Forum

Server Alırken Nele...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,267 Görüntüleme
(@hamzasaricicek)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Firmamız için bir adet Webserver amaçlı server almak istiyoruz. Web şirketi değiliz. Bir enerji firmasıyız. Firmamıza ait 70e yakın web sitesi bulunmakta ve bunların 4-5 tanesi master site durumunda. Ziyaretçi sayılarımız ciddi rakamlarda değil. Bütün sitelerimizin toplam ziyaretçi sayısı günlük 500 i bulmamakta. Şirket içerisinde kullandığımız bazı online içerik yönetim sistemlerimiz mevcut. Firma personeli olarak anlık ortalama 100 personelin bağlantı yapabilmesi gerekmekte.. Aynı makina içerisinde sanallaştırma yaparak MailServer kullanmayı düşünüyoruz. 250 adet mail hesabı oluşturmayı planlıyoruz. Uzun vade de bizim için nasıl bir server yapılanması çözüm olabilir. Ram, Hdd, İşlemci gibi diğer hususlarda nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Harici olarak veri güvenliğimiz ve olası problemlerde hizmetin aksamaması için ne gibi önlemler alsak bizim için çözüm olur.

Şimdiden çok teşekkürler.. 

Gönderildi : 08/04/2013 21:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Bu yapıyı içeride tutmanız çok elzem bir durummu? Sürekli yapıyı ayakta tutup, yönetmek yerine bir sunucu üzerine kaydırmak planlarınız arasında var mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/04/2013 11:25

(@hamzasaricicek)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Öncelikle Kusura bakmayın cevabınızı geç gördüm.

Bütün alternatifleri değerlendirmeye açığım. İllaki kendi bünyemde barındıracağım diye bir şartım yok. Bulut sistemi olabilir, VPS yada VDS sistemi de olabilir. 

Gönderildi : 03/06/2013 19:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
Windows azure ile veya bir hosting üzerinden bir vps kiralayarak bu işi yapabilirsiniz. Ayrıca hosting üzerinden bayi paketi alarak buradan kendi tuttuğunuz siteler için gerekli yönetimi yapabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/06/2013 19:20

(@abdullahissever)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Yerinizde olsam bir adet hp g8 12 Gb ram, cpu ise 12 çekirdekli bir server alır. hemen altına raid 5 conf edilmis bir p2000 storage yerleştirirdim. Hem performans hem istediğinizde disk kapasitesi arttırma hem de daha kayıp ihtimali düşük olur. Hp sadece bir örnek, bunun yerine farklı markalarda olabilir tabiiki.

Gönderildi : 04/06/2013 02:40

(@abdullahissever)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Özür dilerim mail server gormedim. Sanal olarak yine aynı yapı ama ram ve işlemci

Ram : 64 gb

Cpu 2 adet 24 çekirdek

Yeterli. 

Tabi sanal cluster düşünürseniz aynı conf gibi bir server daha gerekli. 

Gönderildi : 04/06/2013 02:49

(@YilmazEse)
Gönderiler: 14
Eminent Member

Size vds server'ları onerebilirim. Vds server kiralayıp maliyeti düşünebilirsiniz  ama uzun vadede çok kullanışlı olacağını düşünmüyorum. Kiraladığınız şirketin sunucularında problem olduğunda sizin için büyük problem olabilir. Hosting şirketinde çalıştığım için bu konu üzerinde tecrubem var. Vds sunucuların düzeltilmesi zaman alabiliyor ve bu süreçte kaybınız size ait. Vds sunucunun yönetimine hosting şirketleri pek karışmıor. Bir problem olduğunda problemi sizin çozmeniz gerektiği de soylenebilir. Server'ı kendi bünyenizde barındırmanız uzun vadede daha yararlı olur kanısındayım.

Gönderildi : 04/06/2013 03:01

Paylaş: