Forum

Windows 2oo8 Hyper-...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2oo8 Hyper-V hata

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
588 Görüntüleme
(@onurcan)
Gönderiler: 156
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

T9400 işlemcili 4 gb ramli bir pc'ye windows server 2oo8 64 bit kurdum.Üzerine Hyper v servisini kurup birden fazla sanal makina oluşturdum ve calıstırmak istediğim zaman aşağıdaki hatayı alıyorum. Daha önce karşılaşan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

kolay gelsin.

http://www.resimupload.com/ds764292110_hyper_hata.html

Gönderildi : 29/08/2008 01:34

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

merhaba;

oluşturmuş olduğunuz virtual Server sayısı ve ayırmış olduğunuz RAM ler ne kadardır.

Tüm Sanal serverlar çalışırken sahip olduğunuz fiziksel RAM yeterli durumda mı ?

Gönderildi : 29/08/2008 01:41

(@onurcan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

4 gb ram var bilgisayarda 1 gb windows 2oo8 kullanıyor geri kalan 3 sanal makina icin 1 gb lik ramlar ayırdım ve çalıştırdığım zaman bu hatayı alıyorum. Bunun yanında bu ram boyutlarını 512'ye kadar düşürdüm fakat yine aynı hatayla karşılaşıyorum. Şuanda task manager'de ve My computer propertis'de 4 gb ram görüyorum. problem neden kaynaklanıyor anlayamadım..

Gönderildi : 29/08/2008 01:54

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

vhd diskiniz de bir problem var mı adına kontrol ettirmek istiyorum.

MEvcut vhd imagenizi başka bir klsore kopyalamanızı ve Hyper-V üzerinde yeni bir sanal makine oluşturmanızı isteyeceğim.

disk bolumune geldiğiniz zaman use an existing virtual hard disk bolumunu seçmenizi ve yeni lokasyonda ki vhd üzerinden OS açılmasını isteyeceğim.

amacım vhd mi bozuk, yoksa virtual server mi.

[img] [/img]

Gönderildi : 29/08/2008 02:08

(@onurcan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Sunucuları tek tek çalıştırdığım zaman problem yok hepsi calısıyor.. Vm'leri farklı diskler ekleyip o disklerin icine koyup calıstırmayıda denedim olmadı. 3 vm'i aynı anda start ettiğim anda bu hatayı alıyorum hatta vm'lerden biri calısırken 2 cisini calıstırmak istediğim zamanda bu hatayı veriyor.. Yukarıda tek tek derken birini kapatıp diğer sunucuyu calıstırabiliyorum demek istedim

kolay gelsin

Gönderildi : 29/08/2008 02:29

(@onurcan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Dün gece bütün uğraşmalarıma rağmen cözüm bulamadım dedim ben bu sanalları sileyim tekrar oluştaryım tekrar oluşturdum bu seferde başlarken aşağıdaki hatayı vermeye basladı..

Gönderildi : 29/08/2008 13:46

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Öncelikle kullanmış olduğunuz Hyper-V RTM sürüm ( Kontrol için: http://www.serhatakinci.com/?p=791 ) ve CPU nuz hardware-asisted virtualization destekliyor ve enable edilmiş durumda (Kontrol için: http://www.serhatakinci.com/?p=698 ) değil mi?

İkinci olarak; T9400 işlemci yanılmıyorsam mobile bir işlemci ve sizde bir notebook kullanıyosunuz. Yani yaşanan sorunun donanımlardan kaynaklanma olasılığı yüksek. (Bu arada Hyper-V yi sanal bir windows server 2008 de denemiyorsunuz değil mi?)

Almış olduğunuz ilk hata ile ilgili olarak, Event Viwer > Custum View> Server Roles> Hyper-v altındaki karşılığını paylaşabilirmisiniz.

Ayrıca şunu denemenizi öneririm. Tüm VM leri ve VHD leri silin. Hyper-V rolünü kaldırın ve yeniden yükleyin. NTFS olarak formatlanmış (mümkünse ayrı bir partition içerisinde) yeni bir VM ve VHD yaratın. VM'e 512MB verin ve start yapın. Daha sonra ikinci VM'i de aynı partition üzerinde yaratıp start yapmayı deneyin.

Gönderildi : 02/09/2008 14:40

(@onurcan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Hyper-V RTM :  6.0.6001.18016 Versionunu kullanuıyorum. Ve biostan söylemiş olduğunuz özellikleri enable ettim. Evet notebook gerçek diski üzerine ntfs ile formatlanmış windows 2oo8 kurup drivelerini kurdum test amaçlı event viewer'da herhangi bir hata kaydı yok. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi farklı partion üzerinede alıp vmleri oluşturdum ama hata hala aynı..

kolay gelsin.

Gönderildi : 02/09/2008 23:54

(@serhatakinci)
Famed Member

Notebook donanımlarından kaynaklandığını düşünüyorum.

Hyper-v rolünü remove edip tekrar add yaptınız mı?

Kurmuş olduğunuz 2008 işletim sisteminin durumunu bilemiyorum (ne zamandır çalışıyor, üzerinde başka şeylerde denediniz mi, yani başka bir uygulama, antivirüs vs.. kaynaklı da olabilir) ama fırsatınız varsa format atın ve yeniden win2008 yükleyin. İlk iş olarak update yapıp Hyper-v rolünü yükleyin ve VM yaratarak kontrol edin. Eğer problem hala aynı ise, malesef donanımınız ile alakalıdır.

Gönderildi : 03/09/2008 01:57

(@onurcan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Yalnız şunu belirteyim windows 2008 deneme sürümünü kullanıyorum bu problem yaratıyor olabilirmi. ? Sorun dün akşam itibari ile cözüldü. Partionu silip tekrar windows 2008 kurup üzerine hyper-v'yi kurdum ve günceleştirmeleri yapıp çalışıyorum. Ama yukarıdaki sorun neden kaynaklanıyor ilginc bir durum gercekten. Bu sorunu bir kenara bırakalım söyle birşeyle daha karşılaştım dün gece tane sanal makina icin 4 adet virtual network oluşturdum hyper-v için gerekli tcp-ip konfigürasyonundaki ayarlarımı yaptım sanalları calıştırdım.fakat sanallar gerçek makina ile iletişime geçemiyor. sanaldaki aygıt yöneticisinde vmbus'lar soru işaretli görünüyor. gerçek makinada tüm driverlarım tanıtılmış durumda.

kolay gelsin.

Gönderildi : 03/09/2008 11:55

(@serhatakinci)
Famed Member

Hayır, trial bir windows server 2008 kullanıyor olmanız sorunlara neden olmaz.

Network sorunu için ise öncelikle şunları kontrol edelim.

1. Hyper-V kurulumu sırasında, Virtual networkler için kullanılacak bir NIC belirttiniz mi?

2. Hyper-V sunucusu üzerinde fiziksel olarak kaç NIC var?

3. Hyper-V sunucsu> Network Connections altında kaç adet bağlantı görünüyor? ve hangisinde/hangilerinde sadece "Microsoft Virtual Network Switch Protocol" çalışıyor?

4. VM'ler üzerinde Integration Services kurulu olmalı.

Gönderildi : 04/09/2008 12:24

Paylaş: