olacak. peki bunu domaini kullanark otomatikleştirme olanağımız var mı bunu biraz açabilirmisiniz logon bölümüne nasıl uygulayacağız bir örnek verebilirmisiniz.

Gönderildi : 14/11/2013 14:47

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar kusura bakmayın ama problemimiz biraz basit mi geliyor tam bir yerlere varacakken birden bire bir sessizlik çöküyor. size basit gelebilir ama inanın bizim için faydalı olacak. lütfen şu konuya biraz eğilebilirmiyiz. bu bahsettiğim konu yapılabilir mi yapılamaz mı?

Gönderildi : 29/11/2013 18:10

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Osman Bey ;

Vasvi hocamın size aktardığı scripti GPO ile kullanıcıların logon scriptlerine koyarsan sorunun çözülecektir. Her oturum açılışında hazırladığın bat uzantılı dosya çalışacak ve kullanıcı masaüstlerine istediğin kısayolları koyacaktır.  

Gönderildi : 30/11/2013 15:54

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

gene bir adım daha attık teşekkür ederim umarım gerisi gelir. uygulamada verilen script çalışmadı. örnek olarak

xcopy \\DS\Deployment\Güncel Telefon_Listesi.xls %windir%\All users\Desktop

yazıp bat olarak çalıştırdığımda (hani kısayoldan da vaz geçtik bunu komut satırına dosya uzantısı olarak ne yazacağımı bilemediğim için  "%windir%\All users\Desktop" yazılan "c:\Windows\All user\Desktop" olarak algılıyor ve çalışmıyor şimdi öncelikle belki eksik bilgi vermiş olabilir biz ağımızda Windows 7 kullanıyoruz "%windir%\All users\Desktop" çalışmadı.  bir yardımcı olabilirmisiniz....

Gönderildi : 03/12/2013 12:45

(@vasviuysal)
Üye

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam kusura bakmayın anlamayadım bu bahsettiğiniz makalede bahsedilen klasör benim hedeflediğim yer değil yada ben bulamadım bu makalede başlat menüsü vs. değiştirmekten bahsediyor . ancak gönderdiğiniz linkten başka bir yere ulaştım ama bu da senaryoma uyum sağlamadı. bulduğum makale şu:

http://support.microsoft.com/?id=973289

bu makalede gezici profil yerine ağ üzerinden loka bilgisayar varsayılan bir varsayılan profil oluşturmadan bahsetmiş uyguladım ancak çalışmadı.

aslında \\Sunucu\Netlogon Klasörüne lokal varsayılan profilini yönlendirdim ve orda oluşan desktop klasörüne istediğim bir dosyanın kısayolunu attım. (Burda baya umutlanmıştım) ancak lokal bilgisayarımda bir değişiklik olmadı.   artık bu olay gerçekleştirilemez mi desem bilemiyorum.

Gönderildi : 06/12/2013 14:34

(@ermanispir)
Gönderiler: 87
Estimable Member

Merhaba,

GPO da bat dosyası ile uğraşmanıza gerek yok,

Yeni bir GPO oluşturun ve edit ile içine girin,

Kullanıcı Yapılandırması-Tercihler-Windows Ayarları- Kısayollar seçip yeni kısayol'u seçip istediğiniz kısayolu oluşturun,

artık kullanıcılar login olduğunda istediğiniz kısayolları masaüstlerinde görecekler

Gönderildi : 06/12/2013 16:16

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

GPO da bat dosyası ile uğraşmanıza gerek yok,

Yeni bir GPO oluşturun ve edit ile içine girin,

Kullanıcı Yapılandırması-Tercihler-Windows Ayarları- Kısayollar seçip yeni kısayol'u seçip istediğiniz kısayolu oluşturun,

artık kullanıcılar login olduğunda istediğiniz kısayolları masaüstlerinde görecekler

hocam peki böyle yaptığımızda isteğimize cevap verecek mi çünkü anladığım kadarı ile bu tür bir uygulama gezici profil oluşturacaktır. yani kullanıcı masaüstüne kayıt yaptığı herşeyi GPO da ayarlarığımız masa üstüne atacaktır. bu serverime bir yük getirecektir birde şöyle düşünün kullanıcılar masa üstüne MP3lerini ve videolarını da kayıt ederse bu gigabyteler boyunda birer masa üstü verecektir ki kullanıcı sayım 200-300 bu da yük sorunumu büyütecektir. diye düşünüyorum.

Gönderildi : 06/12/2013 17:47

(@ermanispir)
Gönderiler: 87
Estimable Member

Hayır lütfen yanlış anlaşılmasın, Öncelikle ortak masaüstü fikrini aklınızdan çıkartın çünki size stabil çözümler gerekiyor, bu söylediğim işlem masaüstlerine sadece istediğiniz kısayolları oluşturur. Basit bir çözüm. Lütfen uygulayıp bizi bilgilendiriniz.

Gönderildi : 06/12/2013 18:30

(@rahmiaydn)
Gönderiler: 100
Estimable Member

Sonuç Nedir Acaba.

Gönderildi : 13/04/2016 17:22

(@vasviuysal)
Üye

hocam kusura bakmayın anlamayadım bu bahsettiğiniz makalede bahsedilen klasör benim hedeflediğim yer değil yada ben bulamadım bu makalede başlat menüsü vs. değiştirmekten bahsediyor . ancak gönderdiğiniz linkten başka bir yere ulaştım ama bu da senaryoma uyum sağlamadı. bulduğum makale şu:

http://support.microsoft.com/?id=973289

bu makalede gezici profil yerine ağ üzerinden loka bilgisayar varsayılan bir varsayılan profil oluşturmadan bahsetmiş uyguladım ancak çalışmadı.

aslında \\Sunucu\Netlogon Klasörüne lokal varsayılan profilini yönlendirdim ve orda oluşan desktop klasörüne istediğim bir dosyanın kısayolunu attım. (Burda baya umutlanmıştım) ancak lokal bilgisayarımda bir değişiklik olmadı.   artık bu olay gerçekleştirilemez mi desem bilemiyorum.

E tamam işte ortak bir masaustu kullandırmak istemiyormusunzu

file server gibi bir alandaki bir kasloru paylaşıma açıp buraya desktop klasorunu yonlendirmeniz yeterli kullanıcılarınızın.

Gönderildi : 13/04/2016 17:41

Paylaş: