Forum

Paylaşımsız Sql dat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Paylaşımsız Sql datasına ulaşma ve iki farklı noktayı bağlama senaryoları

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
982 Görüntüleme
(@HakanOBUT)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

İki sorum olacak cevaplanırsa sevinirim.

1. Soru: Serverdaki LOGO yazılıma ait klasör paylaşıma açılarak client pcler erişiyor ve kullanabiliyorlar. LOGO klasörü paylaşıma açılmadan client pcler serverdaki ticari yazılıma erişim sağayabilir m? Burada ki amaç terminaller sadece kısayollarındaki programı görebilsin. \\server deyince paylaşımda herhangi bir şey görmesin. Bu şekilde bir yapı mümkün mü?

2. Merkez ve şube olarak iki farklı nokta mevcuttur. Şubedeki client pcleri şube tarafına da Server kurulumu yaparak merkeze bağlayabilir miyim? Bununla ilgili yöntemler nelerdir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 05/10/2013 20:45

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Bu işlem için ssl vpn server kurmanız gerekiyor..

Merkez ve şubeler ssl vpn ile server içindeymiş gibi programı rahatlıkla kullanabilirsin.

Biz bu şekilde yapılandırdık. 70 şube tek bir logo tiger programını kullanıyor.

Gönderildi : 05/10/2013 20:59

(@mehmetergun)
Gönderiler: 204
Reputable Member

70 şube vpn ile tigeri nasıl kullanıyor merak ettim, nasıl bir bağlantı bu yoksa RDP mi? Hat düştüğünde ne yapıyorsunuz? 

Gönderildi : 06/10/2013 19:14

(@halilmutlu-2)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Merhabalar;

İki sorum olacak cevaplanırsa sevinirim.

1. Soru: Serverdaki LOGO yazılıma ait klasör paylaşıma açılarak client pcler erişiyor ve kullanabiliyorlar. LOGO klasörü paylaşıma açılmadan client pcler serverdaki ticari yazılıma erişim sağayabilir m? Burada ki amaç terminaller sadece kısayollarındaki programı görebilsin. \\server deyince paylaşımda herhangi bir şey görmesin. Bu şekilde bir yapı mümkün mü?

2. Merkez ve şube olarak iki farklı nokta mevcuttur. Şubedeki client pcleri şube tarafına da Server kurulumu yaparak merkeze bağlayabilir miyim? Bununla ilgili yöntemler nelerdir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Şubelerden Tiger'ı kullandırmak istiyorsanız en doğru çözüm RDP olacaktır,Local dede server üzerinden paylaştırmadan kullandırtmak istiyorsanız Server'daki Tiger kataloğunu her bilgisayara kopyalamanız gerekiyor daha çok performans alırısınız.İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 06/10/2013 22:05

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba ;

1. soruna cevap olarak; ilgili klasörü paylaşıma açarken paylaşım adının sonuna $ koyarsan gizli paylaşım olur. Logo programını her client'ın kendisine kurup ODBC ile server üzerindeki SQL datasına eriştirerek kullanılıp kullanılamayacağını Logo danışmanına sorabilirsin. Biz bu şekilde Mikro ve Nebim kullandırtabiliyoruz.

2. soruna cevap olarak; Server kullanmadan da bu işi yapabilirsin. Site-to-Site VPN ile noktaları birbirine bağladıktan sonra 1. cevapta belirttiğim client'a Logo'yu kurup ODBC ile merkezdeki sunucuya bağlantı gerçekleştirebilirsin. Ya da merkezdeki sunucu üzerine RDS kurup şubedeki kullanıcılara rdp ile programı kullandırabilirsin. Şubeye de sunucu kurmak istiyorsan SQL replication ile iki lokasyondaki dataları senkronize edebilirsin.

Gönderildi : 06/10/2013 22:14

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Size anlatayım nasıl yaptığımı

1. Ana merkeze fiber internet, juniper switch ve router kullandık. Router üzerinden vpn bağlantısı ve proxy bağlantısı oluşturdum.

2. Fujitsu server üzerine logo yazılımını ve veritabanı kurdum.

3. Diğer subelere layer 3 switch ve ghdsl internet ile ssl vpn bağlantı kurdum.

4. Her subeye rack 1u kasa koydum ve içine logo tiger yazılımını tekrar kurdum.

5. Ana şubedeki mssql failover cluster yapısında çalışıyor. Şubeler vpn üzerinden mssql servere bağlanıyor.

6. Şubelerdeki  serverdaki logo tiger yazılımının database yolunu, ana merkezdeki mssql yolu ile değiştirdim..

7. Şubelerdeki diğer pclere, şubedeki kurulu yazılımın kısa yolunu attım.

Kısaca özeti bu..

Gönderildi : 07/10/2013 01:37

(@mehmetergun)
Gönderiler: 204
Reputable Member

Anladım, bu şekilde yapılabilir tabi database boyutu küçük olması ve hat gittiğinde şubelerin durması dışında bir çözüm olabilir. Tabi zamanla db büyüdüğünde böyle bir sistemde çalışmak işkenceye döneceği de bir gerçek. Bnm fikrim çok lokasyonlu yerlerde en doğru çözüm ya db replikasyonudur ya da veri aktarımı için yazılımsal bir çözüm uygulamaktır. Her ikisi de baya kasan bir konu.

Farklı teknolojilerle hat yedeklemesi sağlayarak RDP ile tek database üzerinde çalışmak ki uzun vadede bu RDP sunucu, firewall cihazı/ları vs. maliyeti konusunu ön plana çıkarıyor ve de merkezdeki donanım ve yazılım maliyetleri küçümsenecek seviyede olmuyor maalesef, her şeyin bir failoverini düşünmek gerekiyor bu da yönetimi zorlaştırp personel maliyetini yükseltiyor.  Bu gibi sistemlerde benim yaklaşımım her zaman dağıtık db kullanmak olmuştur. Merkezde RDP sistemi hazır bulunur, şubeler lokalindeki db üzerinden çalışır, şube sunucusunda bir sıkıntı olduğu zaman sorun giderilene kadar kullanıcılar merkezdeki rdp sunucusuna bağlanarak çalışmaya devam ederler. Bu gibi sistemlerde bnm çözümüm bu şekilde, başkalarının farklı çözümleri varsa bunları da cidden merak ediyorum. Önemli olan düşük maliyette ve en az riskte sistem tasarlamak.

Gönderildi : 07/10/2013 02:29

(@HakanOBUT)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

1. Klasöre "$" paylaşım verilebilir, Ancak bir süre sonra kullanıcılar tarafından gizli paylaşım deşifre edilebilir. Hiç paylaşım vermeden, logo-tiger klasörünü client pcye aktarıp ODBC üzerinden SQL server bağlantısı yaparak yazılımı çalıştırmak en doğru yol gibi.

2. Benim düşüncem iki noktayada karşılıklı VPN destekli modemleri bağlayıp, VPN tüneli oluşturmak. Devamında performansın yüksek olması için VPN tünel ile bağladığım clientları RDP ile servera uzak masaüstüne eriştirmek. Bu noktada kullanacağım cihazlar VPN destekli modem, Dsl hat, Win 2012 Std Server, olacaktır. Performans açısından böyle bir yapıda şube tarafına da server kurulumu yapılarak nasıl bir yol izlenebilir. Uzak masaüstü lisansları yeni bir server fiyatını geçiyor. Lisans maliyeti ve lisans takibini en aza indirgemek için olabilecek alternatif? (Dsl Hat, Vpn destekli Zyxel Adsl Modem, Klasik 100 / 1000 gigabit swicth)

Teşekkürler.

Gönderildi : 07/10/2013 14:05

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba ;

Şube tarafına da server kurduktan sonra SQL Server'ı da şubedeki sunucuya kurarsın ve merkezdeki sunucuyla SQL Replication ayarlarını yaparsın ancak bu daha fazla maliyetli olur diye düşünüyorum çünkü SQL Replication Standart versiyonda yoktu diye hatırlıyorum. Yine de araştırmanda fayda var. 

Gönderildi : 07/10/2013 15:31

Paylaş: