Forum

dns new domain komu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

dns new domain komutla oluşturma

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
570 Görüntüleme
(@KemalYILDIZ)
Gönderiler: 111
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar

dns sunucusunda test.com altında 100 lerce new dns domain oluşturmam gerekiyor. bunları tek tek elle oluşturmam zor olacak.  bunu command line veya powershell nasıl oluşturabilirim. yani "create a new dns domain under the current domain" komut versiyonu
uzunca bir süredir aradım bulamadım. dnscmd komutuyla ne varsa denedim olmadı.

teşekkürler

Gönderildi : 16/10/2013 14:49

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

(@KemalYILDIZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Özgür Bey 

cevabınız için teşekkürler. Ancak ben burdakilerin hepsini denedim istediğim olan "create a new dns domain under the current domain" yani test.com sağ tıklayıp new domain tıkladıktan sonra karakter.test.com  domaini oluşturmak istiyorum.

Aşağıdaki linklerde örnekler mevcut. 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc772069.aspx  

http://www.windowsreference.com/dns/how-to-setup-and-configure-dns-from-command-line-in-windows-server-2008-core/

Gönderildi : 20/10/2013 21:31

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

dnscmd dc.yerelag.local /ZoneAdd ozgurmazlum.com /Primary /file ozgurmazlum.com.dns

ben bu şekilde kayıt açabildim sende test edebilir misin dc.yerelag.local yerine kendi sunucu adını ozgurmazlum.com yerinede açmak istediğin alan adını yazabilirsin. 

Gönderildi : 20/10/2013 22:10

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Bu şekilde de yapılabilir. 

Dnscmd /zoneadd www.ozgurmazlum.net /DsPrimary  //// bu satırda zone ekliyorsunuz

Dnscmd /RecordAdd www.ozgurmazlum.net @ A 10.2.5.10 //// bu satırda eklenen zone için A kaydı giriyorsunuz

Gönderildi : 20/10/2013 22:18

(@KemalYILDIZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Özgür bey

ben dediğinizi denedim benim test.com altında bir zon yerine kemal.test.com isimle bir dns root kayıt ekledi. ben test.com altına bir kayıt istiyorum

Gönderildi : 21/10/2013 19:22

(@KemalYILDIZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dnscmd /zoneadd  www.kemal.test.com /DsPrimary

çalıştırdıgğım zaman hem dns forward lookup zones altında www.kemal.test.com kaydı atıyor. hemde forward lookup zones altındaki test.com altına kemal directory atıyor. aslında istediiim saddece  forward lookup zones altındaki test.com altına kemal directory atması. forward lookup zones altına atması sıkıntı doogruyor.

Özgür bey

ben dediğinizi denedim benim test.com altında bir zon yerine kemal.test.com isimle bir dns root kayıt ekledi. ben test.com altına bir kayıt istiyorum

Gönderildi : 21/10/2013 19:52

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

dnscmd /recordadd test.com kemal NS dnssunucuadi ile denermisiniz.

Gönderildi : 22/10/2013 06:09

(@KemalYILDIZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam bu kodla ekledim ancak test.com altina girdigimde "kemal" zonu sarı yerine gri bir renkte belirdi

dnscmd /recoradd test.com kemal NS dcadi

dnscmd /recordadd test.com kemal NS dnssunucuadi ile denermisiniz.

Gönderildi : 22/10/2013 13:22

(@KemalYILDIZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

son durum
dnscmd /recordadd test.com kemal NS dcadi
'böyle ekleyince test.com altında oluşan kemal klasörü sarı yerine gri geliyor

Dnscmd /zoneadd  www.kemal.test.com /DsPrimary
' 2 tane kayıt ekliyor forward lookup zones altına ve hemde test.com altınada ekliyor

Gönderildi : 22/10/2013 14:30

Paylaş: