Forum

system state iç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

system state içeriği nedir?

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,571 Görüntüleme
(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba, bugün evimde deneme amaçlı server 2003 kurulu dc server ın system state yedeğini aldım ve sonrasında active directory servisini kaldırdım. birde ip adresini değiştirdim. recovery işlemi yaptığımda ad servisinin geri geldiğini ve ip adresimin ilk halini aldığını gördüm. farklı olarak birde masa üzerinde bulunan exe uzantılı dosyaların ve program kısa yollarının gelmiş olduğunu gördüm. 

merak ettiğim konu öncelikle, system state yedeği alırken masaüstündeki dosyalarıda alıyor mu? yada her hangi bir veriyi yedekliyormu? yedeklemiyorsa masaüstündeki bir programın setup.exe dosyasını geri getiren şey nedir?

ayrıca; system state in yedeğini almış olduğu içerik hakkında da ufak sorularım olucak;

- active directory (dizin hakkında her şeyi eksiksiz alıyor mu?)

- boot files  (boot files dosyalarından kasıt nedir? yani zaten kurulu bir işletim sistemi üzerine system state dönüşü yapılacağını düşünücek olursak, yüklü olan işletim sisteminde daha restore işlemi yapılmadan zaten boot files dosyaları yok mudur?)

- com + class registration  database (bu tam olarak nedir? araştırmamda genelde ingilizce kaynak çıktığı için malesef bilgi edinemedim)

- Registry (registry kayıtlarından hepsini mi yedekliyor? yoksa belli başlı bölümleri mi?)

-  sytem vol (bu bölümü ise "sistem geri yükleme" dosyalarının tutulduğu yer olarak biliyorum. system state deki rolü tam olarak nedir?)

öğrenmek amaçlı yaptığım işlemler bunlar, genelde backuplama işlemlerinde baktığım makaleler bunları bunları alır demiş, ama hangisinin tam olarak ne içeriğe sahip olduğu pek belirtilmemiş. ufakta olsa bilgi alırsam sizlerden biraz daha konunun bende iyi oturucağı kanısındayım ..

şimdiden çok tşkler. 

Gönderildi : 09/04/2013 02:10

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Link için tşkler hocam. verdiğiniz linkte system state hakkında bir çok konuya değinilmiş. fakat benim yaptığım denemede, belirttiğim gibi masaüstündeki setup.exe ve bazı programların kısa yolları geri geldi. system state masaüstündeki verileridemi yedekliyor bunu merak ettim. System state okuduğum makalelerdende anladığım kadarıyla almaması gerekiyor (yanlış anlamıyorsam). peki benim denememde neden bu veriler de geldi.

ayrıca linkte alınan com+ yedeklemesinden bahsetmemiş. bu yedek tam olarak ne işe yarar, yani rolü nedir? birde sistem ön yükleme dosyaları bölümünü tam anlamış değilim. yani; yeni kurmuş olduğumuz işletim sistemine backup dönmeden önce, zaten ön yükleme dosyaları kendi üzerinde bulunmuyormu ki biz bunuda system state ile yedeklemiş oluyoruz?

Çok soru sormuş olabilirim kusuruma bakmayın, amacım sağdan soldan alığım makale bilgilerini kafamda netlemek. şimdiden tşkler. 

Gönderildi : 09/04/2013 17:07

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Sistemin Boot dosyalarını, Registry ayarlarını, COM+ Class Registration
Database ve Active Directory var ise Active Directory Database ni ve
SYSVOL klasörünü (group policy ve scriptleri tutulduğu dizin) yedeğini
almamızı sağlar. Böylece herhangi bir felaket durumunda bu backup ile
restore edebiliriz.

Active Directory Com + : http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc781751%28v=ws.10%29.aspx

Ayrıca aşağıda ki makaleyi okuyun. 

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/09/14/active-directory-makaleleri-dizin-servisi-d-rectory-service-nedir-b-l-m-1.aspx

Gönderildi : 09/04/2013 17:30

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki şunu söylüyebilirmiyiz; server 2003 üzerine kurulu dc serverımın system state yedeğini aldığımda, her hangi bir sorun durumunda sağlıklı bir şekilde dc servera yedegimi dönebilirim. Stabil çalışan bir uygulamamıdır. Ayrıca farklı donanıma bu yedegimi dönebilirmiyim. 

Gönderildi : 10/04/2013 01:53

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

(a) Evet stabil çalışan bir sistemdir ancak bazı özel durumlarda ileri seviye uzmanlık gerektirebilir.

(b) Özel bir nedeni yok ise 2012 kullanmanızı öneririm. Yanlışlıkla sildiğiniz bir kullanıcı yada bilgisayar hesabı için System State yedeği ile uğraşmak çok keyifli değil. Yedek image değil dosya bazlı olduğu için donanım farkı gözetmeyecektir (Bknz: Madde (a)).

(c) 2008 ve sonrasında yedekleme süreci tamamen değiştirilmiştir. (Ayrıca bknz:  http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc753201.aspx ) 

Gönderildi : 10/04/2013 03:15

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

(a) Evet stabil çalışan bir sistemdir ancak bazı özel durumlarda ileri seviye uzmanlık gerektirebilir.

(b) Özel bir nedeni yok ise 2012 kullanmanızı öneririm. Yanlışlıkla sildiğiniz bir kullanıcı yada bilgisayar hesabı için System State yedeği ile uğraşmak çok keyifli değil. Yedek image değil dosya bazlı olduğu için donanım farkı gözetmeyecektir (Bknz: Madde (a)).

(c) 2008 ve sonrasında yedekleme süreci tamamen değiştirilmiştir. (Ayrıca bknz:  http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc753201.aspx ) 

çok teşekkürler verdiğin bilgiler için.. 2012 den kastın server 2012 ise, ben zaten şuanki işlemlerimi evde deneme amaçlı yapıyorum 😉

Gönderildi : 10/04/2013 13:01

Paylaş: